رئیس انجمن ژنتیک ایران:

تولید محصولات تراریخته به نفع سلامت مردم و اقتصاد کشور است

رئیس انجمن ژنتیک ایران گفت: تولید محصولات تراریخته علاوه بر اینکه از لحاظ اقتصادی برای کشور بسیار مقرون است موجب افزایش محصولات کشاورزی با کیفیت می‌شود.

تولید محصولات تراریخته به نفع سلامت مردم و اقتصاد کشور است

گیلان خبر: به نقل از روابط عمومی انجمن ژنتیک ایران ، محمود تولایی در آستانه برگزاری سومین کنگره بین المللی و پانزدهمین کنگره ملی ژنتیک ایران با بیان اینکه محصولات تراریخته مناسب اقتصاد و سلامت مردم کشور است، بیان کرد: بشر هزاران سال است که در حوزه کشاورزی تلاش می‌کند به محصولات با کیفیت دست پیدا کند که روش اصلاح نژاد از جمله روش‌های بشر برای تولید اینگونه محصولات بوده است.

وی با تأکید براینکه اصلاح نژاد فرآورده‌های کشاورزی در برهه‌ای از زمان به صورت کلاسیک و در برهه دیگر به صورت هسته‌ای انجام می‌شد، افزود: هر سلول گیاهی دارای 30 هزار ژن است که تعدادی از ژن‌ها عامل ویژگی‌های ظاهری و مابقی عامل ویژگی‌های رشد و نمو است که امروزه بشر با ترکیب ژن‌های مطلوب چند گیاه تلاش می‌کند به محصول مورد نظر دست پیدا کند. برای مثال یک گیاه بنفشه دارای گل‌های قرمز است اما گیاه بنفشه دیگر دارای گل‌های سفید است که بشر برای تولید گیاه بنفشه با گل‌های دارای رنگ‌های ترکیبی، ژن‌های تولید رنگ را از این گیاهان جدا و سپس بعد از ترکیب بنفشه چند رنگ را تولید می‌کند.

رئیس انجمن ژنتیک ایران با بیان اینکه به جداسازی ژن و انتقال آن به محصول جدید ترانس ژنیک گفته می‌شود، بیان کرد: این مسأله در فرهنگستان به محصول تراریخته ترجمه شده است. کلمه «تراریخته» نگرانی‌ها را در افراد ایجاد کرده است به گونه‌ای که برخی با شنیدن آن تصور می‌کنند محصول دچار دستکاری ژنتیک شده و مصرف آن عوارضی را برای سلامتی به همراه دارد.

رئیس سومین کنگره بین المللی و پانزدهمین کنگره ملی انجمن ژنتیک ایران افزود: در محصولات تراریخته صرفاً ژن‌های عامل برای تولید محصول باکیفیت جداسازی می‌شود و هیچ گونه دستکاری در خاصیت و کاهش کیفیت آن انجام نمی‌شود، هم‌چنین افراد باید بدانند برای تولید یک محصول تراریخته وزارت بهداشت، سازمان محیط زیست و جهاد کشاورزی نظارت دارند تا یک محصول با بازدهی بالا، با کیفیت و مطلوب به دست مردم برسد که هر سازمان وظایف خود را در برابر انسان و محیط زیست انجام می‌دهد.

رئیس سومین کنگره بین المللی و پانزدهمین کنگره ملی انجمن ژنتیک ایران در ادامه با بیان اینکه عمده تعدادی از کشورهای پیشرفته در زمینه تولید محصولات تراریخته فعال شده اند، خاطرنشان کرد: بر اساس نتایج بررسی‌های انجام شده مصرف محصولات تراریخته نه تنها برای سلامت مردم مضر نیست بلکه موجب می شود انسان محصولات با کیفیت تر مصرف کند. برای مثال برنج های در کشور وجود دارد که عطر و طمع مناسب و مطبوعی دارد اما راندمان تولید محصول بالایی ندارد و برنج هایی نیز موجود است که عطر و طمعی ندارد اما راندمان تولید بالا برای هر هکتار کشت در مزرعه دارد با فرآیندهای مهندسی ژنتیک، امکان تلفیق ژنهای موثر در عطر و طعم مراکز ژن عامل عطر و بو را از برنج اول و افزودن آن به برنج گونه پرمحصول وجود داشته و ماحصل آن دستیابی به گونه برنج معطر پربازده خواهد بود.

تولایی با توجه به مقرون به صرفه بودن تولید محصولات تراریخته، گفت: برای مثال اساساً برنج‌هایی که در کشور ما تولید می‌شوند دارای ریشه سطحی هستند و به همین خاطر به صورت غرقابی کشت می‌شوند و همین مسأله در شرایط کم آبی و خشکسالی کشور یک مانع اساسی برای تولید است ، با روش مهندسی ژنتیک در کشورمان، محصول تراریخته‌ای به دست آمده که در آن با تلفیق ژن از گیاه دارای ریشه عمقی، گیاه برنجی بدست آمده است که بی نیاز از کشت غرقابی بوده و با آب بسیار کمتری قابل کشت است، وجود دارد که ریشه آن در خارج از خاک قرار دارد و کشاورز باید برای کشت بهتر همواره ریشه را درون آب قرار دهد که این امر منابع آبی کشور را تهدید می کند.

وی ادامه داد: اکنون برخی مراکز ژن کیفیت مطلوب را از این نوع برنج برداشت و نوع برنج دیگری که درون خاک رشد می‌کند اما کیفیت مطلوب ندارد ترکیب و یک محصول باکیفیت را درون خاک بدون نیاز به آب فراوان تولید می‌کند.

رئیس انجمن ژنتیک ایران با بیان اینکه محصولات تراریخته در بازار اقتصاد کشاورزی جهان سهم 80 درصدی دارد، افزود: متأسفانه بسیاری از مردم به دلیل نام تراریخته از مصرف این نوع محصولات امتناع می کنند و با تولید آن مخالف هستند در حالی بسیاری از محصولات وابسته به کشاورزی که از واردات می‌شود تراریخته است.

رئیس سومین کنگره بین المللی و پانزدهمین کنگره ملی انجمن ژنتیک ایران در پایان با تأکید براینکه هرکدام از محصولات تراریخته که مراحل ارزیابی و تأیید در مراجع رسمی کشور در ذیل قانون ایمنی زیستی را طی نمایند، قطعا سلامت انسان را به خطر نمی اندازد، گفت: هیچ گونه دستکاری ژنتیکی یا تغییر ژنتیکی در این محصولات انجام نمی‌شود.

بر اساس این گزارش سومین کنگره بین المللی و پانزدهمین کنگره ملی انجمن ژنتیک ایران 23 تا 25 اردیبهشت ماه جاری در سالن اجلاس سران با حضور اساتید، اندیشمندان و اساتید برجسته داخلی و 30 مهمان خارجی از کشورهای آمریکا، انگلیس، ایتالیا، سوئیس، روسیه ، هند و میهمانانی از کشورهای همسایه و منطقه برگزار می‌شود.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 43836

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر