معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت مطرح شد:

فعالیت بیش ازدو هزار و ۴۰۰تیم بهداشت محیط در ایام تابستان

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با بیان اینکه نظارت‌های بهداشت محیط بر اماکن بین راهی و تفرجگاه ها در فصل تابستان تشدید می‌شود، گفت: بیش از دو هزار و ۴۰۰ تیم سیار بهداشت محیط در سراسر کشور در ایام تابستان فعالیت می‌کنند.

فعالیت بیش ازدو هزار و ۴۰۰تیم بهداشت محیط در ایام تابستان

گیلان خبر: محسن فرهادی درخصوص آماده باش تیم های سلامت و بهداشت محیط در تعطیلات تابستان، گفت: با شروع فصل تابستان، سفرهای بین شهری افزایش پیدا می کند و مردم، برخی از نقاط و شهرها را برای گذراندن تعطیلات و استراحت انتخاب می کنند، لذا تامین سلامت و ایجاد شرایط بهداشتی مطلوب برای آسایش مردم از اهمیت بسیاری برخوردار است.

وی با بیان اینکه دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور، تیم های بهداشت محیط خود را قبل از آغاز فصل گرما، (ابتدای خردادماه) برای نظارت و پایش محیط و اماکن آماده کرده اند، اظهار داشت: تمام تیم های بهداشت محیط در حالت آماده قرار دارند و با شروع تعطیلات فعالیت خود را آغاز می کنند. 

فرهادی با بیان اینکه بازرسان بهداشت محیط تاکید ویژه ای بر اماکن و رستوران های بین راهی خواهند داشت، تصریح کرد: به دلیل اینکه در فصل تابستان هوا گرم است، نظارت بر اماکن و رستوران های بین راهی تشدید خواهد شد، چراکه احتمال فساد مواد غذایی افزایش پیدا می کند و چنانچه مواد غذایی در شرایط استاندارد و خنک نگهداری نشوند، قابل استفاده نخواهد بود، لذا بازرسان بهداشت محیط به صورت سرزده به رستوران ها و اماکن حساس رفته و بر آنها نظارت خواهند داشت.

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با اشاره به اینکه، نظارت بر هتل ها، مسافرخانه ها، مراکز گردشی آبی و استخرها، رستوران ها، کنترل یخ، کنترل سبزیجات و سالادها، بهداشت جایگاه های پمپ بنزین و سرویس های توالت عمومی بین شهری، در اولویت قرار دارد، گفت: بیش از 2400 تیم سیار بهداشت محیط در سراسر کشور در ایام تابستان به فعالیت می پردازند. همچنین شماره تلفن 190 نیز به صورت 24 ساعته آماده دریافت نظرات و شکایات مردم است.

وی درخصوص تمهیداتی که در حوزه بهداشت شناگاه ها صورت گرفته است، بیان داشت: در این راستا، تفاهم نامه ای بین وزارت بهداشت، وزارت کشور و حفاظت محیط زیست به امضا رسیده تا بهداشت شناگاه ها ارتقا پیدا کند.

 فرهادی با بیان اینکه موضوع این تفاهم نامه، برنامه ریزی، اجرا، راهبری و نظارت بر سالم سازی محل های شنا، تفرجگاه های ساحلی و نقاط حادثه خیز است، ادامه داد: اهدافی که در این تفاهم نامه پیگیری می شود، شامل ارتقای شاخص های زیست محیطی، ارتقای سطح آگاهی و آموزش عمومی و همچنین اطلاع رسانی اعلام وضعیت شناگاه ها به مردم است که در غالب طرح پرچم گذاری صورت می گیرد.

وی با اشاره به اینکه در این طرح دو رنگ برای شناگاه ها در نظر گرفته شده است، توضیح داد: به شناگاه هایی که بتوانند الزامات بهداشتی و زیست محیطی را اخذ کنند، پرچم آبی تعلق می گیرد و در واقع این شناگاه ها سالم تر بوده و فاقد آلودگی اند، درغیر این‌صورت پرچم زرد به آنها تعلق می گیرد که به معنای نداشتن استانداردهای کافی بهداشتی است، در نتیجه این شناگاه ها باید تلاش کنند تا با ارتقای شاخص های بهداشتی شان، به پرچم آبی رنگ دست یابند. 

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با بیان اینکه شناگاه‌هایی که فاقد پرچم هستند، مورد تایید بهداشت نبوده و نباید فعالیت کنند، اظهار داشت: این پایش و پرچم گذاری در استان های گیلان، مازندران، گلستان، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، خوزستان و بوشهر انجام می شود.

 وی در پایان، تاکید کرد: نظارت های بهداشت محیط صرفا بر سواحلی صورت می گیرد که تحت نظارت بوده و تبدیل به شناگاه شده اند، لذا تمامی سواحل تحت نظارت نیست و بهتر است مردم از شناگاه های تایید شده استفاده کنند.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 44674

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر