رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن:

انجام واکسیناسیون تکمیلی فلج اطفال از 18 تا 20 فروردین

رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن از انجام عملیات تکمیلی فلج اطفال 18 تا 20 فروردین ماه خبر داد و گفت:یک میلیون و 100 هزار کودک در این مدت واکسینه می‌شوند.

انجام واکسیناسیون تکمیلی فلج اطفال از 18 تا 20 فروردین

گیلان خبر: سید محسن زهرایی از انجام عملیات واکسیناسیون تکمیلی فلج اطفال در تاریخ  18 تا 20 فروردین خبر داد و گفت: نوبت دوم عملیات ایمن سازی تکمیلی فلج اطفال با استفاده از واکسن خوراکی فلج اطفال از ساعت 8 صبح روز 18 فروردین  تا 20 فروردین 1397 در سراسر کشور انجام می شود و نزدیک به یک میلیون و یکصد هزار کودک زیر 5 سال صرف نظر از کامل بودن سابقه ایمن سازی، در طی این هفته مجدد واکسینه می شوند.

وی افزود: نوبت اول این عملیات در مناطق جنوبی کشور در تاریخ 8 تا 5 اسفند 1396 با پوشش کامل انجام شد.

رئیس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن خاطرنشان کرد: بیشترین خطر بازگشت بیماری فلج اطفال در استان های هرمزگان، کرمان و سیستان و بلوچستان است لذا در تمام مناطق شهری و روستایی این استان ها (مناطق تحت پوشش دانشگاههای علوم پزشکی هرمزگان، جیرفت، بم، ایرانشهر، زاهدان و زابل) عملیات خانه به خانه انجام می شود و در سایر شهرستان ها، عملیات فقط در مناطق پرخطر تعیین شده انجام می‌شود.

زهرایی شاخص های تعیین مناطق پرخطر را کلیه مهاجرین خارجی که در اردوگاه ها و یا خارج از اردوگاه ها اقامت دارند، همه خانوارهای ساکن در کلنی ها  و محل تجمع عمده مهاجرین خارجی، کلیه نقاط (شهرستان – شهرک – کلنی و .....) که به تشخیص معاونین بهداشت پوشش OPV3  کمتر از 95 درصد دارند، کلیه مناطق تحت پوشش تیم های سیار، کلیه کودکان زیر 5 سالی که احتمالاً همراه مادران خود در زندان ها اقامت دارند، اعلام کرد.

وی تصریح کرد: برای دستیابی به هدف پوشش کامل عملیات در مدت زمان تعیین شده علاوه بر تمام ظرفیت کارکنان بهداشتی مرتبط از کمک داوطلبین سلامت و سایر نیروهای کمکی آموزش دیده استفاده خواهد شد.

رئیس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن گفت: تعداد 30 هزار نفر نیروی انسانی عملیات را اجرا و پشتیبانی می کنند. واکسن مورد استفاده توسط موسسه واکسن و سرم سازی رازی تهیه و تامین شده است.

وی با بیان اینکه دو نوبت عملیات یاد شده با هزینه حدود 3.5 میلیارد تومانی انجام می شود، گفت: در طی این عملیات همه کودکان زیر 5 سال شامل ایرانی و یا غیر ایرانی که در کشور حضور دارند واکسن تکمیلی فلج اطفال را دریافت می‌کنند.

زهرایی گفت: در تمام شهرستانها و مناطقی که عملیات واکسیناسیون تکمیلی فلج اطفال به شکل خانه به خانه انجام می شود، اطلاع رسانی قبلی توسط مراکز بهداشتی انجام شده و تیم های بهداشتی همراه با کارت شناسایی معتبر قطره خوراکی واکسن فلج اطفال را تجویز خواهند کرد.

وی از هموطنان و خانواده های ساکن در مناطقی که با اعلام قبلی مراکز بهداشت شهرستان عملیات واکسیناسیون انجام می شود، تقاضا کرد حداکثر همکاری با تیم های بهداشتی را انجام دهند تا به هدف نهایی که ریشه کنی جهانی این بیماری و سلامت کودکان است رسیده شود.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 42637

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر