ایران عضو دائم آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان شد

رئیس آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان با اعلام عضویت رسمی ایران به عنوان عضو دائم این آژانس،گفت: آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان، روابط طولانی مدت همکاری با ایران در زمینه تحقیقات سرطان را تضمین می‌کند.

ایران عضو دائم آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان شد

گیلان خبر: عضویت ایران در آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان به عنوان بیست و ششمین کشور جهان و سومین کشور آسیایی، پس از رأی گیری اعضای شورای حکام آژانس به تصویب رسید. پیش از تصویب موضوع، گزارشی از وضعیت تحقیقات سرطان در ایران در اختیار حاضران  قرار گرفت و سپس سند عضویت کشورمان در آژانس، قرائت شد.

 در این نشست ملک زاده، معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که به دعوت آژانس در فرانسه به سر می‌برد، به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران جهت در اختیارگیری کرسی نمایندگی ایران و دریافت ابلاغ عضویت رسمی کشورمان در IARC حضور داشت.

در ابتدای نشست، «کریستوفر وایلد»، رئیس آژانس بین المللی تحقیقات سرطان با اعلام عضویت رسمی ایران در IARC، گفت: آژانس بین المللی تحقیقات سرطان، روابط طولانی مدت همکاری با ایران به عنوان بیست  و ششمین کشور عضو را در زمینه تحقیقات سرطان را تضمین می‌کند.

وی عضویت ایران در آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان ( IARC ) را نشان دهنده تلاش‌های آژانس برای ورود اعضای جدید منطقه‌ای دانست و به سابقه خوب همکاری دانشمندان ایرانی با آژانس بین المللی تحقیقات سرطان اشاره کرد.

رئیس آژانس بین المللی تحقیقات سرطان یادآور شد: نخستین همکاری بین‌المللی «IARC»  با دانشمندان ایرانی در زمینه تحقیقات سرطان به سال 1968 میلادی (1347 خورشیدی) مربوط می‌شود که با همکاری دانشگاه علوم پزشکی تهران آغاز شد و با ایجاد نخستین نظام ثبت سرطان در منطقه شمال ایران همراه بود و این ابتکار عمل  موجب شد تا در دهه 70 میلادی (1349 خورشیدی)، مطالعه اپیدمیولوژیک درباره عوامل خطر سرطان اجرا شود.

کریستوفر وایلد افزود: در اوایل سال 2000  میلادی،  همکاری مشترک  دانشمندان علوم پزشکی ایران با آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان با هدف بررسی علل سرطان مری در شمال شرق ایران آغاز و موجب شد که مطالعه «کوهورت گلستان» در ژانویه 2004  با همکاری مرکز تحقیقات بیماری‌های گوارش و کبد ایران ، مرکز تحقیقات سرطان آمریکا (NCI) و آژانس بین المللی تحقیقات سرطان وابسته به سازمان بهداشت جهانی، به اجرا در آید و نقش عوامل سبک زندگی، عفونت‌ها و ژنتیک  را در بروز سرطان‌های دستگاه گوارش (مری، روده، لوزالمعده و معده) بررسی کند.

رئیس آژانس بین المللی تحقیقات سرطان، مطالعه کوهورت گلستان را فوق العاده موفق دانست و گفت: این مطالعه ضمن ارائه دستاوردی مهم در زمینه شناسایی علل شیوع سرطان مری در منطقه شمال ایران و اثبات سرطانزایی تریاک، به تولید و انتشار مقالات متعدد در مجلات معتبر بین‌المللی و تربیت نسل جدیدی از اپیدمیولوژیست‌های ایرانی در تحقیقات سرطان کمک کرد.

 وی ارائه نخستین گزارش ثبت سرطان مبتنی بر کل جمعیت در 30 استان ایران و تأیید آن جهت انتشار در مرجع جهانی «ثبت سرطان در 5 قاره» را از دیگر موفقیت‌های ایران در زمینه تحقیقات سرطان برشمرد که با همکاری وزارت بهداشت و پژوهشکده بیماری‌های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران صورت گرفته است.

کریستوفر وایلد،ضمن قدردانی از تمام تلاش‌های ایران در زمینه تحقیقات سرطان، گفت: ایران نشان داده است که می‌تواند نقش کلیدی را در پیشبرد اهداف پیشگیری از سرطان در منطقه ایفا کند و دارای تعهدی قوی برای ارتقای تحقیقات سرطان و تقویت برنامه های کنترل سرطان بوده است و این مهم را با اقدام تحسین برانگیز و منحصر به فرد خود در اجرای مطالعه «کوهورت پرشین» نیز ثابت کرده است.

رضا ملک زاده، معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت نیز طی سخنانی در جمع حاضران در نشست، با قدردانی از رئیس آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان برای پیشنهاد عضویت ایران در این سازمان تخصصی، گفت: ایران، طی 20 سال گذشته همکاری های بسیار مفید و نزدیکی را با IARC داشته است که از جمله  نتایج آن برقراری نظام ثبت سرطان مبتنی  بر جمعیت و آغاز مطالعه پایلوت در زمینه پیشگیری از سرطان کولون، پستان و دهانه رحم است.

مجری بزرگترین مطالعه کوهورت خاورمیانه  و شمال آفریقا در ایران، از همکاری بسیار موثر آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان با ایران و حمایت از تشکیل و پیگیری مطالعه کوهورت گلستان برای بررسی علل شیوع بالای سرطان مری و معده در شمال شرق ایران که نتایج بسیار مهمی به دنبال داشته است، یاد کرد و افزود: این نتایج مهم،  در بیش از یکصد مقاله در معتبرترین مجلات علمی جهان به چاپ رسیده و مقدمات مطالعات مهمی را برای پیشگیری از سرطان مری و معده در ایران فراهم آورد.

برنده مدال 2018  آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان، ایران را دارای ظرفیت‌های تحقیقاتی بسیار مهمی  در زمینه سرطان از جمله برخورداری از محققان جوان و علاقه مند به این حوزه تحقیقاتی دانست و ابراز امیدواری کرد که  با عضویت دائم ایران در آژانس، همکاری‌ها در راستای کمک به انجام تحقیقات مهم جهانی توسعه یابد.

آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان در 20 ماه مه 1965 با ابتکار عمل فرانسه برای اجرای طرحی به منظور کاهش گسترش  روزافزون سرطان و با تصویب سازمان بهداشت جهانی، به عنوان سازمان تخصصی سرطان، تاسیس شد. 

فرانسه، جمهوری فدرال آلمان، ایتالیا، بریتانیا و ایالات متحده آمریکا  از بنیان‌ گذاران این سازمان هستند و  مقر آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان، در لیون فرانسه است.

هم اکنون 26 کشور شامل فرانسه، آلمان، ایتالیا، بریتانیا، آمریکا، استرالیا، اتریش، بلژیک، برزیل، کانادا، دانمارک، فنلاند، هلند، ایرلند، ژاپن، مراکش، نروژ، قطر، کره، روسیه، اسپانیا، سوئد، سوئیس، ترکیه، آرژانتین و ایران عضو دائم آژانس بین المللی تحقیقات سرطان هستند.

مأموریت آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان به عنوان یک سازمان تخصصی و بین رشته‌ای سازمان بهداشت جهانی در زمینه سرطان، ترویج همکاری‌های بین‌المللی در تحقیقات سرطان است و خود را در اجرای اقدامات کنترلی سرطان، مستقیماً دخیل ندانسته  و تحقیقات درباره درمان یا مراقبت از بیماران مبتلا به سرطان را انجام نمی‌دهد.

ایجاد بیوبانک جهانی سرطان و نیز انتشار معتبرترین مرجع  «ثبت سرطان در 5 قاره» وابسته به سازمان بهداشت جهانی، از دیگر اقدامات مهم آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان بوده است.

*مهمترین دستاوردهای ایران در تحقیقات سرطان:

ایران به عنوان عضو جدید آژانس بین المللی تحقیقات سرطان، دستاوردهای بسیار مهمی در تحقیقات سرطان داشته است که تهیه و ارائه نخستین گزارش رسمی ثبت سرطان مبتنی بر کل جمعیت ایران که به دلیل دقت و کیفیت بالا ، توسط معتبرترین مرجع جهانی «ثبت سرطان در 5 قاره» تایید شده است و در آینده انتشار خواهد یافت.

اثبات «سرطانزا بودن مصرف نوشیدنی‌های داغ» و «قطعیت سرطان زایی مصرف تریاک» نیز، دیگر دستاوردهای مهم ایران در زمینه تحقیقات سرطان و حاصل دو دهه تلاش تیم محققان ایرانی با همکاری های بین‌المللی ، به سرپرستی رضا ملک زاده، استاد ممتاز دانشگاه علوم پزشکی تهران، در جریان مطالعه کوهورت گلستان به عنوان بزرگترین مطالعه کوهورت خاورمیانه و شمال آفریقاست.

نخستین دستاورد این مطالعه (اثبات سرطان زا بودن مصرف نوشیدنی‌های داغ)، توسط آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان ثبت جهانی شد و دستاورد دیگر (اثبات سرطانزایی تریاک) در فهرست ثبت جهانی آژانس قرار دارد.

کسب مدال افتخار 2018 آژانس بین المللی تحقیقات سرطان توسط  رضا ملک زاده، سرپرست مطالعه بزرگ کوهورت گلستان نیز از رهاوردهای « اثبات سرطانزایی تریاک» بود.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 44012

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر