خنکای بهاری ۹۷ را در همسایگی کوه الوند لمس کنید

اگر در فصل بهار مشتاق تنفس هوایی بهاری و آسمانی پرستاره هستید، شهر همدان بهترین گزینه پیش‌رویتان است. همدان با نسیم بهاری آبشار گنج‌نامه، آغوش خود را به‌روی مسافران و گردشگران داخلی و خارجی رویداد همدان 2018 گشوده است.

خنکای بهاری ۹۷ را در همسایگی کوه الوند لمس کنید

گیلان خبر: اگر اهل پایتخت هستید و از هوای همیشه نامطلوب تهران خسته شده‌اید، همین حالا وسایل سفر خود را آماده کنید، چراکه قرار است با شهری آشنا شوید که خنکای بهاری آن یاد تهران یا دیار خود را از سرتان بیرون می‌کند.

شهری که در دل کوه‌های الوند و در میان دشت‌های غرب کشور، دامن گسترانده است. 

شهر همدان با تاریخ غنی خود، به عنوان نگین غرب کشور و مرکزی برای جذب گردشگران در این منطقه می‌درخشد. خیابان‌های شهر همدان با داشتن بافت تاریخی و سنتی، فرهنگ غنی این شهر را به رخ گردشگران می‌کشد.

از‌سویی بخش‌های مدرن و پیشرفته این شهر نیز آن را به یکی از شهر‌های تجددیافته کشور تبدیل کرده است. 

هوای پاک روز‌های همدان و آسمان پر‌ستاره شب‌های این شهر، همچنان صفا و صمیمیت گذشتگان را در خود حفظ کرده است.

همچنین بازار سنتی و قدیمی شهر همدان با حفظ بافت تاریخی خود، تمدن غنی خود را یدک می‌کشد. 

استان کوهستانی همدان معدن کاشی و سفال است و در جای‌جای این شهر، مغازه‌های سفال‌فروشی رنگی نو به‌شهر بخشیده‌اند.

اما اگر اهل ترشی و مربا هستید، حتما سفر به شهر همدان را به‌شما پیشنهاد می‌کنیم. چراکه سلیقه زنان همدانی در تهیه ترشی‌هایی که شاید تاکنون اسم آن‌ها را هم نشنیده باشید، زبان‌زد همگان است. 

برج قربان همسایه بو‌علی‌سینا

وارد شهر همدان که شوید، یکی از معروف‌ترین میدان‌هایی که اسم آن را می‌شنوید، آرامگاه بوعلی‌سینا است که در یکی از میدان‌های مرکزی این شهر قرار گرفته است.

در یکی از خیابان‌های اطراف این میدان برجی متعلق به دوران سلجوقیان جای‌خوش کرده است. 

برج قربان یکی از آثار تاریخی قرون هفتم یا هشتم هجری است که در محله زندهای شهر همدان بین چهار باغ شهید مدنی و خیابان طالقانی واقع شده است. این بنا مدفن حافظ ابو العلاء همدانی و جمعی از امرای سلجوقی است. 

 این بنا از یک برجی 12 ضلعی و آجری با گنبد هرمی‌ شکل تشکیل شده است. روی طاق سردابه این برج نیز سنگ‌نوشته‌ای وجود دارد که قدمت آن به سال 1009 هـ.. ق می‌رسد. 

در جریان شورش افغان‌ها در اواخر دوره صفویه، فردی به نام قربان این محل را سنگر‌گاه خود قرار داد و ضمن دفع شورشگران، از اهالی محل دفاع کرده‌است. از این‌رو این مسجد و بقعه به‌نام او شهرت یافته‌است. 

لذت زیارت در دل کوه با سفر به همدان

در سفر به شهر همدان حتما اسم اما‌م‌زاده کوه به گوشتان خواهد خورد. امام‌زاده کوه (امام‌زاده محسن)، بقعه‌ای تاریخی در 16 کیلومتری همدان است که به علت آب‌و‌هوای همیشه بهاری خود به یک منطقه تفریحی برای ساکنان همدان تبدیل شده است. 

این امام‌زاده در دره‌ای سرسبز قرار گرفته است و با رفتن به آنجا، شهر را زیر پای خود می‌بینید. به‌علاوه طبیعت و درختان شکوفه‌زده این منطقه در فصل بهار، منظره خیره‌کننده‌ای را برای گردشگران به‌وجود آورده است. 

روستایی عجیب با سنگ‌های سیاه

با سفر به استان همدان یکی از روستاهای عجیب کشور را مشاهده خواهید کرد. روستایی سنگی به نام «سیمین ابرو» یا «ورکانه» که تمام بنا‌ها و مسیر‌های آن از سنگ ساخته شده‌است. 

این روستای عجیب در منطقه‌ای کوه‌پایه‌ای با معماری پله‌ای، کوچه‌های باریک، حمام و خزینه‌های متعدد ساخته شده‌است.

روستا سیمین ابرو با 300 سال قدمت، از توابع بخش مرکزی همدان و در جنوب شرقی شهر همدان واقع است. 

دیار همدان و محدوده روستای ورکانه یک منطقه‌ تفریحی نیز محسوب می‌شود که می‌توانید از جاذبه‌های طبیعی آن نیز لذت برید. 

در نزدیکی روستای ورکانه، سد اکباتان را خواهید دید که در دره‌ای سرسبز واقع شده و با طبیعت زیبای خود به یک منطقه تفریحی-گردشگری تبدیل شده است. 

از ارگ باستانی نوشیجان غافل نشوید

اگر مسیر حرکتتان به سمت شهر همدان از سوی جاده ملایر می‌گذرد، در 10 کیلومتری این جاده به «ارگ باستانی نوشیجان» هم سری بزنید. ارگی باستانی مربوط به دوره ماد‌ها، هخامنشیان و اشکانیان که بر‌فراز تپه باستانی نوشیجان در نزدیکی شهر همدان واقع شده است. 

تپه نوشیجان از‌جمله آثار خشتی منحصر به‌فرد بر‌جا‌مانده از دوره عصر آهن 3 و سپس تمدن ماد‌ها است. بنابراین تپه نوشیجان حدود 2800 سال قدمت دارد.

با ورود به این ارگ تاریخی، تالاری با 12 ستون‌ عظیم موسوم به تالار آپادانا، دو معبد آتشکده، دژ دفاعی و حصار، تونل، اتاق‌ و انبار‌های متعددی را مشاهده خواهید کرد. 

دژ نوشیجان یکی از قلعه‌های تدافعی حکومت مرکزی ماد بوده است که جهت دفاع از مرزهای غربی در مقابل هجوم اقوام قدرتمند بین النهرین از‌جمله حکومت آشور ساخته شده است. 

به تپه نوشیجان که می‌روید، حتما به دریاچه نزدیک این اثر نیز سری بزنید و از طبیعت آن لذت ببرید. 

صدا پای آب در سراب گاماسیاب

اگر گردشتان در شهر همدان به‌پایان رسید، کمی هم به اطراف همدان روید. از شهر همدان که خارج می‌شوید، به «سراب گاماسیاب» در 20 کیلومتری نهاوند، یکی از شهر‌های اطراف همدان می‌رسید. 

شاید با‌شنیدن نام «سراب» به یاد کویر، عطش و بی‌آبی ‌افتید. اما این سراب، سراب دیگری است. چشمه موجود در این سراب پر‌آب‌ترین چشمه ایران است هرچند که این چشمه به‌قدری بزرگ است که نام چشمه برای آن کوچک است. 

پس از عبور از چشمه‌های این سراب، به پارک جنگلی گاماسیاب می‌رسید. جنگلی که با درختان بلند و طبیعت ناب خود متحیرتان می‌کند. 

در مسیر جنگل نیز چندین چشمه به چشم می‌خورد که در انت‌ها به‌یکدیگر متصل می‌شوند. اما جاذبه‌های گردشگری این سراب هنوز به‌پایان نرسیده است و باید همچنان به پیاده‌روی خود ادامه دهید. 

 با‌عبور از آب‌های خروشان گاماسیاب، به غاری تاریخی بر‌می‌خورید، در بالادست چشمه‌ها، دهانه زیبا غاری طبیعی به‌چشم می‌خورد. فضای داخل غار شامل دهلیز‌ها و راهروهای به‌هم پیوسته است. 

در کنار غار نیز نقش کتیبه‌ای به چشم می‌خورد که به‌دستور ناصرالدین شاه حک شده است. این غار احتمالا مسیر قدیمی عبور آب‌ چشمه‌های گاماسیاب بوده است. 

به همدان که می‌روید مراقب وزن خود باشید

یکی از جذاب‌ترین بخش‌های سفر کردن، خرید سوغاتی و یادگاری از محصولات آن شهر است. شهر همدان با تاریخ و فرهنگی کهن و داشتن آیین‌های سنتی خاص خود مهد شیرینی، ترشی و مربا است.

هرکس که به همدان سفر کرده باشد قطعا اسم سوغاتی‌هایی همچون کماج و انگشت‌پیچ به‌گوشش خورده است. 

کماج یکی از محبوب‌ترین سوغاتی‌ها و محصولات همدان است که در سفر خود به این شهر حتما باید آن را تجربه کنید. 

اگر در ماه رمضان به شهر همدان سفر کنید، صف‌هایی طولانی را بر در شیرینی‌فروشی‌های این شهر می‌بینید.

صف‌هایی که مردم برای خرید حلوا‌زرده در آن به‌انتظار ایستاده‌اند. حلوازرده نیز یکی از لذیذ‌ترین خوراکی‌ها و محصولات همدان است که اگر از آن غافل شوید، نیمی از لذت سفر خود را از دست داده‌اید.

در سفر خود به همدان، از ترشی‌ها و مربا‌های لذیذ و عجیب این شهر هم غافل نشوید. ترشی پرتغال، تخم هندوانه، رازیانه و مرباهایی نظیر مربای پوست پرتغال و پوست پسته از معروف‌ترین محصولات همدان است. 

با سفر به همدان در دریا ظروف سفالی غرق شوید

شهر همدان از گذشته تا‌کنون به مهد سفال ایران معروف بوده است. همدان با‌داشتن شمار زیادی از هنرمندان سفال‌گر و کارگاه‌های متعدد این پیشه، به عنوان پایتخت سفال‌گری ایران شناخته می‌شود. 

شهر لاله‌جین مرکز اصلی تولید سفال و سرامیک کشور و خاورمیانه محسوب می‌شود که محصولات آن علاوه بر شهر‌های دیگر، به دیگر ملل نیز صادر می‌شود. 

در این شهر محصولات گوناگون سفالی با طرح‌های هنرمندانه سفال‌گران این شهر خلق می‌شوند که یکی از معروف‌ترین و جذاب‌ترین سوغاتی‌های استان همدان، به‌ویژه برای گردشگران خارجی است. 

کاسه و بشقاب‌های دکوری، گلدان‌های بزرگ با‌نقش و نگارهای ایران باستان و ظروف مشبک با نقش و نگار گل و بته از‌ جمله محصولاتی است که گردشگران همدان از آن‌ها استقبال زیادی می‌کنند. 

اگر برای خرید محصولات سفالی به لاله‌جین سفر کردید، سری هم به دیزی‌سراهای این شهر بزنید، چراکه بی‌شک بهترین دیزی عمرتان را تجربه خواهید کرد. 

پایتختی به وسعت آسیا

با‌برگزاری اجلاس وزرای گردشگری کشور‌های آسیایی در کشور کامبوج، شهر همدان به‌دلیل بر‌خورداری از ظرفیت‌های گردشگری، به‌عنوان «پایتخت گردشگری آسیا» در سال 2018 انتخاب شد. 

انتخابی که به همدان، یک سال فرصت داد تا با این عنوان در عرصه پرهیاهو گردشگری در سطح بین‌المللی درخشد و با‌ارائه داشته‌های خود، در بازارهای گردشگری خارجی مطرح شود. 

به‌علاوه انتخاب شهر همدان به‌عنوان پایتخت گردشگری آسیا موجب معرفی مناطق گردشگری کمتر شناخته شده شهر، برگزاری رویدادهای متعدد در سطح استانی، ملی، منطقه‌ای و بین المللی شده است.

این انتخاب توسعه صنعت گردشگری داخلی و خارجی و افزایش سرمایه‌گذاری‌ در این شهر را به دنبال داشته است. 

همچنین در سال جدید به‌دنبال برگزاری مراسم افتتاحیه همدان 2018، شهر همدان میزبان دو رویداد بزرگ بین‌المللی خواهد بود.

برگزاری اجلاس وزرای گردشگری آسیایی و میزبانی از 150 کشور وابسته به سازمان جهانی گردشگری و 34 تن از وزرای خارجه کشور‌های آسیایی، زمینه‌ساز رونق گردشگری خارجی و معرفی ظرفیت‌های گردشگری همدان خواهد شد. 


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 43000

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر