کوتاه از حج و زیارت

عدم تاثیر نوسانات دلار بر افزایش قیمت حج و عتبات

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: نوسانات قیمت دلار بر افزایش قیمت حج ۹۷ تاثیری ندارد و قیمت آن با دلار زمان ثبت نام حجاج محاسبه می‌شود.

عدم تاثیر نوسانات دلار بر افزایش قیمت حج و عتبات

گیلان خبر: حمید محمدی رئیس سازمان حج و زیارت در ‌گفت‌و‌گویی اظهار کرد: تعداد حجاج اعزامی به حج 97 در حال حاضر همان عدد 85 هزار و دویست زائر است که در متن قرارداد اولیه ایران و عربستان آمده است.

محمدی تاکید کرد: نوسانات قیمت دلار بر افزایش قیمت حج 97 تاثیری ندارد و بنابر توافق اولیه سازمان حج و زیارت با بانک مرکزی، زائران با همان مبلغ ثبت نام اولیه که به آنها اعلام شده بود به حج اعزام خواهند شد.

وی در ادامه تصریح کرد: به دنبال گرفتن سهمیه اضافه حدود 5 هزار نفر برای حج سال 97 هستیم و عربستان هم مدعی است که درخواست فوق را نفی نکرده و تنها به دلیل تعدد درخواست سایر کشورها برای دریافت سهمیه اضافی این موضوع طول کشیده است.

رئیس سازمان حج و زیارت خاطرنشان کرد: در حال حاضر برنامه سازمان برای همان 85 هزار و دویست زائر است و در صورت موافقت نهایی عربستان با افزوده شدن سهمیه حجاج ایرانی پیش بینی‌های لازم را در نظر گرفته‌ایم.

محمدی تاکید کرد: اکثر کشورهای اسلامی پر جمعیت درخواست اضافه شدن سهمیه خود برای اعزام حجاج به حج را دارند و این مسئله یک معضل کلی است و متناسب با امکاناتی که در عربستان وجود دارد، در نهایت این موضوع تعیین تکلیف خواهد شد.

وی اضافه کرد: در مدینه به علت وجود محدودیت سرویس دهی در هتل های این شهر، که به دلیل طرح توسعه تخریب شده‌اند و هیچ هتل جایگزینی نیز برای آن در نظر گرفته نشده است، حجاج کشورهای مختلف تنها 6 روز در مدینه حضور دارند و این محدودیت شامل زائران ایرانی هم می‌شود.

افزایش قیمتی در سفرهای عتبات وجود ندارد

مرتضی آقایی مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت در گفت‌وگویی از برخورد قاطع این سازمان با مدیران متخلف دفاتر عتبات که از نوسانات قیمت دلار سواستفاده کنند، خبر داد.

وی تاکید کرد: تا کنون موردی از شکایات مردمی در مورد سودجویی دفاتر و کاروان‌های حج و زیارت، از افزایش قیمت دلار دریافت نکرده‌ایم اما در صورت گزارش دهی مردم در این خصوص، با مدیران متخلف دفاتر زیارتی برخورد قاطعی می‌کنیم.

مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت یادآور شد: اجازه نمی‌دهیم که نوسانات دلار باعث سودجویی مدیران دفاتر عتبات و متضرر شدن زائران و مشتاقان زیارت حرم اهل بیت (ع) در عتبات شود.

آقایی در ادامه تصریح کرد: متقاضیان سفر به عتبات عالیات اگر پیش از افزایش قیمت دلار برای سفر در دفاتر مجاز سازمان حج و زیارت ثبت نام کرده‌اند و هزینه سفر خود را پرداخت کرده باشند، نباید هیچ گونه وجه دیگری از آنها دریافت شود.

وی خاطرنشان کرد: چنانچه هر یک از افرادی که برای سفر به عتبات ثبت نام خود را نهایی کرده و مدیران دفاتر زیارتی از آنها درخواست وجه اضافه‌ای را به دلیل گران شدن دلار درخواست کرده‌اند، این افراد باید موضوع را به سازمان حج و زیارت اطلاع دهند و وجه فوق به آنها برگشت داده خواهد شد.

 

مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت تاکید کرد: اغلب زائرانی که با کاروان‌های غیرمجاز و آزادبرها به عتبات سفر می‌کنند، به طور معمول در خصوص مواردی چون افزایش هزینه سفر به بهانه گران شدن دلار و مواردی از این دست مواجه شده و متضرر می‌شوند که این موضوع ارتباطی به سازمان حج و زیارت ندارد.

خدمات بهداشتی هزینه‌دار برای کاروان آزاد در عراق

بعضا با مراجعه به درمانگاه‌های مرکز پزشکی هلال احمر سازمان حج و زیارت در نجف و کربلا با زائرانی از دیگر کشورها و یا اتباع کشور عراق مواجه می شویم که برای درمان به پزشک آن مرکز مراجعه کرده‌اند، اما آیا خدمات مراکز درمانی ایران شامل غیرایرانی‌ها هم می‌شود.

یکی از مسؤولان مرکز پزشکی حج و زیارت در پاسخ به این سؤال، خدمات مراکز درمانی حج و زیارت هلال احمر را تنها مختص زائران ایرانی می‌داند و ارائه هر گونه خدمات به غیر ایرانی‌ها را رد می‌کند.

وی می گوید: براساس قراردادی که بین مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر با وزارت بهداشت عراق منعقد شده است، ویزیت بیماران غیرایرانی مجاز نیست و این موضوع به خوبی در سطح درمانگاه‌ها اطلاع‌رسانی شده است تا افراد با تابعیت‌های مختلف از مراجعه خودداری کنند.

البته این مسؤول یادآور شد که در برخی مواقع با مراجعه اتباع غیرایرانی که وضعیت مناسبی از لحاظ جسمانی ندارند، براساس حس انسان دوستی حاکم بر رفتار ایرانیان که از دین و سنت ما نشأت گرفته است، درخواست ارائه شده را بی پاسخ نمی‌گذاریم و در حدی که مشکل آنان برطرف شود کمک می‌کنیم.

وی درباره زائران کاروان‌های آزاد ایرانی هم این مطلب را متذکر می‌شود که خدمات پزشکی به این زائران ارائه می‌شود، اما هزینه ویزیت و دارو به طور کامل از آنان دریافت می‌شود.

هزینه ویزیت زائران کاروان‌های آزاد در درمانگاه‌های مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر در شهرهای زیارتی عراق، 250 هزار ریال است و این درحالی است که هزینه ورودی بیمارستان‌های عراق در صورت نیاز به اعزام این زائران، 100 دلار می باشد.

سرماخوردگی، دل پیچه، اسهال، فشارخون، دیابت، دردهای عضلانی، سرفه، گلودرد و درد مفاصل از بیماریهایی است که زائران برای درمان به درمانگاه‌های مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر مراجعه می‌کنند، برخی هم تقاضای دارو دارند که در صورت تشخیص، این دارو به آنها تحویل داده می‌شود.

گفتنی است که هزینه ویزیت، دارو، دیالیز و در صورت نیاز اعزام زائران تحت پوشش سازمان حج و زیارت به بیمارستان‌های عراق به طور رایگان انجام می‌شود و هیچ هزینه‌ای از آنان دریافت نمی‌شود.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 42925

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر