دبیرستاد مرکزی اربعین خبر داد

بازگشت ۹۳۰ هزار زائر تا صبح امروز/ فوت ۵۰ زائر /انهدام چند تیم تروریستی در عراق

دبیر ستاد مرکزی اربعین حسینی با توصیه به زائران برای رعایت اصول بهداشتی در عراق گفت:زائران در عراق از خوردن سبزیجات خودداری کرده و فقط از آب معدنی و غذای گرم استفاده کنند؛ در طول سفر اربعین و بازگشت به کشور حتما نکات بهداشتی را بطور ویژه رعایت کنند.

بازگشت ۹۳۰ هزار زائر تا صبح امروز/ فوت ۵۰ زائر /انهدام چند تیم تروریستی در عراق

گیلان خبر: مجید آقابابایی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت کشور، با اشاره به اینکه زائران در بازگشت، اگر آثار بیماری مشکوک و یا حتی سرماخوردگی دارند، حتما به مراکز درمانی و هلال احمر که در پایانه‌های مرزی یا در طول مسیر و یا شهرهای مرزی مستقر هستند مراجعه کرده و پس از طی مراحل درمانی به سمت شهرهای خود حرکت کنند، اظهار داشت: مراکز درمانی و پایگاه های هلال احمر به صورت شبانه‌روزی در پایانه‌های مرزی مستقر بوده و در حال خدمات‌رسانی به زائران هستند.

وی افزود: زائرانی که قصد بازگشت به شهرهای خود با خودروی شخصی دارند، حتما قبل از حرکت استراحت کافی داشته باشند. امکانات اسکان و تغذیه در نقاط مرزی پیش‌بینی شده است. زائران ابتدا به اندازه کافی استراحت کرده و برای بازگشت عجله نکنند و در مسیر هم، با سرعت مطمئنه حرکت کنند.

مدیرکل امور مرزی وزارت کشور با اشاره به اینکه مشکلی برای پذیرش زائران در مرزها با توجه به پیش‌بینی زیرساخت‌ها و وسایل حمل و نقل نداریم تصریح کرد: در حال حاضر تردد در مرزها با سهولت انجام شده و مشکل خاصی وجود ندارد. هم اکنون هزار و 100 دستگاه اتوبوس در مرز مهران، 250 دستگاه اتوبوس در شلمچه و 150 دستگاه اتوبوس در مرز چذابه آماده انتقال زائران به کشور هستند و به صورت منظم و مستمر، اتوبوس به تعداد مورد نیاز وارد استان‌های ایلام و خوزستان می‌شود. همچنین تعدادی اتوبوس از کشور در داخل خاک عراق برای جابجایی زائران اختصاص داه شده است. البته حدود 50 درصد وسایل حمل ونقل زائران هم وسایل شخصی بوده و حدود 200 هزار دستگاه خودروی زائران در پارکینگ‌ها مستقر است و تاکنون هیچ گزارشی درباره وجود مشکل برای بازگشت زائران به دست ما نرسیده است.

وی خاطرنشان کرد: در مجموع تعداد دو میلیون و 352 هزار و 309 روادید توسط سفارت، کنسولگر‌ی‌های سه گانه عراق و دفاتر دوازده گانه موقت برای زائرین ایرانی و اتباع خارجی دارای اقامت معتبر در ایران صادر شده است.

در مجموع تعداد دو میلیون و 231 هزار و 192 نفر از زائران ایرانی برای سفر اربعین از کشور خارج شدند. همچنین 210 هزار و 268 نفر از اتباع غیرایرانی مقیم یا ترانزیت از مرزهای کشور برای سفر اربعین خارج شده اند. تا صبح امروز نیز 930 هزار نفر از زائرین به کشور بازگشته‌اند.

آقابابایی افزود: دیروز حدود 20 هزار نفر از کشور خارج شده و 194 هزار نفر به کشور بازگشته‌اند. میزان ورود زائران به کشور در حال حاضر بیشتر شده است و امروز، فردا و روز شنبه اوج ورود زائران به کشور خواهد بود.

به گفته وی، تا دیشب 31 مورد فوتی در داخل عراق و 19 مورد فوتی در داخل کشور به دلایل گوناگون طبیعی و حوادث به ثبت رسیده است.

دبیرستاد مرکزی اربعین درباره تامین امنیت زائران نیز گفت: چندین تیم تروریستی به صورت گروهی یا انفرادی قصد انجام عملیات تروریستی علیه زائران را داشته اند که با هوشیاری ارتش، پلیس و نیروهای مردمی عراق، اقدمات این گروه‌های تروریستی خنثی شده است.

وی در پایان اظهار کرد:‌ افرادی که روادید اربعین دریافت کرده اند اما تا کنون از کشور خارج نشده اند، از زمان اخذ روادید به مدت سه ماه فرصت دارند به عراق سفر کنند و حداکثر یک ماه در این کشور بمانند.


منبع: تسنیم

 

 

کد مطلب: 37603

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر