فوق تخصص مغز و اعصاب مطرح کرد

مصرف «مواد مخدر صنعتی» عامل سکته مغزی در جوانان

یک فوق تخصص مغز و اعصاب مصرف مواد مخدر صنعتی و آمفتامین‌دار را از علل بروز سکته مغزی در جوانان برشمرد و گفت: مصرف این مواد در بین جوانان سبب افزایش ابتلا به سکته مغزی در کشور نسبت به آمارهای جهانی شده است.

مصرف «مواد مخدر صنعتی» عامل سکته مغزی در جوانان

گیلان خبر: عسکر قربانی فوق تخصص مغز و اعصاب اظهار داشت: تحقیقات نشان می‌دهند که مواد مخدر صنعتی و آنهایی که ترکیبات آمفتامین دارند، مانند شیشه و هروئین تزریقی باعث سکته مغزی می‌شوند.

وی افزود: مصرف این مواد سبب ایجاد مکانیزم‌هایی در بدن می‌شود که ممکن است فشار خون را بسیار بالا ببرند؛ افزایش فشار خون، باعث خونریزی مغزی و در نهایت بروز سکته مغزی می‌شود.

فوق تخصص مغز و اعصاب مصرف مواد مخدر صنعتی و مواد مخدر آمفتامین‌دار را از علل بروز سکته مغزی در جوانان برشمرد و گفت: بحث اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر باید در جهت آگاهسازی جوانان ازعوارض مصرف مواد مخدر باشد؛ زیرا مصرف این مواد در بین جوانان ایرانی، سبب افزایش موارد ابتلا به سکته مغزی در کشور نسبت به آمارهای جهانی شده است.

قربانی اضافه کرد: همچنین این مواد ممکن است یک واکنش التهابی در دیواره رگ به وجود بیاورند و رگ بسته و تنگ شود؛ تنگ شدن رگها سبب بروز سکته مغزی می‌شود و هرچه شدت این عارضه بیشتر باشد، سکته مغزی خطرناک تر و با عوارض بیشتری همراه خواهد بود.

وی با بیان اینکه مصرف موادمخدر از علل بروز سکته مغزی به ویژه در جوانان است، ادامه داد: مصرف این مواد در بین جوانان ما نسبت به سال‌های گذشته زیاد شده است و بیشتر آنها به دلیل اینکه اطلاعی نسبت به علائم بروز سکته مغزی ندارند، با مشاهده علائم اولیه متوجه این عارضه نمی شوند و ممکن است زمانی به مراکزی درمانی مراجعه کنند که دیگر دیر شده باشد.

فوق تخصص مغز و اعصاب گفت: آنهایی که موادمخدر مصرف می‌کنند در صورت بروز سکته و مراجعه به موقع به پزشک نیز اطلاعات درستی به پزشکان ارائه نمی‌دهند و واقعیت را به پزشک در مورد مصرف موادمخدر نمی‌گویند.

قربانی تصریح کرد: بسیاری از جوانانی که سکته می‌کنند، تغییراتی در دیواره رگ‌های گردن آنها به صورت ایجاد پارگی‌هایی به نام "دایسکشن" بروز می‌کند که این تغییرات، در اثر مصرف این مواد و همچنین انجام حرکات کششی، حرکت‌های ناگهانی و ورزش‌های غیراصولی نیز ممکن است ایجاد شود؛ به همین دلیل تا به ما اطلاعات درستی ندهند، نمی‌توانیم علت بروز سکته را تشخیص دهیم.

وی با اشاره به اینکه مبارزه اجتماعی با مواد مخدر تکلیف همگانی برای در امان بودن نوجوانان و جوانان از معضل خطرناک اعتیاد است، خاطرنشان کرد: هشدار دادن و آگاه سازی از اینکه مصرف مواد مخدر صنعتی، شیمیایی و آمفتامین‌ها بیماری‌های زیادی از جمله سکته مغزی را منجر می‌شود، باید دو رکن اساسی در مبارزه اجتماعی با مواد مخدر باشد.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 43105

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر