چرا نمک نان کم شد

یک مسئول سازمان غذا و دارو با تشریح اینکه چرا نمک نان کم شد، علت کاهش‌نیافتن قند نوشابه‌های انرژی‌زا را بیان کرد.

چرا نمک نان کم شد

گیلان خبر: بهروز جنت با اشاره به برنامه کاهش نمک، قند و روغن در فرآورده‌ها و محصولات غذایی، اظهار داشت: باید توجه کرد که این اقدامات فرآیندهایی مداوم محسوب می‌شوند و نمی‌توان گفت که طی مدت زمانی مشخص به پایان می‌رسند.

کاهش قند نوشابه‌های گازدار به زیر 10گرم در  100سی‌سی

وی با بیان اینکه سازمان غذا و دارو در حوزه فرآورده‌های غذایی و خوراکی دو اقدام را پیش می‌برد، افزود: در وهله اول سعی می‌کنیم غلظت نمک، قند و چربی را در محصولات شور، پرکالری و شیرینی که با قندهای ساده شیرین شده‌اند، پایین آوریم، به‌عنوان مثال در گذشته حداقل قند ساده‌ای که در نوشابه‌های گازدار مورد استفاده قرار می‌گرفت، 12 گرم در  100 سی‌سی بود، اما وزارت بهداشت اعلام کرد که اولاً باید واژه "حداقل" را برداریم و به‌جای آن واژه "حداکثر" بگذاریم، به این ترتیب میزان استاندارد قند ساده در نوشابه‌های گازدار را به حداکثر زیر 10 گرم در  100 سی‌سی تبدیل کردیم. البته برخی شرکت‌های خارجی و داخلی مقاومت‌هایی را در برابر این موضوع انجام دادند، اما چون این موضوع مصوب و پروانه‌های ساخت اصلاح شد، همه از این مصوبه تمکین کردند و اجرایی شد.

تغییر تدریجی در ذائقه مردم

جنت همچنین گفت: باید توجه کرد که کاهش قند، چربی و نمک در محصولات و فرآورده‌های غذایی باید به‌تدریج کاهش یابد؛ چراکه هدف‌مان تنها کاهش این موارد در فرآورده‌های غذایی و خوراکی نیست، بلکه هدف ما این است که ذائقه مردم هم تغییر کند و در عین حال برچسب‌گذاری‌ها هم اصلاح شوند. حال اگر به‌طور ناگهانی نمک را در محصولی کاهش دهیم، مردم به این طعم عادت نمی‌کنند، بنابراین مردم باید به‌تدریج به یک ذائقه خاص و سالم عادت کنند و ما باید به‌گونه‌ای این اقدام را پیش بریم که تفاوت طعم حس نشود، بر همین اساس به‌صورت سالانه قند، نمک و چربی را تا جایی که فرمولاسیون اجازه دهد، در برخی محصولات کاهش می‌دهیم.

نمک نان به زیر 1.5گرم رسید

مدیرکل نظارت بر مواد غذایی و آشامیدنی و آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو با ابراز اینکه "بر این اساس هم چراغ راهنمای تغذیه را به مردم نشان می‌دهیم و هر سال هم یک محصول را به‌عنوان اولویت‌مان انتخاب می‌کنیم"، گفت: به‌عنوان مثال در یک سال اولویت‌مان نوشابه است و در سال دیگر به‌روی کاهش قند افزوده آبمیوه‌ها کار می‌کنیم، به‌طوری که در سال گذشته اولویت کاری ما کاهش قند در نوشابه‌های گازدار و کاهش نمک در نان بود. باید توجه کرد که میزان نمک در نان در گذشته 2.5 گرم بود که به‌تدریج به دو گرم و در حال حاضر به زیر 1.5 گرم رسیده است و به همین ترتیب کار را ادامه می‌دهیم، در عین حال سعی می‌کنیم به صنعت هم کمک کنیم تا فرآورده‌هایی را در محصولاتش جایگزین کند.

جنت با اعلام اینکه "برای سال آینده هم به‌تدریج روی محصولات مختلفی مانند نوشابه‌های انرژی‌زا کار می‌کنیم"، گفت: باید توجه کرد که محصولاتی مانند نوشابه‌های انرژی‌زا تعریف و گروه هدف خاص خود را دارند، این درحالیست که متأسفانه در ایران برخی فرآورده‌ها از گروه هدف‌شان خارج می‌شوند.

به گزارش ایفدانا جنت گفت: به‌عنوان مثال نمی‌توانیم بگوییم که قند نوشابه‌های انرژی‌زا را کاهش دهید، زیرا ورزشکاران آنها را مصرف می‌کنند و هدفشان دریافت کالری است، بنابراین عرضه برخی فرآورده‌های این‌چنینی باید هدفمند شود و به دست گروه هدفش برسد.

سال 97؛ سال ارتقاء کیفیت نان

وی تأکید کرد: از طرفی یکی از برنامه‌های اصلی‌ ما برای سال آینده توجه به نان و فرآورده‌های آردی است، بر این اساس تلاش می‌کنیم که اولاً بتوانیم نان‌ مصرفی‌ مردم را از نظر میزان نمک اصلاح و در عین حال سایر بهبوددهنده‌ها و مخمرها را به آن اضافه کنیم، بر این اساس به‌نوعی سال آینده سال ارتقاء کیفیت نان در کشور است.

 

 

منبع:تسنیم

 

کد مطلب: 40330

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر