نماینده استان کردستان در شورای عالی استان‌ها:

دولت نسبت به بازگشایی مرزها اقدام کند

نماینده استان کردستان در شورای عالی استان‌ها گفت: انسداد مرزها ارتباط مستقیمی با کسب و کار و اشتغال ساکنان این استان دارد لذا از دولت درخواست می‌شود نسبت به بازگشایی مرزهای موجود اقدام کند.

دولت نسبت به بازگشایی مرزها اقدام کند

گیلان خبر: حلاله امینی در نطق پیش از دستور خود در پنجمین اجلاس شورای عالی استان‌ها اظهار داشت: استان کردستان دارای 10 شهرستان با چشم‌اندازهای زیبا و بی‌نظیر است. این استان با ظرفیت‌های گردشگری فراوان می‌تواند به عنوان پایتخت بوم گردی مطرح شود.

وی ادامه داد: در کنار این زیبایی‌ها مردمان استان دارای مشکلاتی هستند که باید دولت نسبت به حل آن اقدام کند و همواره نگرانی خود را در ارتباط با وضعیت شهرهای مرزی و انسداد مرزها که ارتباط مستقیمی با کسب و کار و اشتغال ساکنان این استان داشته ابراز کرده‌ایم.

وی گفت: بی‌شک وضعیت معیشتی مردم مرزنشین وابسته به مرزهای موجود می‌باشد لذا دولت باید در بازگشایی مرزهای موجود اهتمام ورزد. امرار معاش بسیاری از مرزنشینان از طریق بازارچاه‌های کوله‌بری و مرزی که در این استان است صورت می‌گیرد.

امینی گفت: انسداد مرزها باعث اعتصاب چندین روزه بازاریان و تجمع بازاریان شهرهای مرزی استان از جمله بانه، مریوان و سقز شده است به گونه‌ای که با بستن مغازه‌ها و گستردن سفره خالی در خیابان‌های شهرهای مرزی نسبت به تصمیم دولت اعتراض خود را نشان دادند.

وی گفت: این جوانان و بازاریان برای ایجاد آشوب و بر هم زدن امنیت و آسایش کنونی تجمع نکردند بلکه خواستار باز شدن معابر مرزی و به دست آوردن نان حلال برای خانواده‌هایشان هستند.

وی افزود: در این استان‌ها از کارخانجات خبری نیست که جوانان در آنجا مشغول به کار شوند و قطعاً بیکاری را در سطح جامعه افزایش می‌دهد.

وی گفت: استان کردستان با وجود برخورداری از ظرفیت‌های گوناگون برای توسعه، استان محرومی است که شاید یکی از دلایل آن نبود زیرساخت‌های توسعه‌ای همچون جاده و راه مناسب مواصلاتی است.

وی تاکید کرد: جاده‌های کردستان بسیار زیباست اما به قتلگاه‌هایی برای شهروندان و هموطنان بی‌گناه تبدیل شده است. به عنوان مثال جاده سنندج -مریوان که یکی از خطوط مهم ترانزیتی کشور محسوب می‌شود به دلیل باریک بودن جاده و پیچ‌های متعدد سالانه موجب تلفات جانی و مالی بالایی در استان و حتی مسافران خارج از استان شده است.

وی افزود: مشکل اصلی شهرداری‌های استان نبود درآمد پایدار است لذا ارجاع لایحه درآمد پایدار و پیگیری آن می‌تواند تاثیر بسزایی در اداره شهرداری‌ها داشته باشد.

وی گفت: متاسفانه شهرداری‌های این استان در طول چند سال اخیر با کمک‌های اندک دولت به شهرداری‌ها بدون هیچ ارزش افزوده مالیاتی باعث شده است که این شهرداری‌ها با کوله‌باری از بدهی دست و پنجه نرم کنند و با حقوق معوقه کارگران که در سخت‌ترین شرایط زندگی به سر می‌برند روبرو شوند و به دلیل نبود ماشین‌آلات مناسب برای انجام خدمات عمرانی مجبور به استفاده از ماشین‌آلات فرسوده هستند. 

نماینده استان کردستان در شورای عالی استان‌ها گفت: تبدیل مراتع به زمین کشاورزی، تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی به مسکونی که از معضلات شهرداری‌ها می‌باشد و همچنین پایین رفتن بیش از حد سطح آب و استفاده بی‌رویه و نامناسب از آب بخش کشاورزی، عدم وجود صنایع تبدیل در شهرستان‌ها و در نتیجه فروش خام محصولات کشاورزی از مشکلات این استان است.

امینی گفت: مجموع دفع زباله در برخی شهرستان‌های استان یکی از مشکلاتی است که همواره مجموعه شهری و شهرداری با آن دست به گریبان بوده و به دلیل سنتی بودن فرایند جمع‌آوری زباله، مردم و مسئولان دچار مشکلات متعددی شده‌اند.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 43834

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر