تعقیب فردی که در خارج، مردم را به آتش‌زدن اموال عمومی تحریک می‌کند

جعفری دولت‌آبادی از درخواست دادستانی تهران مبنی بر تعقیب فردی خبر داد که در خارج از کشور مردم را به اقدامات تروریستی، آتش‌زدن اموال عمومی و مانند آن تحریک کرده ‌است.

تعقیب فردی که در خارج، مردم را به آتش‌زدن اموال عمومی تحریک می‌کند

گیلان خبر: به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، دادستان تهران در بیست و دومین جلسه شورای معاونان دادسرای تهران با اشاره به حوادث و تجمعات چند روز اخیر در تهران و برخی نقاط کشور، اظهار داشت: پس از انقلاب اسلامی در برخی مقاطع زمانی دشمن تلاش کرده با سوار شدن بر موج مشکلات به نظام اسلامی ضربه وارد کند، اما مردم ما همواره در بزنگاه‌ها نقش تاریخی خود را ایفا کرده و طرح‌های دشمن را ناکام گذاشته‌اند.

جعفری دولت‌آبادی به‌عنوان نمونه به فتنه سال 1388 اشاره کرد که دشمن به‌بهانه تقلب در انتخابات تحرکاتی را دامن زد که خاتمه‌بخش آن حماسه مردمی نهم دی بود و امروز هم به‌بهانه مشکلات اقتصادی قصد بهره‌برداری دارد.

تلاش آمریکا برای سوارشدن بر موج برخی نارضایتی‌ها

دادستان تهران با توجه به حوادث سال 1388 که در آن زمان تهران به‌عنوان مرکز اغتشاشات انتخاب شده بود، در تحلیل وقایع چند روز اخیر اظهار داشت: در حال حاضر دشمن به‌عکس عمل کرده و از نقاط پیرامونی شروع کرده است.

وی در تبیین انتساب این تحرکات به دشمنان نظام، با اشاره به توئیتر ترامپ، بیانیه سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، حمایت سلطنت‌طلبان و گروهک منافقین از تحرکات اخیر، اظهار داشت: آمریکا به‌لحاظ شکست در منطقه خاورمیانه و ناکامی گروه‌های تکفیری سعی دارد با سوار شدن بر موج برخی نارضایتی‌ها، شکست خود را جبران کند.

ضرورت تفکیک اعتراض به مشکلات اقتصادی و تظاهرات ساختارشکنانه

جعفری دولت‌آبادی در تفکیک اعتراض به مشکلات اقتصادی و تظاهرات ساختارشکنانه اخیر گفت: مردمی که هزاران شهید نثار انقلاب کرده‌اند تا نظام اسلامی شکل گیرد، هرگز به دوران جاهلیت پهلوی بازنمی‌گردند و اینکه اعتراض به گرانی برخی کالاها و یا سیاست‌های اقتصادی دولت، به اقدامات ساختارشکنانه تبدیل شده مؤید آن است که آمریکا پشت‌پرده این تحرکات است.

دادستان تهران تأکید کرد: دشمن از تحرکات و اقدامات سوء خود دست نخواهد برداشت و تلاش می‌کند بر موج اختلافات داخلی و مشکلات اقتصادی سوار ‌شود.

ضرورت برخورد قاطع با مخدوش‌کنندگان امنیت کشور

جعفری دولت‌آبادی با اعلام این‌که عده‌ای با حمله به مساجد، پمپ‌بنزین‌ها، اماکن دولتی، تحریق و تخریب اموال عمومی تلاش دارند امنیت کشور را به‌هم بزنند، از دستگیری تعدادی خبر داد و افزود: معلوم است که مردم هیچ‌گاه حسینیه یا بانک را آتش نمی‌زنند و حرکاتی از این قبیل به‌منظور مقابله با ارکان نظام و مخدوش کردن امنیت عمومی کشور است.

وی با یادآوری آشوب‌های قومیتی که در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی در برخی استان‌ها مانند خوزستان، کردستان و ترکمن‌صحرا به آن دامن زده شد و هم‌چنین برخی اعتراضات به مشکلات اقتصادی در دهه 80، اظهار داشت: دشمن سعی می‌کند تحرکاتی را انجام دهد، اما به نتیجه نمی‌رسد؛ چرا که مردم کاملاً هوشیار بوده و مرز میان اغتشاش با انتقاد از مسئولین را تشخیص می‌دهند، لذا این‌که از دل برخی اعتراضات، شعارهای ساختارشکن در آید و اموال عمومی تخریب شود، مؤید آن است که عاملان این‌گونه‌ اقدامات از جنس مردم نیستند.

دادستان تهران از قضات دادسرای تهران و به‌ویژه دادسرای شهید مقدس خواست قاطعانه و سریع به جرایم افراد دستگیرشده رسیدگی کند.

وی هم‌چنین افزود: اینکه ترامپ شخصاً به منطقه می‌آید، رقص شمشیر انجام می‌دهد و یا اعلام می‌کند که با اسراییل در مورد ایران به توافق رسیده ‌است، باید منتظر چنین حوادثی باشیم.

جعفری دولت‌آبادی با اشاره به آثار سوء چنین تحرکاتی شامل ناامنی، فرار سرمایه‌ها و ایجاد نگرانی برای مردم، با اشاره به تجربه‌های چند سال اخیر اظهار داشت: هرچند سال یک بار چنین برنامه‌هایی از سوی دشمن اجرا می‌شود.

وی تأکید کرد تحرکات ضدامنیتی، آتش زدن مراکز دولتی، تحریق و تخریب اموال عمومی در زمره جرائم عادی نیست؛ لذا برخورد قاطع و سریع دستگاه قضایی ضروری است.

قوه قضاییه مظهر اقتدار نظام است

دادستان تهران با یادآوری هجمه‌های چندماه اخیر از سوی عده‌ای علیه قوه قضاییه افزود: قوه قضاییه مظهر اقتدار نظام است. دشمن می‌داند که مردم، پلیس و دستگاه قضایی بودند که آتش فتنه سال 1388 را خاموش کردند؛ کسانی هم که به دستگاه قضایی هجمه می‌کنند بدانند که کشور به این رکن مهم نیاز دارد و چنانچه قوه قضاییه اقتدار نداشته باشد، دشمن طمع خواهد کرد.

جعفری دولت‌آبادی در تحلیل به‌هم‌پیوستگی مسائل کشور، به حمله نظامی صدام حسین به جمهوری اسلامی ایران در سال 1359 و عملیات منافقین موسوم به مرصاد اشاره کرد و اظهار داشت: چرا صدام به خود جرئت حمله به ایران را داد؟ او تصور می‌کرد حال که انقلاب شده و هرج‌ومرج در کشور حاکم است، باید از این آب گل‌آلود ماهی بگیرد. در عملیات مرصاد نیز گروهک منافقین با این تلقی که ملت و دولت پس از پایان جنگ و برقراری صلح با عراق خسته شده‌اند، تلاش کرد قصد خود را اجرایی سازد؛ غافل از این که ملت ایران، صدام را که کشورهای اروپایی و غربی پشتیبانش بودند، سر جای خود نشاند؛ چه برسد به گروهک منافقین.

دادستان تهران در خصوص هجمه‌های اخیر به دستگاه قضایی و زیر سؤال بردن کارآمدی آن طی چند ماه گذشته گفت که این موارد موجب شد دشمن طمع کند و تصور کند که دستگاه قضایی درگیر مسائل داخلی است و افزود: حمایت آمریکا از این اقدامات مجرمانه مؤید آن است که دشمن در صدد ضربه‌ زدن به انقلاب اسلامی است؛ اگرچه که ممکن است عده‌ای هم با دغدغه‌های اقتصادی وارد شده باشند.

دستگیری چند نفر در اغتشاشات اخیر

جعفری دولت‌آبادی از دستگیری تعدادی در حمله به اماکن عمومی خبر داد و افزود: در مصاحبه با این زندانیان، آنان با اعلام این‌که دچار احساسات شده و با توجه به جو ایجادشده اقداماتی چون آتش زدن مسجد و اماکن عمومی را عملی ساخته‌اند، افزود: اینکه مسجد یا حسینیه را که نه نگهبان دارد و نه حفاظ؛ آن هم در ساعات نیمه‌شب آتش بزنند؛ و یا به افراد بسیجی‌ حمله کنند، کاملاً مؤید دخالت عوامل بیگانه در این وقایع و مجرمانه بودن آن است.

دادستان تهران اقداماتی چون فراخوان به شورش و تخریب اموال دولتی را جرم و مستلزم مجازات سنگین دانست و از قضات خواست با آمادگی کامل و با همکاری پلیس نسبت به تعقیب قضایی عوامل اصلی اقدام نمایند.

وی از درخواست دادستانی تهران مبنی بر تعقیب فردی خبر داد که در خارج از کشور مردم را به اقدامات تروریستی، آتش زدن اموال عمومی و مانند آن تحریک کرده ‌است.

دادستان تهران افزود: این درخواست مستند به قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم به‌عمل آمده و امیدواریم پلیس بین‌الملل در اسرع وقت اقدام کند.

دستگیری 700 راننده مست در تهران طی یک ماه گذشته

دادستان تهران به موضوع آسیب‌های اجتماعی از جمله شرب خمر و رانندگی در حال مستی پرداخت. وی با اعلام این که طی ماه گذشته 700 راننده مست در تهران دستگیر شده‌اند، در اهمیت این آمار، به حادثه تصادف خودروی تیبا اشاره نمود و اظهار داشت: در این حادثه که بامداد هشتم دی ماه رخ داد، یک دستگاه خودروی تیبا حامل هفت سرنشین چهار دختر و سه پسر که آزمایش الکل همگی مثبت بوده، به تیر چراغ برق اتوبان برخورد نموده و چهار سرنشین آن فوت کرده‌ و سه نفر شدیداً مصدوم شده‌اند.

جعفری دولت‌آبادی از خانواده‌ها خواست نسبت به رفتار فرزندان خود مراقبت نمایند و از سرپرستان نواحی دادسرا درخواست نمود با رانندگان مست و هم‌چنین جرایم مرتبط با مشروبات الکلی با جدیت برخورد نمایند.

کشف 24هزار لیتر مشروب الکلی

وی از کشف 24 هزار لیتر مشروب الکلی ظرف یک هفته اخیر در تهران و دستگیری سه نفر از عوامل آن خبر داد و افزود که جرایم مرتبط با مشروبات الکلی با قصد آلوده‌سازی جوانان ارتکاب می‌یابد. وی برخورد با تمام جرایم مرتبط مانند شرب خمر، ساخت، فروش و عرضه مشروبات الکلی و رانندگی حین مستی ضروری است و به‌ویژه جرم اخیر که آسیب‌ جانی در پی دارد، باید مورد توجه بیشتری قرار گیرد.

ضرورت بازدید هدفمند از زندان‌ها

دادستان تهران با تأکید بر تداوم برنامه بازدید معاونان و قضات از زندان‌ها، در خصوص لزوم ملاقات با زندانیان اظهار داشت: طبق بررسی انجام‌شده، تعدادی از محکومین در زندان اوین از بابت محکومیت مهریه در بازداشت هستند.

وی افزود: نباید بازدید از زندان به یک کار تشریفاتی تبدیل شود، بلکه قضات ناظر با حضور در اندرزگاه‌ها با زندانیان ملاقات چهره به چهره کنند زیرا این ملاقات‌ها، زمینه ارزیابی صحت اظهارات متهمان را فراهم می‌کند؛ ضمن اینکه زندانیان احساس می‌کنند که مشکلات آنان پیگیری می‌شود.

دادستان تهران با تأکید بر توجه ویژه به دو جرم سرقت و جعل و اعلام افزایش برخی مصادیق این جرایم طی سال جاری، افزود: با نزدیک شدن به ایام عید، آمار سرقت افزایش می‌یابد. وی رسیدگی تخصصی به انواع سرقت‌ها و مقابله با این جرم، را موجب تأمین امنیت آسایش شهروندان دانست.

جعفری دولت‌آبادی هم‌چنین از وصول گزارش‌هایی با موضوع جعل همراه با غصب عنوان خبر داد و با اشاره به دو پرونده که در یک مورد، متهم با ادعای این‌که مربی تنیس یکی از مسئولین است و در مورد دوم، یک نفر با ادعای نفوذ در دادستانی، با فریب مردم چند میلیارد تومان از آن‌ها برای کارسازی برخی پرونده‌ها دریافت کرده، اظهار داشت: برخورد سریع با این‌گونه جرایم تأثیر پیشگیرانه دارد.

منبع:تسنیم

کد مطلب: 39983

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر