مدیرعامل سازمان بیمه سلامت:

از سال 90 تاکنون بیمه سلامت زیان انباشه می‌دهد

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: اگر کسی آمده که تحولی ایجاد کند و به سازمان بیمه سلامت کمک کند، باید توجه کرد چه مشکلی به وجود می‌آمد که در سال ۹۵ با وجود چاپ اوراق، در پایان سال بیش از ۴ هزار میلیارد تومان زیان انباشته داشتیم.

از سال 90 تاکنون بیمه سلامت زیان انباشه می‌دهد

گیلان خبر: طاهر موهبتى گفت: در برنامه ششم توسعه، سازمان بیمه سلامت از وزارت رفاه منفک و به وزارت بهداشت ملحق شد.

 

وی افزود:در روزهای اولی که این سازمان شکل گرفت حدود 6 میلیون نفر و امروز 41 میلیون نفر در سازمان بیمه سلامت عضویت دارند و امروز 5 صندوق در این سازمان وجود دارد.

موهبتی گفت: در صندوق بیمه همگانی نزدیک به 9 میلیون نفر و در خراسان رضوی حدود 1 میلیون نفر عضو هستند.

 

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت تصریح کرد: از سال 90 تاکنون سازمان بیمه سلامت زیان انباشه می‌دهد و همه صندوق‌های این بیمه تقریبا زیان‌ده هستند.

 

وی گفت: نمی‌توان پذیرفت که در همه ادوار، افراد ناکارآمد و غیرمتعهد در راس کار بودند، بلکه حتما اتفاقی وجود دارد که چنین آسیب‌هایی به صندوق‌ها وارد می‌شود.

 

موهبتی ادامه داد: اگر کسی آمده که تحولی ایجاد کند و به سازمان بیمه سلامت کمک کند، باید توجه کرد چه مشکلی به وجود می‌آمد که در سال 95 با وجود چاپ اوراق، در پایان سال بیش از 4 هزار میلیارد تومان زیان انباشته داریم.

 

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت افزود: چرایی و آسیب شناسی زیان انباشته بیمه سلامت را باید بررسی کرد. یکی از مهم‌ترین اشکالات این است که بدهی صندوق‌های بیمه‌ای مربوط به گذشته است.

 

وی افزود: گویا کابوسی برای بخش خصوصی و دولتی ایجاد شده که روزی از بخش بیمه‌ای مطالبه نداشته باشد.

 

موهبتی گفت: بدهی صندوق‌های بیمه‌ای در رگ و خون بخش خصوصی و دولتی جاری شده و باید این مشکل را حل کرد.یکی از مباحث مهم این است که برای حوزه بیمه فرمایش می‌کنیم، اما هزینه فرمایش را پرداخت نمی‌کنیم.

 

وی افزود: چرا درآمد کشور ما گاهی در حد کشورهای در حال توسعه است، اما سخاوت‌مندی ما در حد کشورهای توسعه یافته است؟ در حالی‌که 11 میلیون نفر را بیمه کردیم، اما عددی که به سقف بیمه شدگان ما اضافه شدند 5 میلیون نفر هستند.

 

موهبتی گفت: از مجموع 41 میلیون نفر بیمه‌شده سلامت، 34 میلیون نفر (بدون مشمولین کمیته امداد) بیمه شده رایگان داریم. آیا می‌توان باور کرد که 40 میلیون نفر داریم که نمی‌توانند ماهی 20 هزار تومان پرداخت کنند؟ به ما گفته می‌شود با این شرایط به خرید راهبردی فکر کنیم.

 

وی تصریح کرد: می‌گویند بودجه 96 رشد خوبی داشته که نسبت به بودجه سال 95، بودجه صد در صد افزایش داشته، اما سوال این است که این بودجه نسبت به عملکرد سال 95 چقدر افزایش داشته است؟ 2 درصد!

 

موهبتی گفت: یکی از مشکلات ما در حوزه سلامت این است که مباحث را سیاسی می‌کنند. طرح بزرگی در کشور شروع شد و 83 درصد مردم که اغلب آن‌ها محرومین هستند از آن راضی بودند، البته اشکالاتی داشته که مورد قبول هم هست. به طور مثال در سراوان حتی فکرش را هم نمی‌کردند که پزشک متخصص حضور داشته باشد که امروز متخصص حضور دارد.

 

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ادامه داد: عده‌ای اشکالاتی از طرح تحول سلامت گرفتند و حالا منتظرند مشکلاتی به وجود بیاید و بگویند که از روز اول گفتند.اشکالات طرح تحول سلامت باید رفع شده و باید از طرفی خوبی‌های آن نیز گفته شود.

 

وی افزود: اوضاع فعلی نیاز به جراحی دارد و سازمان‌هایی مثل بیمه سلامت در وضعیتی هستند که نیاز به چاقوی جراحی دارند.وقتی در کشور ارزیابی وسع شد گفتند کسانی که در 5 سال گذشته سفر خارجی نرفتند یا معامله ساختمان و ماشین نکردند یا 50 میلیون ورود و خروجی مالی نداشتند یعنی کسانی هستند که زیر خط فقر قرار دارند.

 

موهبتی گفت: سه راه داریم، اول این‌که منابع خود را پایدار کنیم، دوم جمعیت را واقعی ببینیم و سوم این‌که سرانه ما افزایش پیدا کند. بر اساس آخرین آمار، در حال حاضر 3 میلیون و 700 هزار نفر هم‌پوشانی بیمه‌ای با سازمان تامین اجتماعی وجود دارد.

 

وی افزود: انجمن‌ها و نظام پزشکی نیز باید به بیمه سلامت کمک کند و داروهایی که ضررهای بسیاری دارد و ارجاعات بیش از حد تصویربرداری و سونوگرافی که ضررهای فراوانی دارد بر اساس گایدلاین‌ها حذف شود.

 

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: در بیمه کسوراتی ارزش دارد که منجر به اصلاح شود.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 41152

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر