رئیس انجمن خون و سرطان کودکان ایران:

باید برای مقابله با سرطان برنامه جامعی داشته باشیم

رئیس انجمن خون و سرطان کودکان ایران گفت:‌ در آینده نزدیک بزرگترین تهدید سلامت بروز سرطان‌ها خواهد بود؛ هر چه امید به زندگی در کشور بالاتر برود شیوع سرطان افزایش خواهد داشت.

باید برای مقابله با سرطان برنامه جامعی داشته باشیم

گیلان خبر: حسن ابوالقاسمی رئیس انجمن خون و سرطان کودکان ایران در خصوص نقاط ضعف و قوت برنامه‌های کشور در  مقابله با سرطان گفت: باید یک برنامه داشت و اینکه کشور در حال حاضر به سمتی می‌رود که گام اساسی و مهمی در پیشگیری از سرطان بردارد اما باید این مسائل به سمت اجرایی شدن پیش برود.

وی ادامه داد: در آینده نزدیک بزرگترین تهدید سلامت بروز سرطان‌ها خواهد بود.هر چه امید به زندگی در کشور بالاتر برود شیوع سرطان افزایش خواهد داشت. منابعی که در بحث سلامت داریم باید بهینه استفاده شود و بتوانیم از این منابع به سایر بیماران هم کمک کنیم.

وی افزود: شاید مهمترین کاری که باید انجام شود پیشگیری از سرطان و تشخیص زودرس است و قطعا بالا بردن سطح سواد سلامت مردم نقش مهمی در این کار خواهد داشت و این مردم هستند که با تغییر سبک زندگی ودوری از عناصر خطرساز می‌توانند بخش عمده‌ای از سرطان‌ها را کنترل و پیشگیری کنند.

رئیس انجمن خون و سرطان کودکان ایران گفت:  تشخیص زودرس نیز می‌تواند پیش از اینکه کادر پزشکی درگیر شوند و بخواهیم غربالگری انجام دهیم، این  مردم هستند که با افزایش دانش می‌تواند با تشخیص زودهنگام علائم سریعا به پزشک مراجعه کنند.

 ابوالقاسمی تاکید کرد: بسیاری از سرطان ها اگر به موقع تشخیص داده شوند به راحتی قابل درمان هستند اما وقتی این بیماری پیشرفت می‌کند و خانواده از آن بی اطلاع است، درمان بسیار سخت خواهد شد و شاید شیمی درمانی هم کارساز نباشد.

وی در پایان گفت: ما هنوز در مجموعه بهداشت و درمان کشور فاصله بین تشخیص و درمان زیاد است، یعنی کسی که می‌خواهد برود آزمایشگاه و کارهای تشخیصی انجام دهد، این موارد تحت پوشش بیمه نیست یا این ناهماهنگی بین آزمایشگاه‌ها و پزشک باعث چندین بار رفت و آمد بیمار می‌شود که همین امر باعث تاخیر در شروع درمان خواهد شد که لازم است برای حل آن یک سیستم نظام مند ایجاد شود. 

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 45635

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر