سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری

دسترسی به‌خدمات بستری در مناطق روستایی و شهری تفاوت چندانی ندارد

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه معیار مهم ارزیابی سلامت دسترسی به خدمات است، گفت: این دسترسی در حوزه خدمات سرپایی ۹۸.۳ درصد و در حوزه بستری ۹۵.۵ درصد است.

دسترسی به‌خدمات بستری در مناطق روستایی و شهری تفاوت چندانی ندارد

گیلان خبر: ایرج حریرچی در نشست خبری در ارتباط با معیارهای ارزیابی سلامت اظهارداشت: یکی از معیارهای مهم ارزیابی سلامت دسترسی به خدمات است که آمار آن را مرکز آمار ایران در سال 93 و 94 با مطالعه کل کشور رسماً اعلام کرد و میزان آن به سازمان بهداشت جهانی گزارش شد.

وی افزود: در کشور ما کسانی که نیاز به خدمات سرپایی دارند در 98.3 درصد موارد خدمت را دریافت می‌کنند که این میزان نسبت به کشورهای مشابه بسیار خوب بوده و دستاورد مهمی به شمار می رود.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: 90.5 درصد نیز دسترسی به خدمات بستری بوده که بین مناطق روستایی و شهری تفاوت چندانی وجود ندارد و خوشبختانه در کشور دسترسی به خدمات سلامت مناسب است که این مسئله ناشی از اقدامات صورت گرفته بعد از انقلاب اسلامی و 4 سال گذشته با اجرای طرح تحول بوده است.

حریرچی گفت: گسترش مراکز خدمات بهداشتی و درمانی و ارائه خدمات رایگان و بسیار پایین در بیمارستان‌های دولتی در این زمینه مؤثر بوده البته نحوه دسترسی به خدمات در برخی از مناطق کمی مشکل است و کیفیت دریافت خدمات نیز می‌تواند متفاوت باشد به طوریکه در برخی از روستاها در زمینه انجام تزریقات مشکل دارند.

* تفاوت هزینه‌ها فقرزا و کمرشکن

سخنگوی وزارت بهداشت در مورد هزینه‌های فقرزا و کمرشکن گفت: هزینه‌هایی که فرد با انجام آنها به زیر خط فقر تعریف شده برسد هزینه‌های فقرزا بوده که براساس آمار سازمان جهانی بهداشت 1.9، 3.1 و 4.1 دلار PP است نه دلار آزاد. همچنین کسی که 40 درصد هزینه‌های غیرخوراکی را صرف حوزه سلامت کند دچار هزینه‌های کمرشکن می‌شود همچنین فردی که 25 درصد کل هزینه‌های خود را اختصاص به حوزه سلامت دهد نیز دچار هزینه‌های کمرشکن شده است.

وی با بیان اینکه هزینه‌های فقرزا فرد را فقیر و هزینه‌های کمرشکن فرد را در زندگی دچار مشکل می‌سازد، افزود: هزینه‌های فقرزا بیشتر وظیفه دولت،‌وزارت بهداشت و بیمه‌ها بوده اما هزینه‌های کمرشکن در اقشار بالاتر از متوسط و متوسط نیاز به تغییر رفتار و نوع انتخاب دارد.

* طلب 13 میلیارد تومانی وزارت بهداشت از 4 سازمان بیمه‌گر

سخنگوی وزارت بهداشت در مورد طلب این وزارتخانه از بیمه‌ها اظهار داشت: در سال 96، 14 میلیارد تومان سند تاکنون به 4 سازمان بیمه‌گر اصلی ارسال شده که 3010 میلیارد آن پرداخت شده و بیش از 11 میلیارد هنوز ارائه نشده است.

حریرچی گفت: وزارت بهداشت بیش از 13 میلیارد تومان از 4 سازمان بیمه‌گر اصلی شامل تأمین اجتماعی، بیمه سلامت، نیروهای مسلح و بیمه کمیته امداد امام خمینی(ره) طلب دارد.

* تعطیلات طولانی نوروز، ایرانیان را بیمار می‌کند

سخنگوی وزارت بهداشت در مورد روند ارائه خدمات در نوروز امسال به مردم، افزود: در تعطیلات نوروزی 2 میلیون و 285 هزار و 616 مورد مراجعه به بیمارستان‌ها انجام گرفت و 206 هزار و 929 مأموریت اورژانس انجام شد. همچنین 103 هزار و 268 مورد انتقال بیمار و مصدوم صورت گرفته و 90 هزار و 219 نفر در بخش‌های مختلف بیمارستان‌ها بستری شدند.

وی از انجام 35 هزار عمل اورژانسی در نوروز خبر داد و اعلام کرد: در این مدت 21 هزار و 548 عمل جراحی غیراورژانسی نیز صورت گرفت.

حریرچی به مردم و مسئولان هشدار داد و گفت:‌ تعطیلات طولانی‌مدت به سلامت مردم ایران لطمه وارد می‌کند و این مسئله به دلیل افزایش تصادفات، پرخوری و افزایش بیماری‌های قلبی و عروقی و دیابت است.

سخنگوی وزارت بهداشت اظهار داشت: شیوع و بروز برخی از بیماری‌ها نیز در نوروز کم نشده که سرطان، ام اس، آپاندیس و... از جمله این موارد است و این اتفاقات در حالی بوده که خدمات سرپایی بخش خصوصی به مدت طولانی (حدوداً 20 روز) تعطیل است و میزان بستری‌های غیراورژانسی در بخش خصوصی نیز عمدتاً کاهش می‌یابد.

وی تصریح کرد: این درحالی بوده که ما مجبوریم اورژانس‌هایمان را در بخش دولتی فعالت‌تر نگه داریم و خدمات ارائه‌شده بیشتر می‌شود، از طرفی واقعاً نمی‌توانیم به پرسنل خودمان اعلام کنیم که همه تعطیل‌اند و شما در این ایام به هیچ عنوان نمی‌توانید تعطیلات داشته باشید، البته در هیئت رئیسه دانشگاه‌ها و روسای بیمارستان‌ها سفر نوروزی نادر و بسیار کم بود.

* افزایش قیمت دلار در قیمت‌گذاری تجهیزات پزشکی مؤثر است

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه در ارتباط با قیمت‌گذاری تجهیزات پزشکی اظهارداشت: قیمت‌های فعلی مربوط به سال 93 نیست و در مقاطع مختلف تعدیل‌های لازم در این زمینه صورت گرفته است.

وی با اشاره به اینکه در مورد قیمت تجهیزات پزشکی میزان ارز بری اهمیت دارد، گفت: افزایش قیمت دلار د قیمت‌گذاری تجهیزات پزشکی نیز موثر خواهد بود البته منتظریم بحران فعلی در مورد دلار رفع شود.

* دستگاه‌های نظارتی تخلفات مربوط به تعرفه‌ها را رصد می‌کند

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه طی روزهای اخیر نوسانات ارز زیاد بوده بر همین اساس ممکن است وضعیت بهداشت و درمان کشور تغییر یابد و شما در این زمینه چه تمهیداتی پیش‌بینی کرده‌اید، گفت: ما آنچه انتظار داریم اجرای قانون است. برای تعرفه‌ها نیز کارهایی که باید انجام می‌دادیم اقدامات لازم در مورد آن صورت گرفته و امیدواریم تعرفه‌ها از اسرع وقت به درستی تصویب شود.

وی گفت: درخواست ما از ارائه کنندگان خدمت این بوده که برای تغییر تعرفه‌ها عجله نکنند چرا که دستگاه‌های نظارتی تخلفات در این زمینه را رصد خواهند کرد.

* افزایش قابل توجهی در قیمت سبد دارویی کشور نبود

سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه گفته می‌شود برخی از داروهای تولید داخل افزایش قیمت 150 درصدی داشته است، گفت: ممکن است یک یا چند دارو با کاهش یا افزایش قیمت همراه شده باشد که این به معنای تغییر واقعی نیست چرا که در بعضی موارد مواد اولیه قیمت جهانی آن بیشتر شده است.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: ولی در سبد دارویی افزایش قابل توجهی را اجازه نداده‌ایم که اعمال شود البته باید توجه داشت که صنایع دارویی هم وقتی پرداخت معوقات با تأخیر باشد و قیمت‌ها پایین‌تر از قیمت تمام شده در نظر گرفته باشد نمی‌توانند دارو ارائه دهند بنابراین قیمت‌ها را باید در تعادل قرار دهیم.

* کمبود دارویی تا حدی طبیعی است

حریرچی گفت: طبق معیار سازمان بهداشت جهانی و بسیاری از مراکز داروسازی عمده دنیا کمبود نیم، یک و یک و نیم درصدی گاهی در حوزه دارو رخ می‌دهد که طبیعی بوده مثلاً زمانی که ما کار را در وزارتخانه آغاز کردیم یکی از خطوط سرم‌سازی دچار مشکل شده بود.

وی گفت: در مورد قیمت داروهای ژنریک تفاوت چندانی ایجاد نشده و آنچه برخی از مردم در مورد افزایش قیمت دارو اعلام می‌کنند ممکن است مقایسه برند ژنریک با غیر ژنریک باشد.


منبع:  فارس

 

 

کد مطلب: 42810

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر