مراقب خطرناک‌ترین شکستگی بدن‌تان باشید

شکستگی مهره‌ها به‌دلیل خم‌شدن برای بستن بند کفش

نائب‌رئیس کمیته ملی بیماریهای غیرواگیر به اهمیت نقش پوکی استخوان در کاهش عمر افراد اشاره و بر لزوم برنامه‌ریزی فردی و اجتماعی برای پیشگیری از این بیماری تأکید کرد.

شکستگی مهره‌ها به‌دلیل خم‌شدن برای بستن بند کفش

گیلان خبر: باقر لاریجانی به اهمیت بیماری پوکی استخوان اشاره کرد و اظهار داشت: این بیماری زمینه‌ساز بسیاری از ناتوانی‌ها در سنین کهنسالی است و باتوجه به تغییرات جمعیت در کشور ما و رشد تعداد سالمندان طی سال‌های آتی ضروری است که به‌طور جدی به این بیماری توجه و برای کاهش آن برنامه‌ریزی شود.

لاریجانی با بیان اینکه زنان بیش از مردان در معرض ابتلا به پوکی استخوان هستند، عنوان کرد: در زنان بالای 50 سال از هر سه زن یک نفر دچار پوکی استخوان است و در مردان بالای 50 سال نیز از هر 5 مرد یک نفر دچار این بیماری می‌شود.

نائب‌رئیس کمیته ملی بیماری‌های غیرواگیر تصریح کرد: پوکی استخوان یک بیماری مزمن استخوانی است که بیماری خاموش هم نامیده می‌شود. در این بیماری توده استخوانی کاهش پیدا کرده و بافت استخوان به‌تدریج تحلیل می‌رود.

رئیس پژوهشگاه علوم غدد افزود: در جهان هرساله حدود 5.8 میلیون سال عمر از دست رفته به‌دلیل شکستگی ناشی از پوکی استخوان داریم، به‌طوری که هر سه ثانیه یک مورد شکستگی ناشی از پوکی استخوان در جهان رخ می‌دهد.

وی افزود: با افزایش جمعیت افراد مسن در جامعه شیوع پوکی استخوان و بروز شکستگی ناشی از آن رو به افزایش است و به‌دنبال شکستگی لگن، 40 درصد افراد هرگز قادر نخواهند بود بدون کمک راه بروند و حدود 80 درصد افراد نمی‌توانند فعالیتهای اولیه و روزانه خود را به‌طور مستقل انجام دهند.

لاریجانی با تصریح به اینکه شکستگی مهم‌ترین و جدی‌ترین عواقب پوکی استخوان است، تصریح کرد: شکستگی اغلب اوقات متعاقب سقوط رخ می‌دهد ولی در موارد شدید بیماری حتی ممکن است به‌دنبال خم شدن برای بستن بند کفش هم شکستگی در ستون مهره‌ها اتفاق افتد.

رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم تغذیه را یکی از عوامل زمینه‌ساز ابتلا به پوکی استخوان ذکر کرد و گفت: از دیگر عوامل زمینه‌ای این بیماری می‌توان به سن بالا، سابقه فامیلی، یائسگی، مصرف سیگار و الکل، مصرف داروهای کورتنی و لاغری اشاره کرد.

لاریجانی در ادامه مهمترین نقاط مستعد شکستگی ناشی از پوکی استخوان را عمدتاً در مچ دست، لگن و مهره‌ها خواند و افزود: انحنای ستون فقرات و یا کوتاه شدن قد بیش از 3 سانتی‌متر از علائم هشداردهنده شکستگی در مهره‌ها است.

وی با اعلام اینکه شکستگی لگن جدی‌ترین و خطرناک‌ترین نوع شکستگی ناشی از پوکی استخوان است که می‌تواند منجر به بستری شدن طولانی‌مدت در بیمارستان، ناتوانی بلندمدت یا برای همه عمر و حتی مرگ شود، تأکید کرد: افراد بالای 50 سال باید برای اطمینان از سلامت استخوان خود به پزشک مراجعه کنند تا با ارزیابی عوامل خطر پوکی استخوان خطر شکستگی تخمین زده شود.

رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم توصیه کرد: افراد برای پیشگیری از ابتلا به پوکی استخوان باید ضمن مراعات یک رژیم غذایی سالم و سرشار از کلسیم، فعالیت فیزیکی بیشتری داشته باشند. در مواردی نیز با توصیه پزشک می‌توانند از مکمل‌های کلسیم و ویتامین D برای پیشگیری از شیوع یا پیشرفت این بیماری استفاده کنند.

لاریجانی در پایان از برگزاری سمپوزیوم یک‌روزه تازه‌های استئوپروز با حضور متخصصان، سیاستگذاران و صاحب‌نظران در تاریخ 27 مهرماه سال جاری خبر داد و و ابراز امیدواری کرد نتایج حاصل از این نشست زمینه‌های ارتقای سلامت جامعه و کاهش عوارض ناشی از پوکی استخوان را فراهم آورد.


منبع: تسنیم

 

 

کد مطلب: 35407

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر