نسیم نجفی اقدم، پنچری بزرگ!

نسیم نجفی اقدم مظنون تیراندازی مثال نقض رابطه فانتری گیاهخواری و دوستدار محیط زیست بودن از آب درآمد و منش صلح جویانه را نقض کرد.

نسیم نجفی اقدم، پنچری بزرگ!

گیلان خبر: نسیم نجفی اقدم زنی 39 ساله که در سن دیه گو زندگی می‌کرد و در شبکه یوتیوب دارای صفحه شخصی بود با یک اسلحه کالیبر 9 میلیمتری در در مقر یوتیوب در شهر سن برونوی ایالت کالیفرنیا اقدام به تیراندازی کرده و چهار نفر را زخمی کرده و در نهایت با شلیک گلوله به خود، به زندگیش پایان داده است.

فارغ از انگیزه اصلی این اقدام تا اینجای حادثه به جز ایرانی بودن قاتل شبیه وقایع روزمره در آمریکا به نظر می رسد و تعجب برانگیز نیست تا آنجایی که گفته می‌شود نسیم گیاهخوار بوده و به عنوان مدافع حقوق حیوانات فعالیت داشته است!

پرده اول: گیاه خواری

سال هاست که هواداران گیاهخواری معتقدند گیاهخواری خوی وحشی گری را از انسان می زداید و انسان گیاه خوار آرام و صلح جو است. بنابر فتوای مراجع هم خوردن گیاهان و سبزیجاتی که برای بدن ضرر نداشته باشد بی اشکال است.

در واقع در اسلام گیاهخواری و نخوردن گوشت حرام نیست؛ بنابراین انسان می تواند در تمام عمر نیز از آن اجتناب کند، اما بدن به گونه ای است که به مواد غذایی مختلف و از جمله گوشت و گیاه احتیاج دارد.

گاو و بقیه علف خوارها یعنی همان چرندگان به وسیله تولید گاز متان (CH4) بر وضعیت آب و هوایی زمین تأثیر می گذارند. علاوه بر آن گاز متان 25 برابر بیشتر از دی اکسید کربن قدرت و تأثیر گرماسازی بر آب و هوا دارد. به غیر از، از بین رفتن جنگل ها و عوامل دیگر، تولیدات دامی هم حدود 15 درصد تولید گاز گلخانه ای را افزایش می دهند که این رقم بیشتر از تأثیراتی است که هواپیماها، قطارها و ماشین ها روی هم رفته روی جو زمین می گذارند.

بسیاری از دانشمندان معتقد هستند که کاهش مصرف گوشت یکی از بهترین استراتژی ها برای مدیریت تغییر آب و هوایی است. از این گذشته؛ رژیم غذایی گیاهی می تواند مصرف آب را به مقدار زیادی کاهش بدهد.

این استدلال قوی و قابل تاملی از سوی عمده گیاهخوارانی در جهان است که سودای حفاظت محیط زیست را دارند.

روایات فراوانی در ستایش بسیاری از گیاهان و محصولات کشاورزی و میوه ها و خواص آنها وجود دارد اما از گوشت خواری هم نهی نشده بلکه در مواردی که لازم باشد تشویق هم شده است تا جایی‌که امیرالمؤمنین در شرح نهج البلاغه ،ج1، ص60 می فرمایند:« بر شما باد بر مصرف کردن گوشت، زیرا گوشت بدن را چاق مى کند. هر کس چهل شبانه روز گوشت نخورد، اخلاقش بد مى شود.»

پرده دوم: دوستداران حیوانات

65 درصد مجرمانی که به جرم ضرب و جرح و قتل بازداشت شده اند در پرونده خود سابقه حیوان آزاری داشته اند. این آمار در میان قاتلان زنجیره ای به 46 درصد، در میان مجرمان خشونت علیه زنان به 82 درصد و خشونت علیه کودکان به 88 درصد می رسد.

خشونت، سرخوردگی و تحقیرهای تجربه شده یک فرد در گذشته به تدریج در روحیه و شخصیت وی تاثیرگذار خواهد گذاشت و در قالب هایی ظهور و بروز پیدا می کند که حیوان آزاری یکی از نمونه های آن به شمار می رود.

با مطالعه ای گذرا به روایات و احادیث موجود از بزرگان و ائمه اطهار (ع) به روشنی در می یابیم که بر حفظ حقوق حیوانات به عنوان امری واجب تاکیدات بسیاری شده و زیر پا گذاشتن آن نکوهیده و غیر قابل قبول عنوان شده است.

سوره انعام آیه 38 (وَ ما مِنْ دَابَّة فِی الاَرْضِ وَ لا طائِر یَطِیرُ بِجَناحَیْهِ إِلاّ أُمَمٌ أَمْثالُکُمْ ما فَرَّطْنا فِی الْکِتابِ مِنْ شَیْء ثُمَّ إِلى رَبِّهِمْ یُحْشَرُونَ) بر جایگاه حیوانات در نزد پروردگار اشاره کرده و آنها را به مثابه امتی یاد کرده که به سوی پروردگارشان محشور می شوند.

مواردی از چنین توصیه های اخلاقی از سوی بزرگان شریعت اسلامی بسیارند،اما متاسفانه با این وجود بعضا مشاهده می شود که عده ای به شیوه های غیر اخلاقی مبادرت به کشتن حیوانات می کنند.

پرده سوم: فرشتگانی دیو صفت از نگاه یک فیلم سینمایی

مهدی فخیم زاده در فیلم سینمایی،« آذر، شهدخت، پرویز و دیگران» نقش پدرِ دختری را بازی می کند که دخترش از شوهر خارجی اش به دلیل هم جنس بازی متارکه کرده است.

در جریان درد و دلی که میان پدر و دختر می گذرد مهدی فخیم زاده (پرویز) وقتی به علت اصلی جدایی دخترش پی می برد رو به دخترش (آذر) می گوید: مردی که پنچری‌های کوچیک نداره شاید یه پنچری بزرگ داشته باشه، به این آسونی ها بهش اعتماد نکن. تو همون موقعی که شوهرت گیاهخوار شد باید بهش شک می‌کردی نه این‌که وایستی آشپزی‌کنی و خودتم گیاهخوار بشی! این‌جور آدما که می‌خوان زیادی خوب باشن خیلی خظرناکن. اونا از آدم بودن خودشون خجالت می‌کشن، از دندون نیش خودشون شرمنده‌ان. من شنیدم اونجا مردایی هستند که فمینیستن؟

آذر: بله زیادن بابا جون

پرویز: زیادن؟ مرد فمینیست چطوری میشه؟ یه چیزی مثل کچل موفرفری... اونا زیادی نازنین شدن. نمی‌خوان آدم باشن. می‌خوان فرشته باشن، اما معمولاً کارشون به جنایت میکشه. چون فرشته نمی‌تونه وسط آدما باشه. اصلاً از آدم بدش میاد...

نسیم پنچری بزرگ!

در زمانه ای که ژست گیاهخواری و دوستدار حیوانات بودن معنای صلح، دوستی و صلح طلبی را به خود گرفته است، یک دختر با ادعای گیاهخواری و حیوان دوستی، عده‌ای انسان را به گلوله می بندد.

نسیم اقدم در واقع مثال نقض رابطه های فانتزی صلح جویانه امروزه است که این روزها به معنای صلح طلبی در دنیا مد شده است، او را می توان بنابر دیالوگ مهدی فخیم زاده در «آذر، شهدخت، پرویز و دیگران» نمونه ای از افرادی دانست که می خواهند خودشان را زیادی خوب و کامل نشان دهند و در واقع خطرناکند و فرشته گونه رفتار کردنشان روزی بلای بزرگی سر انسانیت می آْورد.


منبع: فارس

 

کد مطلب: 42728

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر