وزیر ارتباطات:

تکذیب خبر فیلتر دائمی تلگرام

وزیر ارتباطات: شایعه هایی که در خصوص قطعی دائمی شبکه های اجتماعی مطرح می‌شود،صحت ندارد. هدف آنها ایجاد نارضایتی های اجتماعی و بدبینی عمومی است.

تکذیب خبر فیلتر دائمی تلگرام

گیلان خبر: پس از قطعی فیلتر شدن تلگرام در نسخه های موبایلی در روز یکشنبه 10 دی 96 در ایران، پاور دروف مدیرعامل روسی تلگرام علت این محدودیت ها را در توییتر خود اعلام کرد.

او نوشته است:« مقامات در ایران مشغول مسدود سازی دسترسی به تلگرام برای کاربران هستند. و علت این فیلترینگ را خودداری کردن تلگرام از بستن کانال جدید آمدنیوز و چند کانال دیگر اعلام کرده است».

این درحالی است که خبرگزاری صدا و سیما به نقل از یک منبع آگاه، گفته است:« این محدود سازی، موقتی است».

معاون سیاسی وزیر کشور، در پاسخ به سوالی درباره خارج شدن تلگرام و اینستاگرام از دسترس کاربران گفت: دولت بنای تعطیلی شبکه های مجازی را ندارد. اما وقتی که ایجاد اختلال می‌شود، طبیعی است که ابزار های کنترل اجتماعات غیرقانونی و تصمیمات مقطعی گرفته شود.

هنوز مشخص نیست تا چه زمانی محدودیت تلگرام و اینستاگرام ادامه خواهد داشت. اما چیزی که مشخص است که این محدودیت ها دائمی نیست و احتمالا تا روز های آینده محدودیت های اینستاگرام و تلگرام برداشته خواهد شد.

از شامگاه شنبه، 9 دی 96 که احتمال فیلترینگ تلگرام افزایش پیدا کرده بود، کانال های تلگرامی و کسب و کارها مشغول ارائه راه های ارتباطی جایگزین با مخاطبان خود بودند. اما هیچ اپلیکیشن موبایلی در دوران جدید قادر به کسب موفقیت و محبوبیت به اندازه تلگرام نبوده است.

فارغ از دغدغه های سیاسی، در صورت ادامه دار شدن فیلترینگ تلگرام و اینستاگرام، احتمال کسب و کارهای زیادی با مشکل مواجه شده و طیف گسترده ای از مخاطبان خود را از دست می‌دهند.

بررسی های ما در دپارتمان تحلیل داده پایشگر و با رصد و پردازش بیش از 700,000 کانال تلگرامی نشان دهنده‌ی کاهش جدی میزان پست های منتشر شده در کانال های تلگرامی است.

 هرچند تغییر میزان بازدید برای کانال ها با رویکردهای مختلف متفاوت بوده است، نکته جالب اینکه بازدید پست ها در کانال های تلگرامی میزانی به مراتب کم‌تر را تجربه کرده‌اند. هرچند این کاهش به هیچ وجه متناسب با از دسترس خارج شدن تلگرام نیست.

بررسی و تحلیل آمار های این گزارش نشان دهنده دسترسی گسترده‌ی ایرانیان به نرم افزار ها و راهکار های فیلترشکن است.

مشاهده‌ی عینی ما از تجمع دیشب مردم در رشت حاکی از چند مورد بود:

_ برخلاف تصورات عده‌ای نزدیک به 80 نفر در حال شعار دادن بودند.

_ باقی جمعیت حاضر اکثرا برای تماشا و دورهمی حضور پیدا کرده بودند.

_ از شعار های پراکنده و بی هدف همان تعداد اندک مشخص بود که این تظاهرات پشتوانه فکری و هدف مشخص ندارد.

_ ماموران نیروی انتظامی و سایر امنیت های حاضر در صحنه با دستور مقامات بالا دستی فقط نظاره گر بودند و دعوت به آرامش می‌کردند که این در نوع خود واقعا ستودنی و قابل ستایش بود.

 

 

کد مطلب: 40005

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر