لزوم توجه به مهندسی اجتماعی در نظام بهره‌برداری آب و کشاورزی

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه در طرحهای عمرانی اندازه‌گیری آب انجام نمی‌شود، گفت: در انجام پروژه­‌ها باید به ابعاد اجتماعی و قومی و قبیله‌ای توجه جدی شود.

لزوم توجه به مهندسی اجتماعی در نظام بهره‌برداری آب و کشاورزی

گیلان خبر: اکبری در سومین همایش مدیریت آب و خاک با اشاره به اینکه در نظام بهره‌برداری کشاورزی باید شرح خدمات جامع نوشته شود، اظهار کرد: چنانچه نتوانیم نظام‌های بهره­‌برداری آب و کشاورزی را مدیریت کنیم در آینده با مشکل جدی مواجه خواهیم شد.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه حدود یک میلیون هکتار پروژه کشاورزی در کشور در دست اقدام است، افزود: کشاورز باید مرزهای حقوقی و جغرافیایی را بشناسد و بداند با توجه به شرایط موجود، سیستم آبیاری را تعیین کند.

اکبری با اشاره به اینکه ساختار پویایی در نظام‌های بهره­‌برداری آب و خاک در کشور وجود ندارد، تصریح کرد: تعامل مستمری میان وزارت نیرو و وزارت جهاد کشاورزی و دانشگاهها وجود دارد و در این تعاملها چالشها و مشکلات بخش کشاورزی بررسی می‌شود.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه مهندسی آب، مهندس خاک و مهندسی اجتماعی از ارکان اصلی طرحهای کشاورزی است، گفت: مهندسان، مشاوران و بخش خصوصی در انجام پروژه­های مختلف باید به ابعاد اجتماعی و قومی و قبیله ای توجه جدی داشته باشند.

وی افزود: تدوین و عملیاتی کردن کشت نمونه مبتنی بر مزیتهای نسبی، استفاده کردن از تکنیک تسهیل‌گری، توجه به مسائل قومی قومیتی، توانمندسازی بهره‌برداران در حین اجرای پروژه، تنوع‌بخشی مدلهای نظام بهره‌برداری، تقویت بنیه اجتماعی در مشاوران، مهندسان، شرکتهای خصوصی از جمله کارهایی است که باید مدنظر نظام بهره‌برداری واقع شود.

اکبری با بیان اینکه در پروژه‌های کشاورزی اندازه‌گیری آب انجام نمی‌شود، گفت: اگر کشاورز توجه به خام‌فروشی داشته باشد و به ارزش افزوده محصولات کشاورزی و زنجیره غذایی توجه نداشته باشد، نظام بهره‌برداری دچار مشکل خواهد کرد.

منبع:تسنیم

کد مطلب: 37377

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر