آیا رقص بانوان در تئاتر آزاد شده است؟!

در حالی که سرپرست شورای ارزشیابی و نظارت هنرهای نمایشی، تیزر پخش‌شده از نمایش «رویای شب تابستان» را غیررسمی و مربوط به تمرین گروه می‌داند، تماشاچیان نمایش نظر دیگری دارند و بر انجام رقص بانوان روی صحنه صحه می‌گذارند.

آیا رقص بانوان در تئاتر آزاد شده است؟!

گیلان خبر: نمایش کمدی موزیکال «رویای شب تابستان» به کارگردانی مریم کاظمی پس از برگزاری جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی تهران مبارک در سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر اجرایش را آغاز کرد. این نمایش از یازدهم شهریورماه به مدت ۸ شب به صحنه رفت که البته در شب آخر به دلیل پخش تیزر هنجارشکن آن توقیف شد.

در این نمایش که نویسنده‌اش ویلیام شکسپیر است، انواع مختلفی از عشق و ازدواج را بین شخصیت‌های مختلف می‌بینیم، از عشق‌های متزلزل تا پایدار. نویسنده همچنین با قرار دادن همزمان وقایع نمایش با ماجراهای جنگل، مفهوم انتزاعی به وجود درآورده و پوشش بازیگران را هم به تناسب این فضا انتخاب کرده است.

حاشیه‌های این نمایش از آنجا شروع شد که مریم کاظمی پس از اجرای نه چندان موفق خود در تماشاخانه ایرانشهر برای نمایش «رام کردن زن سرکش»، تصمیم به اجرا در تئاتر شهر می‌گیرد؛ آن هم برای دو نمایش «خسیس» و «رویای شب تابستان» که به دلیل ارتباط خوب کارگردان و شهرام کرمی مدیرکل اداره هنرهای نمایشی، این دو اجرا قبل و بعد از جشنواره تئاتر عروسکی به خانم کاظمی داده می‌شود! از دلایل اعطای مجوز این دو اجرای متوالی در تئاتر شهر (به عنوان اصلی‌ترین مجموعه نمایشی کشور) به خانم کاظمی (به عنوان دبیر جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان) گذر می‌کنیم و به خود نمایش می‌رسیم.

بخش مرکزی و مورد توجه «رویای شب تابستان»، موسیقی آن است که به صورت زنده و بر اساس موسیقی «کوچه بازاری‌» اجرا و با حرکات موزون از سوی بازیگران همراه می‌شود. گفته می‌شود تیزر منتشر شده از نمایش رسمی نبوده، سوال این است که آیا حرکات موزون بانوان هم در نمایش غیررسمی بوده؟!

ضمن اینکه پخش هر گونه تیزر و اقلام تبلیغاتی نمایش‌ها بر اساس قوانین شورای نظارت و ارزشیابی مرکز هنرهای نمایشی نیازمند مجوز است. اینکه چرا و چگونه گروه نمایش تصمیم به انتشار چنین تیزری از تمرینات خود کردند، جای بحث و برخورد از سوی شورای نظارت مرکز هنرهای نمایشی دارد و شاید در این زمینه مقصر اصلی خود شورای نظارت باشد که باید بازنگری جدی و اساسی در اعطای مجوزهایش صورت دهد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز دیروز در حاشیه جلسه هیئت دولت درباره این موضوع گفت: در ارتباط با نمایش، شورای نظارت نمایش تئاتر طبعاً بازبینی‌های اولیه را دارد و در مراحل بعدی هم باید نظارت‌های خود را داشته باشد.

به نظر می‌رسد شورای نظارت و ارزشیابی مرکز هنرهای نمایشی باید این گفته وزیر ارشاد را نصب‌العین خود قرار دهد و به بهانه شادی‌آفرینی، در اعطای مجوز به رقص بانوان روی صحنه رسمی هنرهای نمایشی کشور اهمال‌کاری نکنند.

سرپرست شورای ارزشیابی و نظارت اداره کل هنرهای نمایشی در این زمینه به فارس می‌گوید: شورای نظارت براساس حدود شرعی همه نمایش‌ها را رصد و بازبینی می‌کند و در صورتی هر نمایشی مشکلی داشته باشد، نیازمند اصلاح و بررسی است.

محسن امیری درباره حرکات موزون بانوان در نمایش‌ «رویای شب تابستان» و بررسی شورای نظارت گفت: همانطور که حتما در تیزر دیده‌اید این تیزر از دل تمرینات کار بیرون آمده و البته هر چند مورد تأیید و مجوز از سوی ما قرار نگرفته است، اما با این حال مکان آن تمرین است و در اجرای نمایش چنین چیزی وجود نداشته، کما اینکه مورد ارزیابی شورا نیز قبلا قرار گرفته است، در صورتی که غیر از این بود، کار مجوز دریافت نمی‌کرد.

این در حالی است که تماشاچیان نمایش نظر دیگری دارند و وجود حرکات موزون بانوان را تأیید کرده‌اند، کما اینکه نمایش‌های قبلی خانم کاظمی نظیر «خسیس» هم از چنین حال و هوایی برخوردار بوده است.

اما تأسف‌برانگیز اینکه کارشناس شورای نظارت و ارزشیابی می‌گوید: سالیان سال است که حرکات موزون مورد تأیید شورای نظارت قرار می‌گیرد؛ البته نه به شکل رقص برای بانوان!

شهرام احمدزاده می‌افزاید: منتها گاه شاهد هستیم که در بازبینی برخی حرکات کمتر و ضعیف‌تر اجرا می‌شود و در زمان اجرا بازیگران ممکن است جوگیرتر بشوند و این اتفاقات رخ دهد.

وی مدعی است: هر چند که این اتفاق ناخواسته ممکن است رخ دهد و حتی با هماهنگی کارگردان هم نبوده باشد! منتها شورای نظارت دقت بر این امر دارد ولی تئاتر هنر زنده است و گاه ممکن است برخی از این مسائل هم در کار رخ دهد.

منبع: جهان

 

 

کد مطلب: 45045

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر