رئیس پلیس مواد مخدر ناجا:

بیش از 75 درصد کشفیات کشور در مرزهای شرقی است

رئیس پلیس مواد مخدر ناجا با اشاره به اقدامات جمهوری اسلامی در برخورد با پدیده مواد مخدر گفت: امروز ایران به تنهایی جور دنیا را می‌کشد و طبق وظیفه انسانی با قاطعیت با مواد مخدر برخورد می‌کند.

بیش از 75 درصد کشفیات کشور در مرزهای شرقی است

گیلان خبر: سردار محمدمسعود زاهدیان رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا در نشست خبری با اصحاب رسانه به تلاش‌های پرسنل پلیس مبارزه با مواد مخدر اشاره و اظهار داشت: میزان کشفیات مواد مخدر در کل کشور در سال گذشته توسط مأموران پلیس مبارزه با مواد مخدر، اطلاعات، گمرک و سپاه 808 تن بوده است؛ این در حالی است که 713 تن از این مواد فقط کشفیات پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا بوده است. 

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا تصریح کرد: از ابتدای سال 97 تاکنون نیز 197 تن مواد کشف و ضبط شده که رشد 15 درصدی داشته است. 

وی به آمار سازمان ملل در خصوص کشف مواد مخدر در سال گذشته آماری پرداخت و گفت:‌ طبق آمار 9 هزار تن کشفیات مواد مخدر کشور افغانستان بوده است که البته طبق پیش‌بینی‌های ما بالغ بر 10 هزار تن بوده است. 

این مقام ارشد ناجا، ناامنی‌های موجود در مناطق مختلف افغانستان، فعالیت‌های گروه‌های افراطی تحت حمایت کشورهای غربی را دلیل رشد و توسعه تولید مواد مخدر دانست و گفت: هر جا ناامنی بیشتر شده، تولید مواد مخدر نیز افزایش یافته و این موارد باعث شده است تا نگرانی‌ها در خصوص این منطقه بیش از پیش باشد. 

سردار زاهدیان تصریح کرد: به خاطر وخامت اوضاع، تقویت مرزها در حوزه‌های مختلف، توسعه امکانات فنی برای کنترل مرزها، تمرکز بر تشدید مبارزه با مواد مخدر و تلاش مرزبانان ارتقاء یافته است. 

وی گفت:‌ پلیس مبارزه با مواد مخدر اقدامات خود را به سمت مرزهای شرقی و جنوب شرق کشور تمرکز داده و امروز بیش از 75 درصد کشفیات کشور در مرزهای شرقی است. 

این مقام ارشد نیروی انتظامی با تأکید بر توسعه اشراف اطلاعاتی درباره مبارزه با مواد مخدر اظهار داشت:‌ بیش از 70 درصد کشفیات پلیس با اقدامات اطلاعاتی صورت می‌گیرد و تمرکز ما بر فعالیت‌های اطلاعاتی علیه بانک‌ها و شبکه‌ها در اولویت است و با زیرساخت‌های اطلاعاتی و کنترلی این امر در حال انجام است. 

وی گفت: از آنجایی که استکبار جهانی در تقویت و کشت مواد مخدر در افغانستان نقش دارد، بخش عمده‌ای از درآمدهای فروش مواد صرف نیازهای مالی و تهیه مهمات گروه‌های افراطی، طالبان و داعش می‌شود. 

زاهدیان تصریح کرد:‌استکبار برای اعاشه فرهنگ مصرف مواد مخدر برنامه‌ریزی کرده و ما متناسب با این تهدیدها برنامه‌ریزی کرده‌ایم؛ نقش سرویس‌های اطلاعاتی در حوزه کشف مواد و برخورد با قاچاقچیان شاخص است. 

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا اعلام کرد:‌تولید مواد مخدر در سال 2001 در افغانستان بلاغ بر 185 تن بوده که امروز تولید مواد مخدر در افغانستان به 9 هزار تن رسیده است. 

وی تأکید کرد: تولید مواد مخدر در افغانستان در مزارعی صورت می‌گیرد که هیچ برخوردی با آنها صورت نمی‌گیرد؛ در بسیاری مناطق که کشت مواد صورت می‌گیرد، دولت افغانستان حاکمیت نداشته و حاکمیت گروه‌های افراطی در آن مناطق بیشتر بوده است؛ البته تصاویر نشان می‌دهد که نیروهای غربی در کنار مزارع کشت حضور دارند، اما هیچ برخوردی نمی‌کنند. 

سردار زاهدیان به تبدیل تریاک به مورفین و هروئین پرداخت و گفت: برای تبدیل نیاز به اسیدهایی است که کشورهای صنعتی تولیدکننده آن هستند و خرید و فروش آن با مجوزهای خاص است؛ اما این مواد به راحتی به افغانستان وارد می‌شود و این نشان‌دهنده آن است که پشت این جریان یک هماهنگی وجود دارد. 

وی به بحث پولشویی و گردش مالی 6.6 میلیارد دلار از تولید تریاک در افغانستان پرداخت و گفت: یک کیلو تریاک وقتی به مصرف‌کننده‌اش در غرب می‌رسد، ارزش پولی خیلی بالایی پیدا می‌کند و این ارزش افزوده و گردش مالی آن در بانک‌های غربی صورت می‌گیرد، اما اراده کافی برای برخورد با آنها نیست. 

وی اعلام کرد:‌ امروز جمهوری اسلامی به تنهایی جور دنیا را می‌کشد و طبق وظیفه انسانی با قاطعیت با مواد مخدر برخورد می‌کند. 

سردار زاهدیان اعلام کرد: در سال جاری در بحث برخورد با شبکه‌های اصلی قاچاق مواد مخدر 106 نفر از عناصر اصلی دخیل در قاچاق دستگیر شدند. 

این مقام ارشد ناجا تأکید کرد: تمرکز ما بر شبکه‌ها و توزیع محلی و همچنین برخورد با خرده‌فروشان و جمع‌آوری معتادان متجاهر براساس زیرساخت‌هاست؛ اگر ظرفیت‌ها ایجاد شود و زیرساخت‌ها فراهم شود، ظرف 72 ساعت می‌توان نقاط آلوده را پاکسازی کرد. 

عالی‌ترین مقام انتظامی کشور در حوزه مواد مخدر اعلام کرد:‌ از ابتدای سال تاکنون رشد 10 درصدی در جمع‌آوری معتادان متجاهر داشته‌ایم و بیش از 7 هزار نفر از معتادان برای درمان و بازپروری جمع‌آوری شده و به این مراکز تحویل داده‌ شده‌اند. 

وی گفت: در حوزه بین المللی نیز ارتقای همکاری با کشورهای همجوار و فاسد در ترانزیت مواد مخدر را داشته‌ایم و افسران رابط در پنج نقطه از کشورهای همجوار حضور داشته و در تبادل اطلاعات و تعامل نقش داشته‌اند؛ نشست‌هایی نیز با پلیس ایتالیا، ترکیه، چین، افغانستان و پاکستان داشته‌ایم.  


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 44597

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر