پیام وزیر آموزش و پرورش به مناسبت هفته‌ پیوند اولیا و مربیان

مدیران مدارس از ظرفیت فکری و مشورتی والدین در برنامه‌ریزی‌ها استفاده کنند

در پیام وزیر آموزش و پرورش آمده است: مدیران مدارس بیش از هر چیز از ظرفیت فکری و مشورتی والدین در امر برنامه‌ریزی استفاده کنند و با تشکیل کارگروه‌های تخصصی و مهارتی، زمینه‌ ارائه‌ مشارکت واقعی و بنیادی آنها را فراهم آورند.

مدیران مدارس از ظرفیت فکری و مشورتی والدین در برنامه‌ریزی‌ها استفاده کنند

گیلان خبر: سید محمد بطحایی وزیرآموزش و پرورش به مناسبت هفته‌ پیوند اولیا و مربیان، پیامی صادر کرد.

در این پیام آمده است: خانه و مدرسه دو بال شکوهمند پرواز در آسمان تربیت‌ هستند و «انجمن اولیا و مربیان»، مظهر همدلی، تعامل و همکاری در امر خطیر آموزش و پرورش نونهالان میهن اسلامی است.

رسالت آموزشی و تربیتی والدین و مربیان، زمانی محقق می‌شود که با این همدلی و تعامل، فرصت شکوفایی دانش‌آموزان را فراهم آوریم.

این پیام می‌افزاید: اهمیت انجمن اولیا و مربیان در این است که دو کانون اصلی تعلیم‌ و تربیت را به یکدیگر متصل می‌‌سازد تا بر پایه‌ اهداف، مفاهیم و تعاریف مشترک از پرورش فرزندان، مشارکت و همکاری داشته باشند، همچنانکه در سند تحول بنیادین نیز بر ارتقای جایگاه و نقش تربیتی خانواده و مشارکت اثربخش آن با نظام تعلیم‌ و تربیت رسمی، تأکید فراوان شده است.

رویکرد اصلی و غالب وزارت آموزش ‌و پرورش در حوزه‌ مشارکت والدین در مدارس، ایجاد و توسعه‌ زیرساخت‌ها و بسترهای مناسب برای مشارکت‌های همه‌جانبه‌ خانواده به‌ویژه مشارکت‌های فکری، مشورتی، تخصصی و مهارتی است و از مطالبات جدی والدین، تعیین نقش‌ واقعی و کارآمد جهت سهیم شدن آنان در اداره‌ مدارس، مشارکت در تدوین برنامه‌های سالانه‌ آموزشی ‌و پرورشی، تصمیم‌گیری در امور مربوط، همکاری در اجرای فرایندها و نظارت بر نحوه‌ اجرای فعالیت‌هاست.

در ادامه این پیام آمده است: بدون تردید حضور جمعیت عظیم والدین گرامی، با دانش، تخصص‌ و مهارت‌های متنوع، امکان مغتنمی برای رفع مشکلات ‌و ارتقای کمّی و کیفی امور مدارس است و سازماندهی والدین علاقه‌مند بر اساس دانش و تخصص‌ در کارگروه‌های تخصصی و مهارتی، تدبیری عالمانه و مشارکت‌جویانه‌ است که آموزش ‌و پرورش را در حصول به اهداف عالی یاری می‌کند.

اصل تکریم والدین، اختیار و داوطلبانه بودن، رعایت قوانین ابلاغی و مدیریت انجمن اولیا و مربیان مدارس از موارد مهمی است که باید همواره مورد توجه قرار ‌گیرد؛ بنابراین از مدیران محترم مدارس انتظار می‌رود بیش از هر چیز از ظرفیت فکری و مشورتی والدین در امر برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری‌ استفاده کنند و با تشکیل کارگروه‌های تخصصی و مهارتی، زمینه‌ی ارائه‌ مشارکت واقعی و بنیادی این عزیزان را فراهم آورند تا این مشارکت در طول برنامه‌ پنج‌ساله‌ ششم توسعه با جدیت کامل ادامه یابد.

امیدوارم در سایه‌ همدلی‌، همراهی و همکاری فرهنگیان عزیز و والدین محترم، بستری مناسب برای آموزش‌ و پرورش بهینه‌ فرزندان عزیز کشورمان فراهم آید. برای همه‌ی شما عزیزان در این امر خطیر آرزوی توفیق و سربلندی دارم.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 36121

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر