واکنش‌های جالب توئیتری به حمایت سعودی‌ها از اغتشاشات اخیر در ایران+تصاویر

رسانه‌های تحت سلطه آل‌سعود همچون العربیه و الحدث نیوز از حوادث اخیر در برخی نقاط ذوق‌‌زده شده و رؤیاهای تعبیرنشده خود درباره انقلاب اسلامی را با ایجاد هشتگ‌هایی دنبال می‌کنند.

واکنش‌های جالب توئیتری به حمایت سعودی‌ها از اغتشاشات اخیر در ایران+تصاویر

گیلان خبر: در حالی که اغتشاشات اخیر در برخی نقاط با محکومیت گسترده‌ جناح‌های مختلف سیاسی و عموم مردم روبه‌رو شده است، اغتشاش‌آفرینی عده‌ای معدود با ذوق‌زدگی زایدالوصف سعودی‌ها و اربابان آمریکایی و صهیونیستی آنها روبه‌رو شده است.

رسانه‌های وابسته به رژیم سعودی در فضای مجازی با ایجاد هشتگ‌هایی همچون «ایران تتحرر من الطغیان، سننقل المعرکة الی ایران (جنگ را به داخل ایران منتقل خواهیم کرد) و...» و انتشار ویدئویی که محمد بن سلمان ولیعهد آل سعود از انتقال جنگ به داخل ایران سخن گفته بود، علاوه بر استقبال و خوشحالی‌ زاید‌الوصف از تحرکات اغتشاشگرانی که برخی تجمعات مسالمت‌آمیز اخیر را به خشونت کشاندند، خود آتش‌بیار معرکه شده، این رسانه‌ها و شبکه‌های ماهواره‌ای سعودی از جمله العربیه و حتی رسانه رسمی آل سعود یعنی الاخباریه همسو با رسانه‌های ضدانقلاب خارج‌‌نشین به حمایت گسترده از اغتشاشگران و خشونت‌طلبان پرداخته‌اند.

نمونه‌ای از فتنه‌گری سعودی‌که اغتشاشگران و برهم‌زنندگان امنیت کشورمان را انقلابیون توصیف کرده است

نکته تأمل‌برانگیز درباره نحوه پوشش این تحرکات از سوی رسانه‌های سعودی، به‌کار بردن واژه «ثوار» برای اغتشاشگران است همان رویکردی که آنها در قبال سوریه در پیش گرفته بودند و تروریست‌های تکفیری را ثوار یعنی انقلابیون می‌خواندند، به‌گفته فعالان فضای مجازی، محمد بن سلمان شمار زیادی از مزدوران از کشورهای مختلف را در قالب ارتش سایبری خود به‌خدمت گرفته و با دادن پول به آنها و ایجاد حساب‌های جعلی از جمله در توئیتر و فیس‌بوک و ایجاد هشتگ‌های تحریک‌آمیز تلاش می‌کنند از تحولات اخیر در ایران بهره‌برداری کنند و به‌زعم خود افکار عمومی طرفدار جمهوری اسلامی ایران را به کشورمان بدبین کنند.

شبکه الاخباریه رسانه رسمی آل‌سعود از هشتگ انتفاضه ملت ایران برای اغتشاشگران استفاده کرده است

 از بعد از ظهر روز شنبه پیرو برپایی چند تجمع در انتقاد به مسائل اقتصادی در شهرهایی مانند مشهد، تهران و برخی مراکز استان‌ها از میان تجمع‌کنندگان گروه‌های کوچکی از افراد اقدام به حمله به مراکز دولتی، بانک‌ها و تخریب اماکن عمومی کردند.

در این میان اما، یکی از مهمترین ابزارها برای دعوت از مردم به تظاهرات و ایجاد اغتشاش در شهرهای مختلف، شبکه اجتماعی پرطرفداری به‌نام توییتر بوده است. همزمان با تجمعات اقتصادی در ایران، توئیتر نیز همچون برخی شبکه‌های اجتماعی دیگر عرصه بسیار مناسبی برای دعوت مردم به آشوب و تظاهرات بود، چیزی که نتیجه آن شنبه‌شب مشخص شد و عده‌ای ناشناس، از حضور مردم در تجمعات در چند شهر، سوءاستفاده کرده و اقدام به تخریب اموال عمومی و آسیب‌رساندن به مراکز دولتی کردند. بیشترین هشتگ «تظاهرات سراسری» از عربستان، بله از عربستان سعودی توییت شده است.

آل سعود که هر گونه انتقاد از این رژیم حتی در فضای مجازی را به‌شدت سرکوب و با آن مقابله می‌کند، از طریق شبکه‌های ماهواره‌ای و سایت‌های اینترنتی پرتعداد خود به‌طور کامل به‌روی موضوع ایران تمرکز کرده و رویکرد فتنه‌‌افکنی و حمایت و تحریک اغتشاشگران را به‌صراحت در پیش گرفته است، اما نکته قابل توجه واکنش‌های کاربران عرب اعم از عربستانی و غیرعربستانی به رویکرد آل سعود در قبال تحولات ایران و ادعای پوچ حمایت این رژیم از مردم ایران است که برخی از این واکنش‌ها را می‌توانید در ادامه مشاهده کنید:

«جمال شعیب» فعال رسانه‌ای و کارشناس مسائل میدانی سوریه، عراق و یمن از کشور لبنان در توئیتی نوشته است: خنده‌دار و مضحکه،‌ شبکه‌های ماهواره‌ای کشورهایی که هر تظاهراتی را ممنوع اعلام کرده‌اند، به‌روی تجمعات ایران تمرکز کرده‌اند و از دموکراسی حرف می‌زنند، برادر من! اصلاً برای گوجه‌فرنگی تظاهرات کنید، ولی حداقل برای چیزی تظاهرات کنید، بعد درباره بقیه حرف بزنید.

کاربر دیگری نوشته است: شرکت کنندگان در تظاهرات در قطیف و بحرین،‌ تروریست و خائن خوانده می‌شوند، اما در ایران شرافتمند و خواسته مردمی.

کاربر دیگری نوشته است: آل سعود بیچاره‌ای که نمی‌دانند شکل صندوق انتخابات چگونه است و افکار افراطی و جاهلی خود را برای مردم بیچاره عربستان تحمیل می‌کنند، تلاش می‌کنند از ایران انتقام بگیرند و اعتراضات برخی افراد را تظاهرات گسترده توصیف می‌کنند، ولی پادشاهان پادشاهی شن‌ها هرگز نمی‌توانند به این آرزوها دست پیدا کنند.

حیدر اللواتی از شخصیت‌های دانشگاهی کشور عمان در توئیتی با بازنشر تصاویری از تظاهرات باشکوه مردم ایران در بزرگداشت حماسه نهم دی نوشته است: در برخی شهرهای ایران تظاهراتی در اعتراض به گرانی برگزار شد و در برخی از آنها شعارهایی بر ضد نظام داده شد و امروز (روز نهم دی) مردم در شهرها در تظاهراتی از نظام حمایت کردند، و هر دو مسئله عادی است، اما مشکل این است که چگونه به کسانی که در عمرشان انتخابات ریاست جمهوری یا پارلمانی نکرده‌اند،‌ بفهمانیم که تظاهرات ابزاری قانونی در دموکراسی‌هاست و به‌معنای کودتا نیست.

یک فعال عراقی در توئیتر نوشته است: نظام حاکم بر عربستان علیه تمام کسانی که اطرافشان هستند،‌ توطئه می‌کنند، آنها علیه عبدالناصر توطئه کردند، علیه یمن و عراق و سوریه توطئه کردند، آنها علیه قدس هم توطئه کردند، پادشاهی توطئه‌گر سعودی.

محمد البوسعیدی‌ فعال عمانی نوشته است: برگزاری تظاهرات در ایران شگفت‌آور نیست، چرا که اولین بار نیست که چنین تجمعاتی برگزار می‌شود،‌ اما عجیب و شگفت‌آور این است که مشوقان این تحرکات (سعودی‌ها و اربابانشان) خود کسانی هستند که تظاهرات را در کشورهایشان و خروج علیه ولی ‌امر (رهبران) حرام می‌دانند، در کشورهای پادشاهی خود هر فردی که تظاهرات کند،‌ محاکمه می‌شود، البته اگر کشته نشود. به دموکراسی و اصول رحم کنید.

مبارک المطیری دیگر فعال عرب در واکنش به موج‌سواری سعودی‌ها و تلاش آنها برای بهره‌برداری از تجمعات اخیر در برخی نقاط ایران نوشته است: در قطیف، (شرکت‌ ‌کنندگان در تجمعات) را خائن، در سوریه، آنها را انقلابیون و در بحرین خرابکار می‌خوانند، بیچاره این ملت‌هایی که آنها را بر اساس عقایدمان طبقه‌بندی می‌کنیم نه بر اساس انسانیت‌مان.

ناصر العبدلی نوشته است: شبکه العربیه خود را به آب و آتش می‌زند که هر چیزی را که در ایران رخ می‌دهد، این‌گونه به‌تصویر بکشد که طرحی برای سرنگونی نظام است، با وجودی که شرکت‌کنندگان در برخی تجمعات از هزار نفر فراتر نمی‌رود آن هم در کشوری که ساکنانش 100 میلیون نفر هستند... .

کاربری با نام «بنت خزعل الکعبی» نوشته است: چیزی که سعودی‌ها نمی‌فهمند، این است که ایران یک کشور دموکراتیک است و تظاهرات در آن هم طبیعی و عادی است، ولی حمایت رسانه‌‌های ‌آنها (سعودی‌ها) دلیلی بر توطئه آنهاست. ملت ایران هر روز تظاهرات کند، یک مسئله  عادی است،‌ ولی به‌خاطر اینکه شما (عربستان) کشوری فقیر از نظر سیاسی هستید،‌ گمان می‌کنید هر تظاهراتی یک مسئله منفی است.

کاربر دیگری نوشته است: من چهار بار به ایران سفر کرده‌ام، این کشور را بحق نماینده دموکراسی دیده‌ام، آزادی بیان و عدم بستن دهان‌ها را دیده‌ام،‌ ایران کشوری عالی با معیارهای سیاسی، دینی و اخلاقی است.

گرانی و بیکاری و سطح نامناسب خدمات یک مسئله دموکراتیک است، آیا در کشور شما (عربستان) فساد مالی، اخلاقی و رشوه وجود ندارد؟

یک فعال عرب با تمسخر قرار دادن سعودی‌ها که برای مردم ایران اشک تمساح می‌ریزند خطاب به آنها گفت: در هشتگ #ایران_تتحرر_من_الطغیان بسیاری از سعودی‌‌شده‌ها را (اشاره به سیطره تمام‌عیار آل سعود بر مردم عربستان که حتی نام قبیله خود را بر کشورشان نهاده است) می‌بینی که در حمایت از شهروندان ایرانی در مقابل نظام توئیت می‌کنند به‌سبب آنچه آن را تسلط و سرقت مقدرات مردم می‌خوانند... در نگاه اول تو گمان می‌کنی که آنها از سوئیس یا سوئد توئیت می‌کنند.

فعال دیگری توئیت کرده است: تظاهرات در ایران دلیل و اثبات کننده وجود دموکراتیک بودن نسبی نظام آن است... اما تحریم تظاهرات (منظور در عربستان) حتی اگر به‌خاطر قدس باشد،‌ اوج سلطه‌گری و از مردم (اشاره به مردم عربستان) بردگی‌کشیدن است.

یک شهروند عرب در توئیتی نوشته است: حداقل مردم ایران در تظاهرات خود نظرشان را درباره فاسدان و گرانی و بقیه مسائل بیان می‌کنند، دولت‌های عربی که فساد حاکمانشان حد و مرزی ندارد،‌ چرا که تقریباً یک آدم شریف هم در بینشان نیست، و شهروندانی که (در مقابل حکامشان) تسلیم و سر به زیرند و از ترس شلاق سلطان نمی‌توانند حرف بزنند، آنها حتی فاقد قانون اساسی که حقوق و وظایفشان را مشخص کنند، هستند، آنها فقط باید بر اساس تمایلات حاکمانشان عمل کنند ... .

کاربر دیگری تأکید کرده است: برادران،‌ وضع ایران کاملاً روبه‌راه است،‌ این تظاهرات همانند گذشته طی خواهد شد، ایران قدرتمند است و کشور متزلزلی نیست، این را خطاب به خائنان سعودی می‌گویم.

کاربر دیگری تأکید کرده است: به سعودی‌شده‌ها (آن دسته از مردم عربستان که شست‌وشوی مغزی شده و کاملاً تحت سلطه و تسلیم آل سعود شده‌اند) می‌گویم که اول باید برای خودشان طلب آزادی کنند، زیرا همانند بردگان زندگی می‌کنند بدون اینکه از حداقل حقوق شهروندی برخوردار باشند،‌ هر کسی را که خواهان حقوقش (در عربستان) باشد، به‌اتهام تروریسم بازداشت می‌کنند و پایان کارش با قطع سر (اشاره به اعدام شهید نمر و دیگر معارضان عربستانی) است نه قطع زبان، زنده‌باد جمهوری اسلامی ایران.

فعال بحرینی نوشته است: اگر این افراد در خیابان‌های ایران برای مطالبه حقوقشان تظاهرات کنند، (از نظر سعودی‌ها) شریف‌ترین مردم هستند،‌ ولی در بحرین خائن مجوس و مستحق اعدام هستند.

فعال بحرینی با نام حسین‌بن عاقول دیگری نوشته است: حدود 30 درصد مردم آزاده بحرین در آن واحد به خیابان‌ها ریختند و حقوق خود را مطالبه کردند، ولی نظام جهانی منافق به‌رهبری آمریکا و توطئه‌چینی رژیم‌های مزدور خلیج (فارس) به‌جای حمایت از مردم، از رژیم دیکتاتوری (آل خلیفه) حمایت کرد که حقوق مردم این کشور را بیش از دویست سال است که نقض می‌کند.

کاربر دیگری نوشته است: از تناقضات سیاسی این است که اگر یک شیعی در قطیف (شرق عربستان) تظاهرات کند،‌ می‌گویند چنین فردی رافضی، مشرک و صفوی مزدور ایران است، ولی اگر یک شیعی در ایران تظاهرات کند، تمام شبکه‌ها و رسانه‌های سعودی به تعریف و تمجید از وی می‌پردازند،‌ بدون اینکه به مذهب یا عقیده او اشاره کنند، چرا عناوین مذهبی در یک مکان ظاهر می‌شود و در مکان دیگر پنهان؟ (چرا نگاه دوگانه وجود دارد؟)

کاربری با عنوان المنتمی الحر در اشاره به فتوای مفتیان درباری آل سعود مبنی بر حرام بودن تظاهرات علیه این رژیم و مجاز نبودن انتقاد از آنها در رسانه‌ها نوشته است: خروج علیه ولی الامر (تظاهرات) در عربستان سعودی،‌ حرام  است، اما در کشورهای دیگر، حلال و پاک است.

کاربر دیگری خطاب به مردم عربستان نوشته است: همت و عزم خود را به ما نشان دهید، ای مردم عربستان، الآن فرصت در مقابل شما فراهم است تا از خاندان فاسد رهایی پیدا کنید،‌ ببینیم چه می‌کنید، علیه آنها قیام کنید،‌ چرا که هر نظام دیگری که بیاید،‌ صدبار بهتر از رژیم آل سلول (آل سعود) است.

کاربر دیگری نوشته است: پول‌های ما مردم (عربستان) برای خرید کشتی (اشاره به کشتی تفریحی نیم میلیون دلاری محمد بن سلمان) و کاخ‌ها (اشاره به خرید کاخی در فرانسه توسط بن سلمان)،‌ تابلوها (خرید تابلوی نیم میلیون دلاری توسط بن سلمان) و مبارزه با هر طرح سنی مستقل و تقویت طرح استعمار غربی در منطقه هزینه می‌شود.

کاربری با عنوان باقرعید بالای هشتگ جمهوری اسلامی ایران در مخالفت با فتنه‌گری سعودی‌ها نوشته است: جاودان و استوار باد جمهوری اسلامی ایران

اشک تمساح ریختن سعودی‌ها برای مردم ایران در حالی است که رژیم سعودی حتی به دوستان و کشورهایی که به‌زعم این رژیم در اردوگاه سعودی‌هاست، رحم نمی‌کنند، آنها علیه هر کشور عربی همپیمانانش در صورتی که از آنها انتقاد کنند و یا رویکرد متفاوتی از آنها را در پیش بگیرد، به‌شدت با آنها برخورد می‌کنند و آنها را هدف تحریم و مجازات اقتصادی قرار می‌دهند و از شدیدترین هجمه رسانه‌ای خود بی‌نصیب نمی‌گذارند، در همین رابطه یک رسانه  اسرائیلی به‌نام دی‌تایمز اسرائیل به‌نقل از منابعی از تلاش عربستان و امارات برای کودتا علیه پادشاه اردن پرده برداشته است.

دلیل این اقدامات کودتاگرانه سعودی‌ها این است که محمد بن سلمان ولیعهد سعودی، عبدالله دوم را تحت فشار گذاشته بود تا در نشست اخیر سران سازمان همکاری اسلامی درباره قدس که در شهر استانبول برگزار شد، شرکت نکند، ولی شاه اردن بر حضور در آن نشست پافشاری و شرکت کرد، در حالی که رژیم سعودی یک مقام رده‌چندم خود را به آن نشست اعزام کرده بود.

نمونه دیگری از رفتار آمرانه و قلدرمآبانه حاکمان عربستان و رسانه‌هایشان با کشورها و مقامات دنباله‌روی خود در صورتی که بخواهند از جاده تبعیت و دنباله‌روی از سعودی‌ها خارج شوند، هجمه شدید تبلیغاتی و رسانه‌ای و سیاسی علیه رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه پس از اعمال تغییراتی در مواضع ترکیه در قبال سوریه و نزدیک شدن آن به ایران و روسیه و همچنین هجمه تبلیغاتی و رسانه‌ای شدید علیه عمر البشیر رئیس جمهور سودان در پی سفر  اردوغان به این کشور بود.

منبع:تسنیم

کد مطلب: 40026

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر