واحدهای تولیدی قارچ در آستانه تعطیلی

مسمومیت‌های ناشی از مصرف قارچ های سمی و اطلاع رسانی نادرست برخی رسانه‌ها، بسیاری از واحدهای تولیدی قارچ را در آستانه تعطیلی قرار داده است.

واحدهای تولیدی قارچ در آستانه تعطیلی

گیلان خبر: طی یک ماه اخیر،برخی جوامع روستایی و گردشگران اقدام به جمع آوری و مصرف قارچ های سمی از عرصه ها و رویش های منابع طبیعی کردند که این امر منجر به  تشنج،مشکلات کبدی و حتی از دست دادن جان بسیاری از هموطنان در استان های کرمانشاه، کردستان و غربی کشور شد.

ماجرا تنها به این جا ختم نمی شود چرا که موضوع  مسمومیت های اخیر ناشی از قارچ های سمی به سبب اطلاع رسانی نادرست برخی رسانه ها به جایی رسیده است که این روزها خانوارها از مصرف قارچ خوراکی بسته بندی شده  نیز هراس دارند.

با وجود رتبه برتر ایران در تولید قارچ،  موضوع اخیر بر کسادی بازار و ورشکستگی فعالان این صنف دامن زده است درحالیکه مصرف قارچ های خوراکی هیچ گونه مشکلی ندارد.

حال برای اطلاع از آخرین وضعیت تولید قارچ در واحد های تولیدی و شرایط بازار به سراغ مسئولان امر می رویم چرا که موضوع اخیر این ذهنیت را در میان افراد به وجود آورده است  که ممکن است قارچ های خوراکی نیز سمی باشند.

غلامرضا تقوی مدیر کل دفتر امور گلخانه،گیاهان دارویی و قارچ خوراکی در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی، با بیان اینکه مصرف قارچ های خوراکی مشکلی ندارد، اظهار کرد: شرایط مساعد جوی و بارش های اخیر منجر به رویش فزاینده و طغیان قارچ های سمی در کوهستان ها شد. در روزهای اخیر،تعدادی از گردشگران در جوامع روستایی با مراجعه به کوه ها و مراتع اقدام به جمع آوری ، مصرف و توزیع قارچ های کوهی در گذرگاه ها کردند همین  امر منجر به پیدایش یک سری از بیماری ها شد.

به گفته وی مردم پس از جمع آوری این محصولات، تصورات غلطی مبنی بر تشخیص سمی و غیر سمی بودن قارچ های رویشی در کوه با استفاده از ابزارهای بصری و تجربی دارند.

تقوی با بیان اینکه سالانه 150 هزارتن قارچ در کشور مورد  استفاده قرار می گیرد،افزود: با توجه به سرانه مصرف،هیچ کمبودی در داخل وجود ندارد که مردم بخواهند قارچ مصرفی خود را از کوه ها و عرصه های طبیعی تامین کنند.

این مقام مسئول ادامه داد: قارچ های پرورشی در محیطی پاستوریزه و کاملا بهداشتی تولید می شود که این موضوع  هیچ ارتباطی به قارچ های تولیدی دارای مجوز ندارد.

به گفته وی تشخیص قارچ های سمی و غیر سمی در عرصه های طبیعی امکان پذیر نیست و صرفا در آزمایشگاه ها صورت می گیرد  به همین خاطر از افراد تقاضا داریم که از جمع آوری و مصرف قارچ های عرصه های منابع طبیعی اجتناب کنند.

مدیرکل دفتر امور گلخانه ها، گیاهان دارویی و قارچ های خوراکی ادامه داد: با توجه به آنکه در زمینه تولید قارچ خوراکی در شرایط پاستوریزه در روستاها تمامی امکانات از لحاظ منابع مالی و دانش فنی در اختیار افراد قرار می گیرد،بنابراین انتظار می رود که افراد از جمع آوری این گونه قارچ ها دست بردارند و به تولید در شرایط پاستوریزه روی آورند.

به گفته وی افراد برای تهیه قارچ های خوراکی به فروشگاه های معتبر مراجعه کنند و زمان خرید بسته بندی قارچ از نظر نام و نشان و آدرس را کنترل کنند.

قارچ پرورشی مشکلی برای مصرف ندارد

علی صدیق پناه رئیس انجمن صنفی تولیدکنندگان قارچ در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی،گفت: در روزهای اخیر، برخی از جوامع روستایی و محلی فاقد تخصص لازم اقدام به جمع آوری و مصرف قارچ های بیابانی کردند که به سبب بروز برخی بیماری ها این امر نگرانی هایی در میان آحاد جامعه ایجاد کرد.

وی با اشاره به اینکه هزار واحد تولیدی در زمینه پرورش قارچ در کشور مشغول فعالیت هستند، افزود: اتفاقات 20 روز اخیر، منجر به ورشکستگی بسیاری از واحدها شده است چرا که اورژانس کشور به طور دائم از تعداد فوتی ها و افراد در صف پیوند کبد اطلاع رسانی می کند و این امر بر نگرانی افراد دامن می زند.

صدیق پناه با انتقاد از اطلاع رسانی نادرست رسانه ها در زمینه مسمومیت افراد در استفاده از قارچ های مصرفی گفت: مسمومیت و مرگ و میر افراد، ارتباطی به قارچ های پرورشی دارای پروانه تولید از وزارت جهاد کشاورزی ندارد.خبرهای نادرست منتشر شده  از معدوم سازی قارچ های فله تولیدی بر زیان واحد های تولیدی تاثیر بسزایی داشته است.

به گفته این مقام مسئول با وجود آنکه قارچ های پرورشی در محیطی کاملا بهداشتی و استاندارد تولید می شود، جای هیچ گونه شک و تردید نسبت به مصرف آنها وجود ندارد چرا که محیط پرورش این قارچ ها همانند نوزادی است که در صورت قرار گرفتن در محیط نامناسب بیمار می شود.

وی ادامه داد: از واحد های تولیدی که اقدام به توزیع قارچ های فله در بازار می کنند، تقاضا داریم که روی نایلون های خود کد و لیبل بهره برداری را درج کنند تا با آگاهی از آدرس واحد تولیدی، شکی در خرید به وجود نیاید.

صدیق پناه با بیان اینکه سالانه حداقل 150 هزار تن قارچ خوراکی در کشور تولید می شود، اظهار کرد: با وجود آنکه چند هزار میلیارد تومان در این زمینه سرمایه گذاری شده است و حتی برخی واحد ها از اعتبارات بانکی استفاده کردند؛ بنابراین اظهارات غیر کارشناسی مبنی بر امتناع از خرید قارچ های فله، زندگی پرورش دهندگان و تولید ملی را به خطر می اندازد.

رئیس انجمن صنفی پرورش دهندگان در پایان تصریح کرد: با توجه به آنکه قارچ تولیدی جوابگوی نیاز کشور است از افراد تقاضا داریم که از مصرف قارچ های موجود در مراتع و کوهستان ها اجتناب کنند چرا که تشخیص قارچ های سمی و سالم در طبیعت امکان پذیر نیست.

 

 

منبع:باشگاه خبرنگاران

کد مطلب: 44258

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر