کاهش بارندگی‌ شرایط احیای دریاچه ارومیه را دشوار کرده است

معاون سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به ‌پیش‌بینی ۲۷ راهکار برای احیای دریاچه ارومیه، گفت: کاهش بارندگی‌ها شرایطی را ایجاد کرده که احیای دریاچه ارومیه را نسبت به گذشته دشوارتر شده است.

کاهش بارندگی‌ شرایط احیای دریاچه ارومیه را دشوار کرده است

گیلان خبر: مسعود تجریشی در بازدید از روند احداث فازم دوم فاضلاب کلان‌شهر تبریز با اشاره به اینکه تبریز شهری با جمعیت بسیار و حجم فاضلاب زیاد است، اظهار کرد: هم‌اینک برای احیای دریاچه ارومیه 27 راهکار پیش‌بینی کرده‌ایم که مهم‌ترین این راهکارها احداث 13 تصفیه‌خانه در حوزه آبریز دریاچه ارومیه بوده و اجرای این پروژه‌ها از لحاظ منابع مالی از محل اعتبارات ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه تأمین می‌شود.

تجریشی تصفیه‌خانه تبریز را یکی از مهم‌ترین منابع تأمین آب دریاچه ارومیه عنوان کرد، افزود: هر چند شاید گفته شود بین کلان‌شهر تبریز و دریاچه ارومیه فاصله زیادی وجود دارد ولی با توجه به خروجی تصفیه‌خانه و پوشش 70 درصدی فاضلاب در تبریز یکی از بهترین منابع تأمین آب به شمار می‌رود.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست کشور با تأکید بر اینکه دولت تدبیر و امید در احیای دریاچه ارومیه عزم جدی دارد، گفت: متأسفانه در طول سه سال گذشته شاهد هستیم که بارندگی‌ها در سطح کشور به حداقل رسیده ولی هر تلاشی هم برای تأمین آب مورد نیاز انجام دهیم باز هم تحت‌الشعاع کم‌آبی قرار می‌گیریم.

وی اضافه کرد: کاهش بارندگی‌ها در کشور موجب شده تا روان آبی تشکیل نشود و از طرفی هم تمامی هزینه‌ها و طرح‌هایی برای لایروبی و انتقال آب به دریاچه ارومیه در حوزه آبریز داشتیم هنوز به نتیجه‌ای می‌خواستیم نرسیده‌ایم.

تجریشی به‌پیش‌بینی سازمان هواشناسی در خصوص بارندگی‌ها اشاره کرد، بیان داشت: بر اساس پیش‌بینی‌های انجام‌شده این‌طور نشان می‌دهد که تا پایان بهمن‌ماه شاهد بارندگی آن‌چنانی نخواهیم بود که بر همین اساس طبیعتاً آبی که حاصل از بارندگی‌های احتمالی خواهد بود به دریاچه ارومیه نمی‌رسد.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست کشور بابیان اینکه تثبیت کانون‌های گرد و غبار دریاچه ارومیه و اصلاح الگوی کشت در اراضی کشاورزی حاشیه این دریاچه از جمله اقداماتی است که باید مورد توجه قرار گیرد، خاطرنشان کرد: به لحاظ تخصیص منابع مالی مورد نیاز برای اصلاح الگوی کشت در اراضی کشاورزی، درختکاری و تثبیت کانون‌های گرد و غبار دریاچه ارومیه شاهد کاهش 60 درصدی گرد و غبار در حاشیه دریاچه ارومیه بوده‌ایم.

وی در پایان‌بر لزوم مشارکت‌های مردمی در احیای دریاچه ارومیه تأکید کرد، یادآور شد: لایروبی‌ها انجام‌شده اما متأسفانه آبی وجود نداشت که به دریاچه ارومیه برسد.


منبع: تسنیم

 

 

کد مطلب: 40073

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر