دانشیار دانشگاه علوم بهزیستی عنوان کرد

تولد سالانه ۵ هزار کودک کم شنوا در کشور/ علل عمده کم شنوایی

دانشیار دانشگاه علوم بهزیستی با اشاره به تولد سالانه ۵ هزار کودک کم شنوا در کشور گفت:حدود 60 درصد کم شنوایی‌ها به دلیل ازدواج‌های فامیلی است.

تولد سالانه ۵ هزار کودک کم شنوا در کشور/ علل عمده کم شنوایی

گیلان خبر: گیتا موللی با اشاره به برگزاری چهارمین سمینار مداخله زودهنگام خانواده محور برای کودکان ناشنوا و کم شنوا، اظهارداشت: در این سمینار شنوایی شناسان استان خوزستان و استان های مجاور و همچنین گفتار درمانگران، روانشناسان و مربیان مراکز تخصصی کودکان کم شنوا حضور داشتند.

وی ادامه داد: در این سمینار 15 سخنرانی با موضوعات جنبه های مختلف مداخلات زودهنگام خانواده محور برای کودکان ناشنوا و کم شنوا ارائه شد.و لزوم شروع مداخلات لازم(توانبخشی شنوایی،گفتار ،زبان و خدمات روانشناسی مادر-کودک...) از بدو تولد مورد تاکید قرار گرفت.

دانشیار دانشگاه علوم بهزیستی، با عنوان این مطلب که سالانه حداقل 4000کودک کم شنوا در کشور متولد می‌شوند، افزود: از هر 1000 تولد زنده، یک تا سه کودک کم شنوایی عمیق دوطرفه (ناشنوایی) دارند.که در کشور ما عموما به 4تا 5 کودک از هر هزار تولد می‌رسد.

وی گفت: قرن بیست و یکم قرن تحقیقات ارزنده و پیشرفت های شگرف در عرصه ناشنوایی است و اکنون امکان تشخیص کم شنوایی در بدو تولد و در زایشگاه وجود دارد و ضروری است.

این استاد دانشگاه گفت: اقدامات پس از تشخیص کم شنوایی،ضامن موفقیت کودکان کم شنواست و درصورت عدم مداخله زودهنگام،حتی تشخیص کم شنوایی هم به تنهایی کمکی به کودک کم شنوا نخواهد کرد.

همچنین لازم است مداخلات بصورت خانواده محورزیر نظر کارشناسان مجربو براساس اصول مورد توافق مجامع علمی جهان صورت گیرد.

موللی افزود: بر اساس بیانیه های جهانی به ویژه بیانیه غربالگری شنوایی نوزادان که ابتدا در سال 1995 توسط جمعی از دانشمندان جهان نوشته شد و بعدها در سال 2003 و 2007 بخش هایی به آن اضافه شد، همه کودکان لازم است پس از تولد در روزهای نخست زندگی غربالگری شنوایی شوند و در صورت رد شدن در آزمون غربالگری برای تشخیص کامل و شروع مداخلات توانبخشی ارجاع شوند.

عضو هیات مدیره انجمن علمی شنوایی شناسی ایران، گفت: کم شنوایی شایع ترین نقص هنگام تولد است و یک تا سه نوزاد در هر 1000 تولد زنده کم شنوا هستند و بعضی انواع کم شنوایی ها پیش رونده اند به این معنا که در ابتدای تولد، کودک کم شنوایی ندارد اما به تدریج کم شنوایی ظاهر می شود و پیشرفت می کند.

وی بیان داشت: همچنین علل متفاوتی نیز می‌توانند سبب کم شنوایی های اکتسابی شود.در کشور ما یکی از مهمترین عوامل بروز کم شنوایی(حدود 60 درصد کم شنوایی‌ها) ،ازدواج‌های فامیلی است و متاسفانه بیش از 95 درصدکودکان ناشنوا، والدینی شنوا دارند که از ناشنوایی هیچگونه آگاهی ندارند.

دبیر علمی سمینار اظهار داشت: با همکاری کمیته بین المللی مداخله زودهنگام خانواده محور کم شنوایی( FCEI) و انجمن علمی شنوایی شناسی ایران، تاکنون 3 سمینار استانی با هدف ارتقاء آگاهی های عمومی و تخصصی در خصوص لزوم شروع مداخلات توانبخشی قبل از سه ماه نخست زندگی کودک کم شنوا برگزار شده و خوزستان چهارمین سمینار بود.

موللی گفت: تحقیقات دهه های اخیر نشان داده مهمترین عامل موفقیت کودکان کم شنوا، تشخیص زودهنگام در بدو تولد و مداخلات زودهنگام بلافاصله پس از تشخیص است.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 40878

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر