فرمانده مرزبانی ناجا اعلام کرد

مرز مشترک دریایی ایران و عمان؛ کم‌مشکل‌ترین نوار مرزی

فرمانده مرزبانی ناجا، مرز مشترک دریایی ایران و عمان را کم‌مشکل‌ترین نوار مرزی برشمرد و گفت: در مرزهای مشترک ایران و پاکستان، شاهد ضعف‌هایی از سوی دولت پاکستان در کنترل نوار مرزی هستیم.

مرز مشترک دریایی ایران و عمان؛ کم‌مشکل‌ترین نوار مرزی

گیلان خبر: سردار قاسم رضایی  فرمانده مرزبانی ناجا در حاشیه دیدار و گفت و گو با سرتیپ «حمد راشد البلوشی» معاون عملیات و برنامه ریزی ستاد کل نیروهای مسلح عمان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: امروز میزبان هیئت بلند پایه ای از نیروهای مسلح عمان بودیم که با این کشور یک کمیته دوستی نظامی مشترک داریم.

وی با اشاره به 671 کیلومتر مرز مشترک آبی با عمان، گفت: خوشبختانه در سال های گذشته و اخیر شاهد تعاملات مطلوب مرزی میان دو کشور بودیم و هستیم .

فرمانده مرزبانی کشور تأکید کرد: کم مشکل ترین مرز دریایی را با کشور عمان داریم که این مهم در نتیجه تعاملات مرزی حاصل شده است؛ در این مرزهای مشترک به ندرت شاهد جرایم مرزی هستیم.

عالی ترین مقام مرزبانی کشور یادآور شد: در طول یکسال گذشته و در حوزه جرایم مرزی، فقط 3 فروند تردد غیرمجاز شناور داشتیم که عمدتا به صورت سهوی صورت گرفته است .

سردار رضایی خاطر نشان کرد: در این دیدار موضوعاتی در خصوص تقویت تعاملات و نیز آخرین اقدامات جمهوری اسلامی ایران در حوزه مبارزه و مقابله با مواد مخدر مطرح شد که باید بگویم مقابله جدی ایران با مواد مخدر برای کشورهای منطقه از جمله عمان برکاتی داشته و این هیئت بلندپایه قدردان اقدامات موثر مرزبانی ایران در حوزه های مرزی مشترک بودند.

وی اضافه کرد: در این نشست، موضوعاتی در حوزه تردد های غیرمجاز و نیز برگزاری نشست های چندجانبه بین کشورهای ایران، قطر و عمان صحبت هایی مطرح شد چرا که معتقدیم برگزاری نشست های چندجانبه می تواند در ارتقاء امنیت و آرامش منطقه موثر باشد.

فرمانده مرزبانی کشور در ادامه در پاسخ به سوالی در خصوص وضعیت مرزهای مشترک ایران و پاکستان، عنوان کرد: ما با کشور پاکستان بیش از 800 کیلومتر مرز خاکی و حدود 300 کیلومتر مرز مشترک دریایی داریم، خوشبختانه از دیرباز ارتباط بین دولتمردان و ملت دو کشور خوب بوده اما شاهد ضعف هایی از سوی دولت پاکستان در کنترل نوار مرزی هستیم.

سردار رضایی یادآور شد: برخی ترددهای غیرمجاز ، ورود مواد مخدر یا تحرکات اشرار به دلیل ضعف کنترل نوار مرزی مشترک از سوی طرف پاکستانی است که این موارد به آنها اعلام شده است.

وی گفت: متأسفانه در پی این کاستی ها امسال در مرز سیستان و بلوچستان شاهد حادثه ای بوده ایم که در آن دو تن از همرزمانم در مرزبانی  به شهادت رسیدند بنابراین بر کنترل نوار مرزی از سوی دولت پاکستان تأکید داریم و این مهم مطالبه جدی ما است.

عالی ترین مقام مرزبانی کشور تصریح کرد: خوشبختانه با طرح مطالبات، در 6 ماه گذشته شاهد اقدامات خوبی از سوی دولت پاکستان بودیم و این کشور یگان و امکانات مرزی را در نوار مرزی مشترک متمرکز کرده است؛  ان شاءالله با تعاملات مرزی شاهد حل و فصل برخی مشکلات باشیم.

گفتنی است، در پایان این دیدار هدایایی به رسم یادبود بین مسئولان ارشد مرزبانی کشور و هیئت بلندپایه نیروهای مسلح عمان رد و بدل شد.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 43736

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر