متخصص غدد و داخلی:

بلایی که دیابت بر سر دستگاه گوارش می‌آورد/ راهکار پیشگیری از افت قند شبانه

متخصص غدد و داخلی گفت: بالا بودن قند خون سبب ایجاد تغییرات شیمیایی در رشته‌های عصبی و ایجاد صدماتی به عروق معده و روده می‌شود.

بلایی که دیابت بر سر دستگاه گوارش می‌آورد/ راهکار پیشگیری از افت قند شبانه

گیلان خبر: مهران زمان‌زاده در ارتباط با اختلال گوارشی ناشی از دیابت اظهار داشت: عملکرد دستگاه گوارش می‌تواند از ابتدای زمان تشخیص دیابت نوع2 و از 5 سال بعد از شروع دیابت نوع1 مختل شود.

وی افزود: یکی از این اختلالات گوارشی تأخیر در تخلیه محتویات معده به سوی روده است. این اختلال گوارشی زمانی ایجاد می‌شود که رشته‌های عصبی معده صدمه ببینند و یا کارشان به کلی متوقف شود.

متخصص غدد و داخلی ادامه داد: در صورتی که قند خون برای یک دوره طولانی بالا باشد دیابت می‌تواند به رشته‌های عصبی معده و روده صدمه برساند. همچنین بالا بودن قند خون سبب ایجاد تغییرات شیمیایی در رشته‌های عصبی و ایجاد صدماتی به عروق تغذیه کننده این رشته‌ها می‌شود.

زمان‌زاده با بیان اینکه از دیگر اختلالات گوارشی، تغییر در نحوه حرکت روده‌های کوچک و بزرگ است که منجر به بروز یبوست یا اسهال می شود، خاطرنشان ساخت: اگر در بررسی‌ها مشخص شد که فرد اختلال در عملکرد رشته‌های عصبی دارد همچنین مستعد درگیری رشته‌های عصبی قلب هم هست حتما باید توسط متخصص قلب به طور کامل بررسی شود.

وی در مورد افت قند شبانه در بیماران دیابتی گفت: این بیماران اگر هنگام شب به افت قندخون دچار شدند، غیر از مواد قندی سریع‌الاثر باید به اندازه حداقل 2 واحد مواد قندی دیرجذب مثل نان و پنیر، یک لیوان شیر و یک قطعه بیسکویت، یک عدد میوه و میل کنند تا به این وسیله از کاهش مجدد قندخون هنگام خواب جلوگیری شود.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 39340

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر