شیوع نوعی اختلال عجیب ناشی از مصرف زیاد ماری‌جوانا در آمریکا

مصرف کنندگان دائمی ماری‌جوآنا که مقادیر زیادی از این مخدر را مصرف می‌کنند در معرض ابتلا به نوعی اختلال وحشت‌آور هستند.

شیوع نوعی اختلال عجیب ناشی از مصرف زیاد ماری‌جوانا در آمریکا

گیلان خبر: پزشکان آمریکایی می‌گویند: این روزها تعداد افرادی که به دلیل ابتلا به علائم عجیبی چون فریاد کشیدن و حالت تهوع و استفراغ شدید به اورژانس‌های بیمارستان‌ها در این ایالات‌ مراجعه می‌کنند در حال افزایش است.

این اختلال که سندرم) Cannabinoid hyperemesis syndrome استفراغ شدید ناشی از کانابینوئید) نام دارد هنوز به خوبی شناخته نشده اما متخصصان علوم پزشکی معتقدند این علائم در افرادی که مقادیر بالایی از ماری جوانا را در درازمدت مصرف می‌کنند ظاهر می‌شود.یکی از افرادی که این حالت را تجربه کرده بود می‌گوید: "من مادر خود را صدا می‌زدم در حالیکه او ۲۰ سال است که مرده اما من به لحاظ روانی در شرایطی بودم که درک نمی‌کردم او دیگر نمی‌تواند پیش من بیاید."

تاکنون مطالعات اندکی در رابطه با این اختلال انجام گرفته اما طبق نتایج یک مطالعه برای بروز این اختلال و ابتلا به CHS فرد باید روزانه سه تا پنج نوبت از این مخدر مصرف کند.

بنابر گزارش مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی در یک مطالعه مشخص شد که میانگین دوره زمانی برای بازگشت حالت استفراغ شدید ناشی از مصرف ماری جوانا سه تا چهار سال است.

به گزارش دیلی میل، این سندرم که اولین بار در سال ۲۰۰۴ توسط دکتر آلن و دستیارانش گزارش شد از مصرف شدید ماری‌ جوانا (یا حشیش) ناشی می‌شود و حالت تهوع و استفراغ مکرر از علائم آن است. به گفته پزشکان این اختلال از تجمع و اشباع کانابینوییدها در بدن نشات می‌گیرد. کانابینوئیدها ترکیبات شیمیایی هستند که بر گیرنده‌های کانابینویدی موجود در مغز اثر می‌گذارند.

پزشکان بر این باورند که کانابینوئیدها بر عملکرد هیپوتالاموس، غده‌ای که تنظیم حرارت بدن و سیستم هضم را بر عهده دارد تاثیر می‌گذارند. افراد مبتلا به این اختلال باور دارند که دوش آب داغ علائم آنها را تسکین می‌دهد و در حالی که تهوع و استفراغ دارند به اجبار حمام می‌کنند. این علائم پس از ترک مصرف ماری جوانا متوقف می‌شود.

منبع:باشگاه خبرنگاران

کد مطلب: 39028

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر