رئیس پلیس فتا:

فعالیت سایبری داعش با چند صد کانال و 11 زبان در تلگرام

رئیس پلیس فتا، گفت: فعالیت مجرمان و گروه‌های سازمان‌یافته و تروریست‌ها در بستر شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌های اجتماعی در کنار ابزارهایی همچون پنهان‌سازان هویت، گروه‌های مجازی، شبکه‌ها و سرویس‌های رمزدار باعث شده بستری مناسب و امن برای مجرمین و تروریست‌ها ایجاد شود.

فعالیت سایبری داعش با چند صد کانال و 11 زبان در تلگرام

گیلان خبر: سردار سیدکمال هادیانفر رئیس پلیس فتا در ششمین نشست گروه کاری جرایم سایبری رؤسای بخش‌های سایبری کشورهای اروپایی و آسیایی ضمن خیرمقدم به پلیس‌های سایبری کشورهای اوراسیا، اظهار داشت: به جرأت می‌توانم بگویم یکی از مهمترین رویدادهای بین‌المللی سازمان اینترپل در حوزه امنیت فضای سایبر این نشست است چرا که تصمیم‌گیران اصلی حوزه مقابله با جرایم سایبری در آن حضور دارند و این یک فرصت عالی و مغتنم برای پلیس همه کشورهای آسیایی اروپایی است. 

وی به تعداد کاربران فضای سایبر در جهان که بیش از 4 میلیارد و 200 میلیون نفر هستند پرداخت و گفت: زندگی بشر بدون اینترنت دچار مشکل و حتی اختلال می‌شود بنابراین تأمین امنیت فضای سایبر، چالش تمام کشورهاست و برای این امر مهم است که همه دولت‌ها در حال تکاپو و سرمایه‌گذاری هستند. 

وی گفت: سازمان‌های معتبر جهان پیش‌بینی می‌کنند که در سال 2020 جرایم و حملات سایبری و سرقت اطلاعات ضرری معادل 2 تریلیون دلار به اقتصاد جهانی وارد کنند.

سردار هادیانفر به مزایای تکنولوژی و فناوری پرداخت و گفت: تکنولوژی و فناوری همزمان که فرصت‌های فراوانی ایجاد می‌کنند می‌توانند تهدیدات و خسارت‌های جبران‌ناپذیری را نیز به دنبال داشته باشند.

این مقام ارشد پلیس فتا به تهدیدات و چالش‌های کنونی و آینده جهان که باعث نگرانی شده پرداخت و گفت: رشد شتابان فناوری اطلاعات و ارتباطات و شبکه‌های اجتماعی بدون توجه به مقوله امنیت، شکل‌گیری گروه‌های سازمان‌یافته و افزایش فعالیت‌های گروه‌های تروریستی در فضای سایبری باعث نگرانی شده است.

سردار هادیانفر تصریح کرد: فعالیت مجرمان، نیروهای سازمان یافته و تروریست‌ها همچون داعش، النصره، القاعده و دهها گروه تروریستی که در کشورها فعالیت ‌می‌کنند در دارک‌وب، وب‌عمیق و در شبکه‌های اجتماعی و پیام‌های اجتماعی همانند تلگرام، توئیتر، فیس‌بوک و واتسآپ در کنار ابزارهایی مانند پنهان‌سازی هویت، پول‌های مجازی و شبکه‌ها و سرویس‌های رد شده سبب گردیده تا بستری امن برای مجرمان و تروریست‌ها ایجاد شود.

وی تصریح کرد: امروز با تلاش جمهوری اسلامی ایران، روسیه، عراق، سوریه و حزب‌الله، داعش به پایان خود در میدان نبرد رسیده است ولی تفکر داعشی و تکفیری هنوز در فضای سایبری تبلیغ و ترویج می‌شود.

رئیس پلیس فتا اعلام کرد: آنها از تلگرام و توئیتر به منظور ترویج، تبلیغات، جعل‌، آموزش و به کارگیری افراد در عملیات‌های تروریستی در سراسر جهان استفاده می‌کنند و گروه‌های تروریستی از اوایل سال 2018 وارد فاز جدیدی تحت عنوان فعالیت گسترده و شبکه‌سازی سایبری برای یادگیری پنهان هستند.

این مقام ارشد پلیس فتا اظهار داشت: داعش با چند صد کانال و 11 زبان در تلگرام فعالیت می‌کنند و متأسفانه ابزارهای سفارشی‌سازی شده در پیام‌رسان موبایلی که تحت عنوان امنیت کاربران طراحی می‌شود بستر امنی برای مجرمان و تروریست‌ها در دنیا ایجاد کرده است.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 43771

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر