ربیعی اعلام کرد

راهکارهای وزارت رفاه برای خروج محرومان از «تله فقر»/ یارانه‌ها کمکی به رفع فقر نکرد

وزیر رفاه با اشاره به پرداخت ۴۴ هزار میلیارد تومان یارانه به صورت سالانه در کشور، گفت: این یارانه‌ها کمکی به رفع فقر نکرد چرا که فقدان سیاست‌گذاری اجتماعی داریم و با اینکه هر سال بیش از ۲۰۰ هزار میلیارد هزینه در حوزه اجتماعی می‌کنیم اما آثار آن را نمی‌بینیم.

راهکارهای وزارت رفاه برای خروج محرومان از «تله فقر»/ یارانه‌ها کمکی به رفع فقر نکرد

گیلان خبر: علی ربیعی در همایش سیاست‌گذاری در جهان اسلام که در دانشگاه علامه برگزار شد، گفت: محدود کردن فقر مطلق از جمله برنامه‌های دولت بوده به طوری که 11 میلیون از افراد محروم و فقیر در کشور با این برنامه‌ها تا 80 درصد از حداقل دستمزد را گرفته‌اند.

وی ادامه داد: حتی برای توانمندسازی و افزایش زمینه اشتغال خود سه میلیارد دلار بودجه در بحث اشتغال روستایی و شهرهای کوچک در نظر گرفته‌ایم و درواقع حمایت اجتماعی به این معنا است که افرادی با فرصت‌های نابرابر مورد توجه قرار گیرند.

وزیر رفاه با اشاره به تدوین لایحه مساعدت اجتماعی و کاهش ریسک زندگی مردم، گفت: برای رفع فقر ارائه خدمات بهداشتی و درمانی مهم است چرا که درمان به عنوان تله فقر از آن یاد می‌شود که می‌تواند مردم را از دهک‌های مختلف جابجا کرده و به دهک‌های پایین بفرستد.

وی افزود: ایجاد دفترچه بیمه برای تمام مردم و پوشش 22 میلیون روستایی و 10 میلیون حاشیه‌نشین به صورت رایگان تلاشی برای کاهش فقر در دست درمان است.

ربیعی از اجرای سیاست رفع فقر غذایی برای 11 میلیون نفر خبر داد و گفت: رفع فقر غذایی و توزیع سبدهای حمایتی در این زمینه از جمله راه‌های دیگر کاهش فقر است که در این زمینه بسیاری از زنان و کودکانی که دچار سوء تغذیه بودند در این طرح قرار گرفتند.

وی با اشاره به طلاق به عنوان یکی از آسیب‌هایی که ناشی از فقر است، گفت: طلاق در مناطق شمال تهران اکنون بیش از مناطق فقیر‌تر شده و برخلاف گذشته فقط به دلیل عوامل اقتصادی ایجاد نمی‌شود بلکه عامل سوم دیگری که فقدان آموزش‌های زناشویی از ‌آن یاد می‌شود تاثیرگذار است.

وزیر رفاه ادامه داد: سالانه بیش از 200 هزار میلیارد تومان در حوزه اجتماعی هزینه می‌کنیم اما آثار عملیاتی آن را نمی‌بینیم بنابراین باید در سیاست‌گذاری‌هایمان تجدیدنظر کنیم و براساس منابع‌مان حرکت کنیم چرا که این منابع به زحمت ایجاد می‌شوند.

ربیعی همچنین با تاکید بر آموزش رایگان در سیاست‌گذاری‌های اجتماعی، گفت: هدف وزارت رفاه این است که هیچ کودکی از تحصیل بازنماند و اکنون طرح بازگشت به کودکان بازمانده از تحصیل را دنبال می‌کنیم به طوری که تمام این کودکان را در این سامانه به صورت ثبت شده داریم.

وی گفت: پنجره جمعیتی در کشور ما در برخی از دوره‌ها تغییراتی داشته است و مانند سایر کشورهای در حال توسعه در حال تجربه بحران‌های جهانی هستیم به طوری که مسائل اجتماعی همسان با آنها رشد نکرده‌اند بنابراین با مسائلی مانند تغییرات ارزش‌ها و آرمان‌ها و شکل‌گیری هویت‌های جدید روبرو هستیم.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 43888

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر