درجلسه تشریح جرایم سایبری گیلان؛

رئیس پلیس فتای گیلان از جرایم سایبری می گوید

مجرمان فضای سایبر همیشه به دنبال فرصتی هستند تا با سوء استفاده از غفلت صاحبان کارت بانکی و به دست آوردن اطلاعات مهم به صورت غیر مجاز از حساب آنها برداشت کنند.

رئیس پلیس فتای گیلان از جرایم سایبری می گوید

گیلان خبر:  رئیس پلیس فتای فرماندهی انتظامی گیلان با بیان اینکه نیمی از جرایم سایبری استان، برداشت اینترنتی غیر مجاز از حساب بانکی است، گفت:یکی دیگر از جرایم حوزه سایبری جرایم علیه عفت و اخلاق عمومی با ۲۵ درصد است.
به گزارش گیلان خبر، ایرج محمد‌خانی عصر شنبه درجلسه تشریح جرایم سایبری گیلان از سال گذشته تاکنون در نشست خبری با رسانه‌های استان، اظهار کرد:نیمی از جرایم سایبری استان به برداشت اینترنتی غیرمجاز از حساب‌های بانکی اختصاص دارد که با 51 درصد بالاترین نسبت وقوع را در بین جرایم سایبری در سال گذشته را داشته  است.

وی با بیان اینکه در سال گذشته مجرمان باسوء استفاده از غفلت صاحبان کارت بانکی، حدود هفت میلیارد و 500 میلیون ریال به صورت غیر مجاز از حساب شهروندان گیلانی برداشت کردند، افزود: با پیگیری‌های فنی کارآگاهان پلیس فتا، 34 مجرم برداشت اینترنتی غیر مجاز از حساب‌های بانکی که 28 مرد و 6 زن بوده‌اند، شناسایی و برای سیر مراحل قانونی به دستگاه قضایی معرفی شدند.

رئیس پلیس فتای فرماندهی انتظامی گیلان با بیان اینکه حدود چهار میلیارد و 500 میلیون ریال به مالباختگان در مرکز استان و سایر شهرستان‌های تابعه مسترد شد،گفت: مهمترین جرایم حوزه سایبری دیگر استان جرایم علیه عفت و اخلاق عمومی با 25 درصد و سرقت و کلاهبرداری با 8 درصد است.

محمدخانی خاطرنشان کرد: مجرمان فضای سایبر همیشه به دنبال فرصتی هستند تا با سوء استفاده از غفلت صاحبان کارت بانکی و به دست آوردن اطلاعات مهم به صورت غیر مجاز از حساب آنها برداشت کنند.

وی با بیان اینکه پلیش فضای تولید و تبادل اطلاعات استان با بهره‌مندی از توان فنی و علمی کارآگاهان خبره این پلیس و بکارگیری امکانات سخت افزاری و نرم افزاری منحصر به فرد به ویژه در حوزه سایبر فارنزیک (بررسی فنی ادله دیجیتال ) موفق شد، 77 درصد جرایمی را که در حوزه فضای تولید و تبادل اطلاعات استان به وقوع پیوسته بود کشف و 68 مجرم سایبر را که 56 نفر مرد و 12 زن بودند را شناسایی و تحویل دستگاه قضایی در مرکز استان و شهرستان‌های تابعه کند.

رئیس پلیس فتای فرماندهی انتظامی گیلان از شهروندان خواست در حفظ و نگهداری از کارت بانکی نهایت دقت و جدیت را به خرج دهند و از الصاق رمز برروی کارت بانکی جداً پرهیز کنند.

محمدخانی گفت: شهروندان به هیچ عنوان اطلاعات مهم و حساس خود نظیر شماره حساب، شماره کارت، رمز اینترنتی و CVV2 را در اختیار دیگران نگذارند، هنگام وارد کردن نشانی اینترنتی درگاه الکترونیکی بانک مربوطه دقت و از صفحه کلید مجازی برای وارد کردن رمز اینترنتی استفاده و از فروشگاه‌هایی اینترنتی با نماد اعتماد الکترونیک خرید کنند.

کد مطلب: 353

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر