گزارشی از سیزدهمین جشنواره پروژه‌های دانش‌آموزی

نمایشگاهی از خلاقیت نوجوانان ایرانی

جشنواره پروژه‌های دانش‌آموزی تبیان که اکنون یکی از بزرگترین جشنواره‌های دانش‌آموزی است امسال با حضور 7500 دانش‌آموز از سراسر کشور برگزار شد و طرح‌های جذاب و متنوعی در آن ارائه شد.

نمایشگاهی از خلاقیت نوجوانان ایرانی

گیلان خبر: دانشگاه شهید بهشتی 24 و 25 فروردین ماه میزبان 7500 دانش‌آموز خلاق و پژوهشگر از سراسر کشور بود که در سیزدهمین جشنواره پروژه‌های دانش‌آموزی تبیان شرکت کرده بودند.

آشنایی با پروژه‌های جالب وخلاقانه دانش آموزان از یک سو و روبه‌رو شدن با نوجوانان پرانرژی و سرشار از امید و اعتماد به نفس از سوی دیگر، این نمایشگاه را جذاب و دیدنی کرده بود.

*دختران راکت‌ساز

پریناز شریفی کلاس هفتم مدرسه فرزانگان است و در بخش راکت آبی در این دوره از مسابقات شرکت کرده است، در این بخش از مسابقه بیشترین مسافتی که توسط راکت طی می‌شود ملاک ارزیابی است و پریناز و گروهش قبلاً در مسابقات دیگر هم رتبه‌های خوبی کسب کرده‌اند.

پریناز حین توضیح دادن فرآیند ساخت راکت آبی گریزی به بحث حذف مدارس سمپاد از متوسطه اول هم می‌زند و می‌گوید: دانش‌آموزان سمپاد در همه ابعاد فعالیت می‌کنند و بحث تک بعدی بودن سمپادی‌ها، تنها تفکر قدیمی نقش بسته در برخی اذهان است.

*آتلی که مانع خشک شدن عضله شما می‌شود!

دنیز ارادتی پایه دهم از مدرسه فرزانگان است و با دوست خود آتلی طراحی کرده است که در صورت استفاده از آن پس از بهبود ناحیه شکسته شده، فرد نیازی به گذراندن مراحل فیزیوتراپی ندارد. ایده این کار زمانی که پای دنیز شکسته بود به ذهنش رسید.

او می گوید: در این آتل از یک باطری قوی و چند ویبره موبایل، پلاستیک، سیم‌های لخت شده به صورت شبکه شطرنجی استفاده شده است تا هم پیام درد به مرکز عصبی نرسد و هم عضله منقبض و خشک نشود.

*گیاهان دارویی و درمان هلیکوباکتر

شایلین بهادری، مانلی اخوان، سما سادات طباطبایی پور و فاطمه رضایی با کمک یکدیگر با استفاده ازبابونه، برگ سنا، آویشن، نعناع، شیرین بیان و بارهنگ دارویی ساخته اند که می تواند برای از بین بردن هلیکوباکتر معده مورد استفاده قرار بگیرد.

محدثه رحیمی و کیانا هاشمی هم با استفاده از تکنولوژی اینترنت اشیا، پروژه‌ای را به نمایشگاه آورده‌اند که می‌تواند کنترل PH و دمای آب را در حوضچه‌های بزرگ پرورش ماهی قزل آلا انجام دهد و مرگ و میر ماهی‌ها را کاهش دهد.

سیما جعفری پایه دهم رشته فنی و حرفه‌ای است و در رشته طراحی دوخت هنرستان تهذیب همدان تحصیل می‌کند، او با نوآوری در طراحی یک لباس عروس در این جشنواره شرکت کرده است.

این لباس عروس بدون استفاده از گن مورد استفاده قرار می گیرد اما چاقی شکمی فرد را نشان نمی‌دهد و یک لباس شکیل برای عروس‌های سایز بالاست!

*سیفونی که مخزنش از آب روشویی تأمین می‌شود

دو دانش‌آموز دیگر هم که موضوع بحران آب برایشان اهمیت زیادی داشته است سیفونی طراحی کرده‌اند که از آب مصرف شده در روشویی استفاده می‌کند.

در این طرح آب روشویی از مخزنی به سیفون هدایت می‌شود تا از هدررفت آب جلوگیری کند.

زهرا قاسمی دانش آموز پایه نهمی است که در شاخه نانو ذرات، سنسور یا نانو صفحاتی با کمک دوستانش طراحی کرده است که در صورت انتشار گاز CO2 در هوا آژیر خطر را به صدا در می آورد.

او می گوید: گاز منوکسیدکربن قاتل بی صدا و بی بویی است که سالانه تعدادی از هموطنان را به کام مرگ می برد و این طرح در صورت تکمیل و حمایت می تواند از این مسئله جلوگیری کند.

*ظروف یکبار مصرف از پوست میوه و خشکبار

سارا خواجه رئوف و شیما وکیلی دانش آموزان پایه دهم هستند، آنها از پوست میوه‌ها و خشکبار، ظروف یکبار مصرفی تهیه کرده‌اند که برای محیط زیست و سلامت انسان مضر نیست.

سیب، نارنگی و انار از میوه هایی هستند که در کنار پوست برخی خشکبار در این طرح از آنها استفاده شده است.

*کپسولی برای کاهش سکته قلبی

محمدحسین سورانی دانش آموز پایه ششمی است که با ساخت کپسول گیاهی آرامبخش بر پایه گیاه اسطوخودوس در این جشنواره حضور یافته است.

او می گوید: گیاه اسطوخودوس آرامش بخش است و برای تپش قلب که ناشی از استرس روزمره است، مفید است؛ گیاه هایی چون به‌لیمو هم در این کپسول به کار رفته است که ترکیب آنها مانع سکته قلبی در فرد می شود.

امیرمهدی شریف پایه دهمی است و موشک چترداری ساخته که با فشار هوا بالا می‌رود، در این بخش مسابقه هر چقدر که چتر بیشتر در ارتفاع بماند، برتر خواهد شد؛ امیرمهدی با ارزیابی کار رقبایش احتمال می‌دهد در این بخش اول شود.

 

مهیار حسینی هم پایه نهم است و ربات جنگجویی ساخته است که ضربه زننده دارد و با ربات‌های دیگر مبارزه کرده و سوم شده است. مهیار از رودبار گیلان آمده است.

*مدادرنگی خوشمزه بدون گرافیت

ملیکا قاسمی و  هلیا زارع دانش آموز پایه هفتم هستند که با همکاری یکدیگر مدادرنگی‌ای ساخته‌اند که به جای گرافیت از کشک و رنگ خوراکی در آن استفاده شده است وحدود یکسال است که روی این طرح کار کرده‌اند.

هلیا می گوید: خواهر کوچکم یکبار با جویدن مدادرنگی مسموم شد و از آنجا بود که ساخت مدادرنگی‌ای که خوردنش باعث مسمومیت نشود به ذهنم خطور کرد.

این مدادرنگی خوشمزه به اندازه سایر مدادها محکم نیست تا در گلوی کودکان گیر نکند و راحت جویده شود.

 

*نمی خواهیم هنر نگارگری و خوشنویسی از بین برود

یک گروه 6 نفره از دانش‌آموزان از قزوین، پایتخت هنر خوشنویسی آمده‌اند و مرکز فرهنگی و هنری نگارگری و مرکز خوشنویسی را طراحی کرده اند چون احساس کرده‌اند هنر نگارگری در معرض خطر است و علاقه‌مندی به هنر خوشنویسی هم کاهش یافته است.

 

سیدمحمدحسین جلیلی هم با دوستانش که پایه دهمی هستند از مدرسه 17 شهریور آمده‌اند و یک مگاسیستم پیرامون بحران کمبود آب ساخته است.

این مگاسیستم با طراحی جالبش نشان می دهد چگونه کره زمین با کمبود آب در معرض نابودی قرار گرفته است.

*بیشترین تعداد شرکت‌کنندگان از مقطع متوسطه اول هستند

الناز فطیرخورانی دبیر اجرایی سیزدهمین جشنواره پروژه‌های دانش آموزی تبیان با اشاره به افزایش 1500 نفری شرکت کنندگان در این جشنواره نسبت به سال قبل به خبرنگار فارس می‌گوید: 70 درصد شرکت کنندگان امسال را دختران تشکیل می دهند و 30 درصد افراد شرکت کننده هم پسران هستند و مشابه این ترکیب جنسیتی در اغلب دوره‌های جشنواره وجود داشته است.

وی ادامه می دهد: تلاش کردیم تا پروژه‌ها را به سمت کاربردی بودن و مهارت محوری سوق دهیم و با این راهبرد 35 گرایش به جشنواره امسال اضافه شد.

دبیر اجرایی سیزهمین جشنواره پروژه‌های دانش‌آموزی تبیان با بیان اینکه حمایت معنوی زیادی از صاحبان ایده‌های برتر برای رشد آنها داریم، اضافه می‌کند: دانش‌آموزان برتر را به بنیاد ملی نخبگان و جشنواره خوارزمی معرفی می‌کنیم و سال گذشته نیز یک پروژه هوا و فضا و یک پروژه چای گیاهی به مرحله صنعتی سازی هدایت شدند.

فطیرخورانی با بیان اینکه بیشترین تعداد شرکت کنندگان در مقطع متوسطه اول هستند، بیان می‌دارد: 3300 نفر از دانش‌آموزان شرکت کننده امسال از مقطع متوسطه اول هستند؛ در دوره متوسطه دوم دانش‌آموزان بیشتر درگیر کنکور می‌شوند اما در دوره متوسطه اول با توجه به رشد اطلاعات علمی و فراغت خاطر، زمینه رشد خلاقیت را بیشتر مشاهده می‌کنیم.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 43004

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر