عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس:

زیرساخت‌‌های بیمارستانی با استانداردهای پزشکی همخوانی ندارد

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بی‌توجهی به احداث بیمارستان‌ها بر مبنای اصول فنی را عامل افزایش خطای پزشکی در قالب افزایش عفونت‌های بیمارستانی دانست.

زیرساخت‌‌های بیمارستانی با استانداردهای پزشکی همخوانی ندارد

گیلان خبر: سیامک مره‌صدق در واکنش به اظهارنظر سخنگوی وزارت بهداشت مبنی بر اینکه 45 درصد بیمارستان‌ها دارای ساختمان‌هایی هستند که از اول بیمارستان نبوده و این امر باعث هدررفت حدود 20 تا 40 درصد منابع بهداشت و درمان کشور شده است گفت: مشکل عمده‌ای که در حوزه سلامت ایران وجود دارد به این برمی‌گردد که رشته احداث ساختمان‌های بهداشتی و درمانی کاملا نوپا است، از سوی دیگر بیمارستان‌ها بر اساس اصول فنی بیمارستانی ساخته نشده‌اند.

نماینده کلیمیان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: هم‌اکنون اکثر بناهای بیمارستان‌های کشور برای ایجاد ساختمان‌های مسکونی یا هتل مناسب هستند، اما تاسیسات، زیرساخت، سیستم فاضلاب، برق‌رسانی و تهویه آنها با استانداردهای پزشکی همخوانی ندارد.

وی یادآورشد: تربیت متخصص احداث ساختمان‌های بهداشتی و درمانی نیاز به اعتبارات خاصی ندارد، چرا که مدارک علمی در این مورد در سطح جهانی وجود دارد و چند سالی نیز در ایران به عنوان یک کار بین رشته‌ای با همکاری وزارتخانه‌های بهداشت و مسکن و شهرسازی شروع شده است و امیدواریم از این به بعد زیر نظر این متخصصان نه تنها بیمارستان‌ها بلکه مراکز بهداشتی بر اساس اصول و ضوابط علمی ساخته شوند.

اتلاف وقت برای احداث بناهای بیمارستانی از دیگر عوامل هدر رفت منابع است

مره صدق افزود: یکی دیگر از مواردی که در این مورد حائز اهمیت بوده مدتی زمان طولانی است که ساخت بنای یک بیمارستان در ایران به طول می‌انجامد و متاسفانه از آنجا که در یک مقطع زمانی بدون محاسبه توان مالی شروع شده است حاصل آن ایجاد بیمارستان‌های نیمه تمامی بوده که قسمتی از آنها فرسوده شده و عمر آنها تمام شده است، اما هنوز شروع بکار نکرده‌اند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، یادآورشد: بی‌تردید مواردی که مطرح شد روی هم رفته باعث می‌شوند تا  مقدار قابل توجهی از منابع بهداشت و درمان کشور به هدر برود که این امر در عمل هزینه‌های خطای پزشکی را افزایش می‌دهد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، در تشریح جزییات خطاهای پزشکی ناشی از احداث ساختمان‌های غیراستاندارد به خانه ملت گفت: وقتی بنایی سیستم تهویه نداشته باشد یا سیستم بخش مراقبت‌های ویژه آن در چرخش مناسبی نباشد، ممکن است ارگانیزم‌هایی که در آن بخش وجود دارند به سایر قسمت‌های بیمارستان نیز تسری پیدا کند که در نهایت به افزایش عفونت‌های بیمارستانی منتهی خواهد شد.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 43921

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر