اصلاح‌طلبان پشت «طرح ترافیک» مانده اند/ انتظار تونل توحید و اتوبان امام علی(ع) نداشته باشید

شورای شهر تهران عملکرد بدی در انتخاب شهردار تهران و طرح ترافیک انجام داده و با اینکه در کارهای اجرایی دچار مشکلات زیادی در پارلمان شهری هستیم اما اعضای شورای شهر خود را مشغول کارهای نمایشی و سیاسی کرده اند.

اصلاح‌طلبان پشت «طرح ترافیک» مانده اند/ انتظار تونل توحید و اتوبان امام علی(ع) نداشته باشید

گیلان خبر: معمولا طرح ترافیک سال گذشته تا فروردین ماه سال جدید ادامه دارد و از پایان این ماه طرح ترافیک جدید اجرا می شود اما اخیرا معاون فرماندار تهران بیان کرد که به احتمال زیاد طرح ترافیک سال گذشته تا اردیبهشت ماه تمدید خواهد شد. غلامحسین آرام گفت به احتمال زیاد مهلت طرح ترافیک سال گذشته تا اواخر اردیبهشت تمدید می‌شود و با توجه به زمان ثبت نام و بررسی مدارک در حال بررسی هستیم که آرم طرح ترافیک سال 96 تا اردیبهشت امسال اعتبار داشته باشد.

 

 چندی قبل، «الهام فخاری»، عضو شورای شهر تهران نیز به آن اشاره کرده و گفته بود که اعتبار طرح ترافیک سال 96 با توجه به مهیا نبودن زیر ساخت های اجرایی لازم برای آن، 10 یا 15 روز و شاید تا آخر اردیبهشت، اعتبار طرح ها تمدید شود. فخاری گفته بود: تاکنون آقای معاون گزارشی از روند اجرای طرح یا آماده سازی زیرساخت ها به شورا ارائه نداده است. در صورتی که طرح جدید مورد تایید شورا نباشد، احتمال تمدید آن تا پایان اردیبهشت هم وجود دارد. با این حال پورسید آقایی، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با وجود اشکالات فراوان در زیر ساخت های اجرای طرح جدید ترافیکی، بر اجرای آن از ابتدای اردیبهشت تاکید کرده و گفته بود که تاخیری در زمان اجرای این طرح نیست!

 

این خبر در پس خود نشان دهنده مشکلات عدیده ای است که طرح ترافیک دارد. این در شرایطی است که یک بار لایحه طرح ترافیک جدید توسط  فرمانداری تهران رد شد. ایرادات قانونی درباره قیمت‌های ارسال شده شورای اسلامی شهر تهران علت رد شد این لایحه بود. برخی از مواد طرح ترافیک جدید نیز مغایرت‌های قانونی داشت.

 

البته این طرح مشکلات زیادی را نیز برای صنوف مختلف از جمله خبرنگاران و رانندگان آژانس ایجاد کرد. شورای شهر تهران قیمت بالایی را برای طرح ترافیک خبرنگاران در نظر گرفته بود که این موضوع هم مورد انتقاد این قشر قرار گرفت.

 

بعد از این اعتراضات «محسن هاشمی»، رئیس شورای شهر تهران اعلام کرد: «بر اساس پیشنهادی که امروز در صحن علنی شورا به تصویب رسید هزینه حضور در طرح ترافیک خبرنگاران، عکاسان و روزنامه‌نگاران به شدت کاهش یافته است و این هزینه کمتر از یک میلیون تومان خواهد شد البته بستگی به ورود و ساعت حضور خبرنگاران در محدوده طرح نیز دارد.» هرچند که خبرنگاران با حقوق پایینی که می گیرند این مقدار هزینه را نیز بالا می دانند و بحث ساعت های شلوغ تهران که اغلب کار خبرنگاران در این ساعت هاست شبهاتی درباره قیمت طرح ترافیک آنان ایجاد کرده است.

 

از سوی دیگر رانندگان آژانس و اعضای اتحادیه آژانس‌داران نیز در اعتراض به قیمت طرح ترافیک جدید مقابل شورای شهر تجمع کردند. در گذشته طرح ترافیک برای رانندگان آژانس 650 هزار تومان بود؛ اما حالا به یک باره به بیش از چهار میلیون تومان رسیده است، این در حالیست که تردد تاکسی‌های اینترنتی بازار آژانس‌ها را کساد کرده است و اصلا به صرفه نیست که بتوان از این طرح استفاده شود.

 

یکی از اشکالات جدی موجود در اجرای طرح جدید شهرداری تهران برای صدور مجوز شرح ترافیک، طراحی سایتی برای دریافت اطلاعات متقاضیان است که مشکلات زیادی را برای شهروندان در ثبت اطلاعات خود ایجاد کرده است. با وجود آنکه شهروندان در سال‌های گذشته برای خرید و دریافت مجوز ورود به محدوده مرکزی شهری به صورت سالانه، ماهانه و روزانه به راحتی قادر به ثبت نام بودند، سایت جدید در روزهای نخست حتی بارگذاری هم نمی شد.

 

این مشکلات تا جایی بود که روزنامه قانون درباره آن نوشت: « ناهماهنگی عجیب در اجرایی شدن طرح جدید ترافیک تهران و اینکه مسئولان شهرداری و اعضای شورای شهر، نظرات متناقضی درباره اجرای این طرح دارند و هر لحظه تصمیم‌شان را تغییر می دهند، اتفاق نامبارکی است که اجرای مهم‌ترین تصمیم، مدیریت شهری جدید را زیر سوال برده است. طی ماه‌های گذشته از حضور مدیریت شهری تازه نفس تهران، تغییرات بنیادین در اجرای طرح ترافیک، مهم‌ترین تصمیم اجرایی شهرداری تهران تلقی شد که در عمل، به یکی از ضعیف‌ترین‌ها نیز تبدیل شد. ابهامات بسیار و مشخص نبودن تکلیف بسیاری از شهروندان در دریافت مجوز ها در کنار تصمیماتی که هر لحظه عوض می شود، خاطره ای تلخ از اجرای تصمیم مهم ترافیکی شهر بر جای گذاشت. هنوز هم تکلیف نهایی این طرح مشخص نیست و شهرداری تهران با اطلاعیه‌های پیاپی درباره شرایط اجرای ایده خود، گرهی از مشکلات شهروندان در حوزه طرح ترافیک نگشوده و آن‌ها را در سردرگمی عجیبی برای یک کاربه نسبت معمولی قرار داده است.»

 

 

مشکل دیگر طرح که معاونت حمل و نقل شهرداری بر اجرای ان اصرار داشت، لزوم واریز پول و ذخیره سازی آن در حساب شهروندی نزد شهرداری است که بسته به نوع استفاده افراد از طرح ترافیک از آن مبلغ کسر می شود که این موضوع با مخالف بعضی اعضای شورا همچون علیخانی به دلیل مغایرت جدی با قانون قرار گرفت.

 

رتبه اول حاشیه سازی، رتبه آخر عملکرد

شورای شهر تهران با بدنه کاملا اصلاح طلب در چند ماهی که سکاندار مدیریت شهری شده است، عملکرد ضعیفی از خود نشان داده است از کنار انتخاب اشتباه شهردار تهران که تنها هفت ماه دوام یافت و با بهانه بیماری و با معماهای فراوان پست خود را ترک گفت، بگذریم شورای شهر در حوزه برنامه ریزی طرح ترافیک که شریان های حیاتی و رفت و آمد مردم را در بر می گیرد، عملکرد بدی از خود به نمایش گذاشته است. این درحالی است که شورای شهری ها خود را  مشغول کارهای نمایشی مانند تغییر نام معابر اصلی شهر تهران به نام های سیاسی خاص کرده اند.

 

با این حال افکارعمومی در برابر این عملکرد ضعیف سئوال می کند که اگر شورا و شهردار اصلاح طلب می خواست در خصوص کارهای عمرانی و زیربنایی بزرگ که در زمان شهرداری محمد باقر قالیباف انجام شد، اقدام کند شهر تهران دچار چه مشکلاتی می شد؟

 

یکی از کاربران توئیتر در این رابطه مطرح می کند: این مدیریت شهری یک طرح ترافیک خبرنگاران را نمی تواند تعیین و تکلیف کند حالا فکر کنید اگر قرار بود بزرگراه امام علی(ع) که فقط 12 هزار خانه در مسیر داشت را پیش می بردند الان شاه عبدالعظیم تا تجریش اندازه یک سفر استانی طول می کشید.  

منبع:جهان

کد مطلب: 43306

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر