رئیس انجمن گوارش و کبد ایران مطرح کرد

27 درصد از سرطان‌های کشور مربو ط به دستگاه گوارش/ 30 درصد ایرانیان مبتلا به کبد چرب

رئیس انجمن گوارش و کبد ایران با اشاره به اینکه مرگ و میر و ناتوانی‌های ناشی از بیماری‌های گوارش و کبد در کشور کاهش یافته است،‌گفت: 27 درصد از سرطان‌ها مربوط به سرطان دستگاه گوارش بوده که در صدر آنها سرطان معده قرار دارد.

27 درصد از سرطان‌های کشور مربو ط به دستگاه گوارش/ 30 درصد ایرانیان مبتلا به کبد چرب

گیلان خبر: رضا ملک‌زاده در نشست خبری هجدهمین کنگره بیماری‌های گوارش و کبد اظهار داشت: بیماری‌های گوارشی مرگ و میر ناشی از آن طی سال‌های اخیر کاهش یافته و این در حالی است که در گذشته آمار قابل توجهی به دلیل خونریزی‌های گوارشی و یا هپاتیت B و C جان خود را از دست می‌دادند.

وی افزود: سرطان‌های دستگاه گوارش 27 درصد از سرطان‌ها را در کشور به خود اختصاص می‌دهند که 16 درصد آن فقط برای سرطان معده و 10 درصد برای سرطان روده بزرگ است.

رئیس انجمن گوارش و کبد ایران ادامه داد: در کشور برنامه‌هایی برای غربالگری سرطان روده بزرگ داریم چرا که این نوع سرطان قابل پیشگیری بوده و می‌توان با اقدام به موقع جهت درمان و پیشرفت آن اقدام کرد.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به اینکه شایع‌ترین بیماری‌های گوارشی در ایران خوش‌خیم هستند گفت:‌  30 درصد مراجعات به اتباع داخلی به دلیل رفلاکس و 20 درصد به دلیل روده تحریک‌پذیر یا IBS است.

ملک‌زاده گفت: یک درصد ایرانی‌ها حساسیت به گندم داشته و مبتلا به بیماری سیلیاک است که موفق شده‌ایم یک نظام فقر بیماری سیلیاک در کشور راه‌اندازی کنیم.

وی افزود: کبد چرب شایع‌ترین بیماری کبدی در ایران بوده و 30درصد افراد مبتلا به این مشکل هستند و پس از آن هپاتیت B و C از شایع‌ترین مشکلات کبدی بوده که چندین سال است واکسیناسیون خوبی برای هپاتیت B در نظر گرفته شده و درمان مؤثر برای هپاتیت B و C نیز وجود دارد.

ملک‌زاده خاطرنشان کرد: سرطان روده بزرگ یا کلون پیش‌نشانه آن ایجاد پولیپ در روده است واین پلیپ 5 تا 10 سال طول می‌کشد تا تبدیل به سرطان شود لذا نباید یک فرصت طلایی شناسایی سرطان را از دست داد.

رئیس انجمن گوارش و کبد ایران گفت: با استفاده از آزمایش مدفوع و کلونوسکوپی می‌توان سرطان روده بزرگ را تشخیص داد و اگر فردی پولیپی در روده آن بود نسبت به رفع آن می‌شود اقدام کرده لذا همه افراد 50 سال به بالا باید آزمایش مدفوع و کلونسکوپی دهند و در صورتی که نتیجه طبیعی بود هر 10 سال یکبار نسبت به انجام کلونوسکوپی اقدام کنند.

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 45812

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر