رئیس شورای فرهنگی ـ اجتماعی زنان:

هیچ سیاستی در تربیت و آموزش‌های جنسی در کشور وجود نداشت

رئیس شورای فرهنگی ـ اجتماعی زنان با بیان اینکه با وجود نیاز به آموزش‌های جنسی، تا به حال سیاستی در این زمینه وجود نداشت،‌ گفت:‌ تدوین سیاست‌های سامان‌دهی تربیت و آموزش‌های جنسی در کشور در همین راستا انجام شد.

هیچ سیاستی در تربیت و آموزش‌های جنسی در کشور وجود نداشت

گیلان خبر: زهرا آیت‌اللهی رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان صبح امروز در جلسه‌ای در محل این شورا به ارائه گزارش پیرامون مصوبات شورای زنان در سال 96 پرداخت و گفت: به دلیل نبود انعکاس رسانه‌ای مناسب از فعالیت‌های این شورا تصمیم گرفتیم نشست‌های خبری خود را افزایش دهیم.

وی با اشاره به انجام دو کار کلان در شورای فرهنگی اجتماعی زنان که تدوین سیاست‌های مربوط به زنان و خانواده و ایجاد هماهنگی میان دستگاه‌های اجرایی بوده است، اظهار داشت: یکی از اسنادی که این شورا در سال گذشته تنظیم و آماده کرده است، سند سیاست‌های ساماندهی تربیت و آموزش‌های جنسی در کشور است.

رئیس شورای اجتماعی فرهنگی زنان گفت: سند 2030 پس از انتخابات در خرداد 96 در دستور جلسه رسمی شورای فرهنگی اجتماعی قرار گرفت، رئیس‌جمهور در این باره گفت می‌توان دو اقدام برای عدم پیاده شدن اهداف 2030 در کشور دنبال کرد، یکی اینکه طرح ملی آموزش را در شورا تعیین تکلیف کنیم و دیگر اینکه این چارچوب ملی را به طور کلی کنار بگذاریم.

آیت‌اللهی ادامه داد:‌ از آنجایی که مقام معظم رهبری در خصوص سند 2030 چندین بار صحبت کردند اکثریت شورا اصرار داشتند که چارچوب ملی کنار گذاشته شده و مبنای  عملی آموزش جنسی در کشور اسناد ملی خودمان باشد.

وی با اشاره به اینکه با وجود نیاز کشور به آموزش‌های جنسی سیاستی در این زمینه وجود نداشت،‌اظهار داشت: شورای انقلاب فرهنگی و وزارت آموزش و پرورش اقدام تهیه پیش‌نویس سیاست‌هایی در این زمینه کردند و دبیرخانه شورای فرهنگی اجتماعی از دستگاه‌های مختلف خواست شیوه‌نامه و آئین‌نامه‌های خود را در این زمینه ارائه دهد، اما دستگاه‌ها یا آئین‌نامه نداشتند و یا اقدامی در این زمینه نکرده بودند.

رئیس شورای اجتماعی فرهنگی زنان با بیان اینکه تمامی مباحث مربوط به خانواده و زنان بر عهده این شورا است، گفت:‌مسئله آموزش جنسی به صورت جدی در دستور کار شورا قرار گرفت و در جلسات تشکیل‌شده نمایندگی از رئیس‌جمهور، قوه قضائیه و کارشناسان فقهی و حقوقی حضور داشتند.

آیت‌اللهی ادامه داد: سیاست‌های ساماندهی تربیت و آموزش‌های جنسی کشور نهایتاً در شورا تصویب شد که بر اساس آن مسائل جنسی کشور را تقسیم‌بندی کردیم،‌ نخست اینکه آموزش‌های جنسی در کشور در چه سنی باید آموزش و ارائه داده شود؟ آیا ارائه مسائل در محدوده سنی کودکان واجب‌تر است یا به زوج‌ها؟ دیگر اینکه محتوای آموزش‌ها متناسب با سنین گروه‌ها تهیه شود و از آموزش‌های فله‌ای و بدون در نظر گرفتن اقتضائات سنی بپرهیزیم، همچنین مراکز آموزش متعدد در این زمینه به وزارت بهداشت، بهزیستی،‌ آموزش و پرورش، مراکز مشاوره خصوصی و دولتی و مشاوره‌های اینترنتی باید ساماندهی شوند.

رئیس شورای اجتماعی فرهنگی زنان از اهداف تدوین این سند به تربیت جنسی کودکان با تأکید بر توانمندسازی خانواده‌ها در تربیت جنسی فرزندانشان، تربیت جنسی نوجوان و جوانان پیش از ازدواج بر مبنای آموزش سلامت دوران بلوغ و خویشتن‌داری جنسی تا آخر ازدواج، ساماندهی آموزش‌ها و مشاوره‌ای جنسی زوجین و افراد در آستانه ازدواج با تحکیم بر خانواده سالم و مستحکم، ساماندهی آموزش‌های جنسی به افرادی که دارای اختلال یا بیماری جنسی یا آسیب‌دیده جنسی هستند با تأکید بر پیشگیری، درمان و بازیابی سلامت همه‌جانبه و همچنین ساماندهی آموزش‌های جنسی به مجرمین جنسی با تأکید به پیشگیری مجازات و بازگشت به زندگی سالم اشاره کرد.

آیت‌اللهی در خصوص اصول آموزش‌های جنسی مصوب شده اظهار داشت: محتوای آموزش‌های جنسی در گروه‌های پنجگانه بر حسب شرایط سنی متفاوت خواهد بود که در کودکی مسئولیت آموزش و تربیت جنسی بر عهده والد همجنس خواهد بود، کلیه آموزش‌ها در دوره‌های پنج‌گانه فوق به تناسب جنس و به تفکیک فضاهای آموزشی بین دو جنس و توسط مربیان همجنس انجام می گیرد. در همه آموزش‌ها و مشاوره‌های جنسی شیوه رعایت عفاف و حفظ حیا آموزش داده می‌شود و با آموزش و مشاوره‌های جنسی مغایر با هنجارهای اسلامی برخورد خواهد شد.

وی در خصوص اقدامات ملی در تربیت جنسی تصریح کرد: در  تربیت جنسی کودکان ارتقاء دانش والدین و مربیان در زمینه تربیت هویت جنسیتی کودک،‌آشناسازی والدین با نحوه پاسخگویی صحیح به پرسش‌های جنسی کودکان، آموزش‌های شیوه پیشگیری از بیداری جنسی به والدین و مربیان بر اساس آموزه‌های اسلامی، آموزش خودمراقبتی به کودک جهت پیشگیری و سوء استفاده جنسی با تأکید بر حفظ حیای فطری کودک و همچنین آموزش اقدامات حمایتی و درمانی مناسب از سوی والدین پس از وقوع آزار جنسی از جمله اقدامات در تربیت جنسی  کودکان خواهد بود.

رئیس شورای اجتماعی فرهنگی زنان ادامه داد:‌ آموزش تحولات مختلف دوران بلوغ همراه با احکام و تکالیف شرع و امور بهداشتی،‌ آموزش و ترویج مؤلفه‌های رعایت اخلاق جنسی در خانواده‌، آشناسازی جوانان و نوجوانان در مورد عفاف و تبیین فواید آن از جمله اقدامات ملی در حوزه تربیت جنسی نوجوانان خواهد بود.

رئیس شورای اجتماعی فرهنگی زنان در خصوص اقدامات ملی آموزش‌های جنسی به زوجین نیز به آشناسازی زوجین به عوامل جنسی، روانی، اخلاقی مؤثر در روابط جنسی مطلوب، ارائه آموزش‌های مورد نیاز و مشاوره به زوجین و افراد در آستانه ازدواج، ارائه آموزش‌های جنسی، حقوق همسر، آموزش و ترویج مؤلفه‌های رعایت اخلاق جنسی و برنامه ملی در خصوص ساماندهی آموزش‌های جنسی به افراد دارای اختلال یا بیماری جنسی اشاره کرد.

آیت‌اللهی با اشاره به مصوبه عفاف و حجاب که برای 26 دستگاه تعیین تکلیف کرده بود، گفت:‌ به منظور پیگیری اقدامات انجام شده از سوی دستگاه‌ها برای تمام دستگاه‌ها نامه فرستادیم و اقداماتی که از سوی آنها گزارش شد عموماً به شدت ضعیف بود. به طوریکه حتی نیروی انتظامی از بسیاری از دستگاه‌های فرهنگی بهتر عمل کرده بود. گاهی به توزیع بروشور اکتفا شده در حالی که باید افراد را به این باور برسانیم که دین پاسخگوی نیازهای جنسی آنها است.

وی با ابراز تأسف از اینکه با تأخیر سن ازدواج راحت کنار آمده‌ایم و مردم را به سمت آسان‌سازی ازدواج سوق نمی‌دهیم،‌گفت: از آنجایی که افراد آموزش‌های جنسی مناسبی دریافت نمی‌کنند در این زمینه دارای انحرافاتی شده و به سمت آموزش‌های نامتعارف می‌روند.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 42761

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر