رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی کشور:

کارگران از اجرای طرح تحول سلامت راضی نیستند/ افزایش درآمد پزشکان از جیب کارگران

رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی کشور گفت: کارگران به هیچ وجه از اجرای طرح تحول سلامت به شیوه فعلی رضایت ندارند و از اموالی که حاصل دسترنج کارگران است به ناحق هزینه‌های طرح تحول سلامت تامین می‌شود.

کارگران از اجرای طرح تحول سلامت راضی نیستند/ افزایش درآمد پزشکان از جیب کارگران

گیلان خبر: روند بدون ضابطه گسترش فعالیت اتباع خارجی در صنعت ساختمان، نگرانی‌های زیادی را برای کارگران ایرانی در صنعت به وجود آورده که موجب درخواست آن‌ها برای ساماندهی این مساله شده است.

همچنین آینده فعالیت صندوق تامین اجتماعی نیز یکی از دغدغه‌های اساسی کارگران ایرانی است، آن‌ها از افزایش هزینه‌ها و کاهش منابع درآمدی این صندوق نگران هستند.

اجرای طرح تحول سلامت در چند سال اخیر موجب افزایش هزینه سازمان تامین اجتماعی شده است، به همین دلیل نمایندگان کارگران بارها طی مصاحبه‌های مختلف از وضعیت کنونی اجرای طرح تحول سلامت انتقاد کردند.

برای بررسی وضعیت حضور کارگران خارجی در صنعت ساختمان و نیز انتقادات کارگران به طرح تحول سلامت و نگرانی‌های آن‌ها در خصوص آینده سازمان تامین اجتماعی با اکبر شوکت رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی کشور و عضو هیأت امنای سازمان تامین اجتماعی به گفت‌وگو پرداختیم.

وضعیت حضور کارگران خارجی در بازار کار ایران چگونه است؟

وزارت کشور به صورت بی رویه برای اتباع خارجی کارت اقامت صادر می‌کند، بدون اینکه مشخص کند که تبعه خارجی به چه دلیل در کشور اقامت دارد. باید وزارت کار به اتباع خارجی مجوز اشتغال بدهد، اما اکنون شاهد هستیم که اتباع خارجی زیادی با گرفتن کارت اقامت و بدون داشتن مجوز اشتغال در کشورمان به کار مشغول هستند.

برخورد قاطعی با اتباع خارجی که بدون مجوز اشتغال در ایران به کار مشغول هستند صورت نمی‌گیرد، همچنین برخورد با کارفرمایانی که از کارگران خارجی برخلاف قانون استفاده می‌کنند، قاطعانه نیست و اکنون مجازات این افراد تنها پرداخت مبلغ کمی جریمه است.

پیشنهاد شما در خصوص ساماندهی کارگران خارجی در صنعت ساختمان چیست؟

صنعت ساختمان بخش‌های زیادی دارد و باید در کارت اشتغال اتباع خارجی دقیقا بخش خاصی از صنعت ساختمان که آن تبعه خارجی می‌خواهد در آن کار کند نوشته شود و با کسی که در شغلی غیر از شغل تعیین شده در کارت اشتغال فعالیت دارد، برخورد لازم صورت بگیرد. همچنین بازرسی‌ها در این زمینه به صورت دقیق باید انجام شود، در صنعت ساختمان مشخص است که یک تبعه خارجی در کدام بخش‌ها می‌تواند کار کند.

در صورت جلوگیری از فعالیت اتباع خارجی به عنوان استادکار صنعت ساختمان، انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی متعهد می‌شوند که برای کارفرمایان نیروی کار لازم را تامین کرده و قیمت‌ها را در این بخش کنترل کنند تا افزایش بی رویه ای را در این زمینه شاهد نباشیم.

ساماندهی کارگران خارجی در کشورمان چه نتایج مثبتی را به دنبال دارد؟

اگر اتباع خارجی در مشاغل تعیین شده توسط وزارت کار و با دریافت کارت اشتغال فعالیت کردند، حق و حقوق آن‌ها باید به درستی پرداخت شود، یعنی از حقوق مناسب و بیمه برخوردار شوند، در حالی که اکنون این افراد مورد استثمار توسط کارفرمایان قرار می‌گیرند.

زمانی که یک کارفرما مجبور شود کارگر خارجی را بیمه و حق و حقوق او را پرداخت کند، هزینه‌های این کارگر هم بالا می‌رود و کارگر ایرانی هم می‌تواند با کارگر خارجی رقابت کند، اما در یک رقابت ناسالم که به کارگر خارجی ظلم می‌شود و حقوقش پرداخت و بیمه نمی‌شود، قطعا کارفرما به جای استفاده از کارگر ایرانی به سراغ کارگر خارجی می‌رود.

انتقاد کارگران به طرح تحول سلامت چیست؟

حرف کارگران این است که اگر دولت به دنبال اجرای طرحی است منابع این طرح را پیش‌بینی کند، نه اینکه پول اجرای طرح از جیب کارگران تامین شود، در طرح تحول سلامت قرار بود نظام ارجاع به وجود بیاید و قرار بود نظام پزشک خانواده شکل بگیرد.

از اهداف اولیه طرح تحول سلامت شکل گیری نظام ارجاع و پزشک خانواده بود، اما این اهداف رها شدند و تنها تعرفه پزشکان افزایش پیدا کرد، منبع تامین این افزایش هم از جیب کارگران بود.

کارگران از اجرای طرح تحول سلامت راضی هستند؟

دولت و وزیر بهداشت باید بدانند که کارگران به هیچ وجه از اجرای طرح تحول سلامت به شیوه فعلی رضایت ندارند، از اموالی که حاصل دست رنج کارگران است و در سازمان تامین اجتماعی ذخیره شده است، به ناحق هزینه‌های طرح تحول سلامت تامین می‌شود، اجرای این طرح سالیانه 10 هزار میلیارد تومان هزینه اضافی بر دوش سازمان تامین اجتماعی گذاشته است.

به ناحق از دسترنج کارگران برداشتند و حقوق پزشکان را افزایش دادند، پس از اجرای طرح تحول سلامت، هیچ گونه خدمات اضافی به بیمه شدگان تامین اجتماعی ارائه نشد، سازمان بیمارستان دارد و خدمات در این بیمارستان رایگان است.

 آینده طرح تحول سلامت را چگونه می‌بینید؟

طرح تحول سلامت برای افرادی بود که بیمه نداشتند، اما پس از واگذاری بیمه سلامت به وزارت بهداشت، از 11 میلیون نفر زیرپوشش این بیمه برای ادامه خدمات بیمه سلامت، پول درخواست شد، دفترچه‌های بیمه سلامت اکنون در بیمارستان‌های غیردولتی هیچ ارزشی ندارد و این به دلیل ناکارآمدی در اجرای طرح تحول سلامت است.

هر چه که زودتر جلوی نادرست اجرا شدن طرح تحول سلامت گرفته شود، به نفع دولت و مردم است.

با ادامه روال کنونی اجرای طرح تحول سلامت، سازمان تامین اجتماعی به مرحله ورشکستگی می‌رسد، همین الان هم این سازمان وضعیت مناسبی ندارد، اصلی‌ترین دلایل وضعیت نامناسب سازمان تامین اجتماعی، درست اجرا نشدن طرح تحول سلامت و نیز قوانین وضع شده برای این سازمان است.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 40365

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر