مدیرکل محیط زیست استان قزوین:

نیروگاه شهید رجایی منبع آلودگی بزرگی در استان قزوین

مدیرکل محیط زیست استان قزوین گفت: نیروگاه شهید رجایی یک منبع آلودگی بزرگ در استان قزوین قلمداد می‌شود و ممکن است آلودگی مازوت این نیروگاه به استان‌های هم‌جوار هم اثر بگذارد.

نیروگاه شهید رجایی منبع آلودگی بزرگی در استان قزوین

گیلان خبر: سیاوش شمسی‌پور مدیرکل محیط زیست استان قزوین در خصوص معضلات محیط زیست انسانی این استان گفت: نیروگاه شهید رجایی منبع آلودگی بزرگی در استان قزوین قلمداد می‌شود که البته میزان مصرف سوخت گاز آن در سال‌های گذشته افزایش خوبی پیداکرده است.

وی در ادامه تصریح کرد: در سال 95  استفاده از سوخت گاز در این نیروگاه به  حدود 86 درصد افزایش‌یافته است.

مدیرکل محیط زیست استان قزوین بابیان اینکه بر اساس مصوبه دولت در تمام طول سال این نیروگاه باید از سوخت گاز استفاده کند خاطرنشان کرد: البته استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه‌ها یک مسئله ملی است و ازآنجایی‌که گاز به‌صورت ملی تأمین می‌شود مسئولان وزارت نیرو باید کمک کنند تا به‌طور کامل سوخت گاز نیروگاه شهید رجایی تأمین شود.

وی افزود: ممکن است آلودگی مازوت این نیروگاه به استان‌های هم‌جوار هم اثر بگذارد.

شمسی‌پور وضعیت مدیریت پسماندها در این استان را مناسب اعلام کرد و تاکید کرد: با توجه به صنعتی بودن این استان نیاز است مدیریت پسماند در این استان گسترش یابد.

مدیرکل محیط زیست استان قزوین با اشاره به اینکه پسماند خروجی تصفیه‌خانه شهرک البرز ازجمله عمده‌ترین مراکز تولید پسماند در این استان است اظهار داشت: این شهرک صنعتی کوهی از پسماند ایجاد کرده بود که با تأمین جایگاه برای این پسماندها از مسئولان این شهرک خواسته‌ایم که پسماند خود را به آن منتقل کنند.

شمسی‌پور ابراز داشت: قزوین نخستین استانی است که سایت پسماند صنعتی ویژه در کشور ایجاد کرده و تابه‌حال 90 واحد صنعتی پسماندهای خود را به آن منتقل کرده‌اند.

وی افزود: البته ما بیش از این تعداد واحد صنعتی در استان داریم که پسماند صنعتی تولید می‌کنند و باید هر چه سریع‌تر شرایط انتقال این پسماندها را به محل‌های مخصوص فراهم کنند.

مدیرکل محیط زیست استان قزوین یکی از مزیت‌های قزوین را وجود باغستان‌های سنتی آن  دانست و گفت: این باغستان‌ها همانند یک رینگ سبز شهر قزوین را فراگرفته‌اند که در تصفیه هوای قزوین بسیار تأثیرگذار هستند.

وی افزود: متأسفانه مساحت این باغستان‌ها به دلیل تغییر کاربری‌های اتفاق افتاده کاهش پیداکرده است و چیزی حدود 2 هزار هکتار باغستان در حال حاضر باقی مانده که گفته می‌شود در سالیان گذشته حدود 6 هزار هکتار بوده است.

این مقام مسئول حفظ باغستان‌های قزوین را از اولویت‌های مهم محیط‌ زیست انسانی در این استان عنوان کرد و ابراز داشت: برای رسیدن به این هدف باید باغستان‌ها برای صاحبان باغ آورده مالی داشته باشند.

وی ادامه داد: البته رسیدن به این مهم با همکاری دیگر همکاران در شورای باغستان‌ها امکان‌پذیر است. که تصمیم گرفته‌شده برای ورود گردشگر تسهیلات ساخت اتاقک‌ها در باغستان‌ها صادر شود.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 36110

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر