رئیس پلیس راهور در همایش یادبود قربانیان سوانح رانندگی اعلام کرد

نقش پررنگ عامل انسانی در بروز تصادفات جاده‌ای

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا با اعلام این مطلب که عامل انسانی مهمترین عامل در بروز حوادث و سوانح ترافیکی است، گفت: تا پایان سال ۹۴ بیش از ۴ میلیون و ۵۹۱ هزار و ۳۰۷ نفر در سوانح ترافیکی مجروح، مصدوم و معلول شدند.

نقش پررنگ عامل انسانی در بروز تصادفات جاده‌ای

گیلان خبر: سردار تقی مهری رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی در همایش یادبود قربانیان سوانح رانندگی به آغاز هفته ناجا اشاره و اظهارداشت: شعار امسال هفته ناجا، پلیس برای امنیت، امنیت برای همه است چرا که مهمترین مسئله برای توسعه کشور امنیت است.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی تصریح کرد: امنیت به قدری مهم است که اگر نباشد هیچ کار اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی صورت نمی‌گیرد چرا که رُکن اصلی و اساسی توسعه و پیشرفت در هر کشوری امنیت است.

سردار مهری به برپایی برنامه یادبود قربانیان سوانح رانندگی اشاره و بیان داشت: هدف از برگزاری این برنامه این بود که با هماهنگی هم یک پویش مبنایی را در کشور شروع کنیم و تا نوروز 97 پیش ببریم؛ شعار این پویش هم این است که «به احترام آنهایی که دوستت دارند و دوستشان دارم، با احتیاط رانندگی می‌کنم».

وی با تاکید بر این مطلب که این شعار می‌تواند شعار هر راننده‌ای باشد، گفت: با این حرکت می‌توانیم در ارتقای فرهنگ ترافیک موثر باشیم، این شعار می‌تواند باعث توسعه و پیشرفت در ارتقای فرهنگ و رفتار رانندگی‌مان باشد چرا که متأسفانه آمار جانباختگان و مصدومان ما به واسطه حوادث رانندگی بسیار زیاد است.

عالی‌ترین مقام راهنمایی و رانندگی کشور اعلام کرد: از سال 77 تاکنون بیش از 402 هزار و 259 نفر در حوادث رانندگی جان خود را از دست داده‌اند و تا پایان سال 95 نیز بیش از 4 میلیون و 591 هزار و 307 نفر در سوانح جاده‌ای و ترافیکی مجروح، مصدوم و معلول شدند.

وی ادامه داد: این حوادث و سوانح قطعاً هزینه‌های فراوانی را برای کشور به وجود آورده با توجه به اینکه پیشگیری مقدم بر درمان است باید همه دست به دست هم داده و از بروز سوانح و حوادث پیشگیری کنیم.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی تصریح کرد: 120 هزار تخت بیمارستانی هم‌اکنون فعال است که باید گفت بیش از 30 تا 40 درصد کسانی که در هفته در این تخت‌ها بستری می‌شوند مرتبط با سوانح رانندگی هستند.

سردار مهری، بزرگترین عامل در تصادفات را مسئله انسانی عنوان و تصریح کرد: اگرچه عوامل بروز تصادف، جاده، خودرو و راننده است و امداد و نجات و شرایط محیطی نیز می‌تواند در تعداد مجروحین و متوفیان تأثیرگذار باشد اما باید گفت که نقش نیروی انسانی در این بین مهم است و باید در این زمینه اقدامات لازم را انجام داد.

وی افزود: ارتقاء استانداردهای وسیله نقلیه، چه موتورسیکلت و چه خودرو همچنین نقش جاده و نقاط حادثه‌خیز نیز در بروز حادثه مهم است اما به واسطه آن که نیروی انسانی نقشش پررنگ‌تر است باید کار فرهنگی انجام داد تا بتوان رفتار رانندگان را بهبود بخشید؛ درست است که کار فرهنگی دیر جواب می‌دهد اما دیر از بین می‌رود.

سردار مهری، تأکید کرد: حل مسئله جاده و خودرو از نظر استانداردها و همچنین اصلاح رفتار رانندگان می‌تواند در این زمینه تأثیرگذار باشد.

وی به آمار پزشکی قانونی اشاره و تصریح کرد: روزانه قریب به 43 نفر در تصادفات جان خود را از دست می‌دهند؛ 50 درصد سر صحنه و 50 درصد بعد از صحنه تصادف. 

عالی‌ترین مقام راهنمایی و رانندگی کشور با تاکید دوباره بر اینکه عامل انسانی نقش اساسی را دارد، اعلام کرد: باید برای تغییر رفتار پر خطر رانندگی برنامه‌ریزی کنیم. 

وی به حضور پلیس در صحنه و همکاری با همه دستگاه‌ها برای کاهش سوانح و حوادث جاده‌ای اشاره و اعلام کرد: توانسته‌ایم تعداد جانباختگان حوادث را که در سال 84 تعداد 27 هزار 700 نفر بود در پایان سال 95 به تعداد 16 هزار نفر برسانیم؛ یعنی حدود 12 هزار نفر کمتر کشته شده‌اند در حالیکه تعداد وسایل نقلیه افزایش یافته؛ اگرچه ما راضی نیستیم و می‌گوییم یک نفر کشته هم زیاد است، درست همانگونه که مقام معظم رهبری در این زمینه اعلام کرده‌اند.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 35346

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر