عضو هیأت علمی دانشگاه تهران مطرح کرد

تحول دیجیتال، اولویت حیاتی صنعت پزشکی و سلامت ایران

عضو هیات علمی دانشگاه تهران با اشاره به نقش فناوری‌های تحول آفرین در حوزه پزشکی گفت: امروز باید همه صنایع کشور خصوصا صنعت پزشکی به‎سمت دیجیتالی‌شدن حرکت کنند و هرگونه تاخیر در این رهسپاری، باعث عقب‌ماندن بیشتر از کشورهای منطقه و دنیا خواهد شد.

تحول دیجیتال، اولویت حیاتی صنعت پزشکی و سلامت ایران

گیلان خبر: مهدی شامی زنجانی، عضو هیات علمی دانشگاه تهران، با اشاره به این موضوع که آینده دنیا در دیجیتالی شدن و ارزش‌آفرینی در این بخش است تصریح کرد: با بررسی روندهای تحول دیجیتال، می‌توان با اطمینان بیان کرد یکی از مهم‌ترین صنایعی که در این حوزه باید مورد توجه قرار گیرد، صنعت پزشکی و سلامت است. وی در ادامه افزود: با وجود این که فناوری‌های تله‌مدیسین در دنیا، مربوط به دهه هشتاد میلادی بوده، کشور ما هنوز رشد قابل ملاحظه‌ای را در این حوزه کسب نکرده است و نمی‌توان انتظار ارزش‌آفرینی را از این حوزه داشت.

 شامی زنجانی، در راستای اشاره به اهمیت تحول دیجیتال در صنعت پزشکی، ضمن اشاره به این حقیقت که در بسیاری از کشورهای جهان شاهد میان‌سال شدن جمعیت هستیم، افزود: در ایران نیز، جمعیت جوان کشور تا حدود 3 سال آینده وجود دارد و پس از آن وارد میان‌سالی جمعیت خواهیم شد و همین موضوع، اهمیت توجه به این صنعت را بیش از پیش روشن می‌سازد.

وی در ادامه، به فناوری‌های تحول‌آفرین اشاره کرد و افزود: این فناوری‌ها در هر کجا که پای گذاشته‌اند، مدل‌های کسب‌وکار را تغییر داده و رضایت، ارزش و تجربه‌ای بزرگ را برای مصرف‌کنندگان ایجاد کرده‌اند.

عضو هیأت علمی داشنگاه تهران خاطرنشان کرد: در حوزه سلامت و پزشکی، بسیاری از کشورها با به‌کارگرفتن فناوری‌های تحول آفرین، به چنین ارزش آفرینی می‌پردازند. راه‌اندازی بیمارستان‌های دیجیتال، گسترش ارائه خدمات درمانی از راه دور، به‌کارگیری سیستم‌های هوشمند در مدیریت نیازمندی‌های بیمارستان‌ها، تحلیل کلان‌داده‌ها برای بررسی وضعیت سلامت بیماران و به تبع آن، کاهش مرگ‌ومیرهای ناشی از عدم تشخیص به‌موقع بیماری، از نمونه‌های کاربرد فناوری‌های تحول‌آفرین در این صنعت است.

مدیر دوره DBA تحول دیجیتال دانشگاه تهران در ادامه ضمن تاکید بر مهارت‌های دیجیتال به‌عنوان مهم‌ترین عامل در موفقیت دیجیتال صنعت پزشکی و سلامت، تصریح کرد: حضور در دوره DBA تحول دیجیتال، می‌تواند به سازمان‌های این صنعت کمک کند تا به بازآفرینی هرچه بهتر خود در این عصر اقدام نمایند. هدف این دوره، پرورش مدیرانی با تفکر و نگرش دیجیتال است که این مهم یکی از گام‌های اصلی در مسیر دیجیتالی‌شدن صنعت پزشکی و سلامت کشور خواهد بود.

دبیر جایزه ملی تحول دیجیتال، در ادامه افزود: سازمان‌های فعال در این صنعت می‌توانند با شرکت در سومین دوره جایزه ملی تحول دیجیتال، با بهره‌مندی از مدل ارزیابی 20200، به ارزیابی بلوغ دیجیتال خود بپردازند و از این طریق به بهترین شکل نقشه راه تحول دیجیتال خود را تدوین نمایند.

 شامی زنجانی در انتها تاکید کرد امروز باید همه صنایع کشور به‎سمت دیجیتالی‌شدن حرکت کنند و هرگونه تاخیر در این رهسپاری، باعث عقب‌ماندن بیشتر از کشورهای منطقه و دنیا خواهد شد.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 44477

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر