قرایی‌مقدم:

سخت‌تر کردن شرایط طلاق به کاهش آمار آن کمکی نمی‌کند

یک جامعه‌شناس گفت: ازدواج در جامعه ما شوخی گرفته می‌شود و در مواردی تصمیمات منتهی به ازدواج بر مبنای شناختی است که افراد در چت و فضای مجازی پیدا می‌کنند؛ گویا ازدواج برای آنها اتفاقی است که مثل بقیه مسائل صرفاً به دنبال تجربه آن هستند.

سخت‌تر کردن شرایط طلاق به کاهش آمار آن کمکی نمی‌کند

گیلان خبر: امان‌الله قرایی‌مقدم جامعه‌شناس و عضو هیأت علمی دانشگاه با بیان اینکه سخت کردن طلاق به نفع زوجین نیست و به کاهش طلاق کمکی نمی‌کند، اظهار داشت: اجبار و فشار برای حفظ زندگی تنها زنان و مردانی را که به طلاق عاطفی رسیده‌اند به اجبار زیر یک سقف نگاه می‌دارد و ممکن است آنها را به روابط فرازناشویی بکشاند.

وی افزود: حتی مهریه و داشتن فرزند نیز در مواردی که زوجین در مورد طلاق به قطعیت رسیده‌اند، نمی‌تواند مانع طلاق شود.

قرایی‌مقدم با بیان اینکه 17 عامل در بروز طلاق مؤثر است، ادامه داد: اولین عامل این است که ازدواج در جامعه ما شوخی گرفته می‌شود و در مواردی تصمیمات منتهی به ازدواج بر مبنای شناختی است که افراد در چت و فضای مجازی پیدا می‌کنند؛ گویا ازدواج برای آنها اتفاقی است که مثل بقیه مسائل صرفاً به دنبال تجربه آن هستند.

این جامعه‌شناس اضافه کرد:‌ کمرنگ شدن ارزش‌ها و باورهای اسلامی و ملی در جامعه، بمباران رسانه‌های بیگانه و حتی ارزش شدن طلاق برای برخی از افراد، باعث شده است حقیقت و چهره تلخ طلاق از بین برود.

وی ادامه داد: مدارس ما دانش‌آموز خود را مسئولیت‌پذیر و وظیفه‌مدار بار نمی‌آورند و همین امر باعث شده این افراد پس از پذیرفتن نقش زن و شوهری در خانواده نتوانند مسئولیت‌های خود را به خوبی ایفا کنند.

قرایی‌مقدم عامل دیگر افزایش طلاق را نداشتن دوره نامزدی ذکر کرد و گفت: طبق تحقیقات انجام شده داشتن دوران نامزدی بین سه تا 12 ماه می‌تواند شناخت زوجین را نسبت به یکدیگر افزایش دهد و به انتخاب درست کمک کند.

این جامعه‌شناس خاطرنشان کرد:‌ ناتوانی جنسی، یکی دیگر از مسائلی است که بنیان خانواده‌ها را تهدید می‌کند و یکی از ریشه‌های آن فعالیت بیش از حد کاری مردان و زنان در بیرون از خانه است که گاهی باعث می‌شود پس از مراجعت به منزل زوجین به کمترین ارتباط هم راغب نباشند.

قرایی‌مقدم با اشاره به آمار بالای طلاق در منطقه مرفه‌نشین تهران بیان داشت: آنچه می‌تواند طلاق را کاهش دهد اصالت و وابستگی به خانواده است و برخی افرادی که در مناطق مرفه‌نشین تهران زندگی می‌کنند این خصوصیات را دارا نیستند.

این جامعه‌شناس در پاسخ به این پرسش که برخی زنان طلاق را عامل رهایی و خلاصی از سختی‌ها می‌دانند، گفت: این زنان نسبت به مسئولیت‌های اجتماعی خود گریزان هستند؛ آنها نمی‌فهمند که در جامعه به دنیا آمده‌اند و نسبت به آن برای بقای نسل مسئولیت دارند، نمی‌توان در جامعه زندگی کرد و نسبت به آن تکلیفی نداشت.

وی با بیان اینکه دختران ناخن‌ بیلی و پسران مو هُدهُدی نمی‌توانند نقش‌های خود را به درستی در زندگی خانوادگی ایفا کنند، خاطرنشان کرد: فروریختگی فرهنگی در جامعه بخشی به دلیل کم‌کاری نهادهای فرهنگی مؤثر همچون صدا و سیما است، ما نتوانسته‌ایم برنامه مفید برای جوانان تولید کنیم و همین مسئله سبب روی آوردن آنها به برنامه‌های ماهواره‌ای شده است که برنامه‌های آن کودتای خزنده برای نابودی نهاد خانواده است.

قرایی‌مقدم با اشاره به زندگی غیرقانونی و غیرشرعی زنان و مردان در کنار هم بیان داشت: برخی از مسئولین این‌گونه زندگی‌ها را ازدواج سفید می‌نامند در حالی که ازدواج پیمانی قانونی و شرعی است و نباید به این همباشی‌های سیاه نام ازدواج را نهاد.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 43572

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر