سخنگوی سازمان اورژانس کشور تشریح کرد

آخرین جزئیات خدمت رسانی به زائران اربعین/ انجام ۱۰ مأموریت هوایی برای انتقال بیماران به نقاط صفر مرزی

سخنگوی سازمان اورژانس کشور گفت: بیش از 14 هزار نفر از زائران اربعین به درمانگاه‌های تخصصی مراجعه کرده‌‌اند، همچنین در ۲ روز گذشته بیش از 11 هزار مراجعه به درمانگاه‌های سرپایی داشته‌ایم.

آخرین جزئیات خدمت رسانی به زائران اربعین/ انجام ۱۰ مأموریت هوایی برای انتقال بیماران به نقاط صفر مرزی

گیلان خبر: مجتبی خالدی سخنگوی سازمان اورژانس کشور درباره آخرین آمار خدمت‌رسانی به زائران اربعین حسینی، اظهار داشت: از تاریخ 20 مهر ماه فعالیت سازمان اورژانس کشور برای خدمت‌رسانی به زائران اربعین آغاز شد.

وی افزود: سازمان اورژانس کشور با 900 دستگاه‌ آمبولانس، 10 فروند بالگرد، 35 دستگاه اتوبوس آمبولانس، 4 خودروی ارتباطی، 56 کلینیک سیار، 89 مرکز درمانی و 9 بیمارستان صحرایی کار خود را آغاز کرد. 

خالدی ادامه داد: ارائه خدمات درمانی در چند حوزه متمرکز شد که موضوع فوریت‌های پزشکی که نیاز اولیه زائران در حوادث و بیماری‌هاست از جمله آنها به شمار می‌رود.

سخنگوی سازمان اورژانس کشور خاطرنشان کرد: بیمارستان‌های مناطق مرزی نیز به دو دسته کلینیک تخصصی و سیار تقسیم‌بندی شدند تا بتوانند بیماری‌های شایع را پوشش دهند.

وی با اشاره به موضوع بهداشت توضیح داد: مباحثی مانند آب شرب زائران، تهیه غذا و همچنین راهنمایی‌های بهداشتی خادمان موکب‌ها در دستور کار نیروهای اورژانس قرار داشت و همچنین با اعزام نیروهای بهداشتی به کشور عراق، آموزش‌های لازم به خادمان مواکب ارائه شد.

خالدی با بیان اینکه مرکز بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت تمام تلاش خود را برای خدمت‌رسانی به نیروهای اورژانس به کار گرفته است، توضیح داد: تمام افرادی که از ایران به کشور عراق عزیمت کرده و در حال بازگشت هستند از لحاظ امنیت و ایمنی مدنظر وزارت بهداشت قرار داشته‌اند.

سخنگوی سازمان اورژانس کشور افزود: اتفاق جدیدی که برای اولین بار با آن مواجه هستیم موضوع میزبانی ایران از زائرین حضرت اباعبدالله‌الحسین(ع) است که این افراد از مرزهای آستارا، آذربایجان و سرخس وارد کشور ایران شده و به کشور عراق سفر می‌کنند که در این نقاط نیز تمام فعالیت‌های اورژانس به صورت متمرکز انجام می‌شود.

وی افزود: در حوزه اورژانس 115 تاکنون بیش از 52 هزار و 308 نفر مراجعه داشته‌ایم که از این تعداد 30 هزار و 191 نفر مرد و مابقی خانم بوده‌اند. همچنین از این تعداد 44 هزار و 892 نفر زائرین ایرانی و 7 هزار و 404 نفر اتباع خارجی بوده است.

خالدی با بیان اینکه از این تعداد مراجعین 2400 نفر دچار بیماری یا جراحت بوده‌اند،‌گفت: این افراد توسط اورژانس پیش‌بیمارستانی به بیمارستان‌ها منتقل شدند و پس از طی کردن مراحل درمانی مرخص شده‌اند.

وی ادامه داد: باید توجه داشت که عمده بیماری‌هایی که در حال حاضر با آن مواجه هستیم موضوعاتی مانند پا درد، کمردرد و بیماری‌های داخلی است و خوشبختانه تاکنون هیچ گزارشی در مورد بیماری‌های جدی و خطرناک نداشته‌ایم.

خالدی تصریح کرد: خوشبختانه امسال مباحث ترافیکی بسیار خوب انجام شده و تاکنون 617 نفر از اورژانس پیش‌بیمارستانی به بیمارستان‌ها انتقال یافته‌اند که این موضوع نشانگر توجه زائران به مباحث ترافیکی است.

سخنگوی سازمان اورژانس کشور تصریح کرد: در حوزه بیمارستانی 70 هزار و 464 نفر مراجعه داشته‌ایم که 35 هزار و 130 نفر از این افراد مرد و مابقی خانم بوده‌اند. همچنین 95 درصد این آمار مربوط به زائران ایرانی است.

وی خاطرنشان کرد: تاکنون 14 هزار و 817 نفر به درمانگاه‌های تخصصی مراجعه کرده‌اند همچنین در دو روز گذشته حدود 11 هزار نفر مراجعه به درمانگاه‌های سرپایی داشته‌ایم و از آنجا که این مراجعات به صورت چهره به چهره انجام می‌شود، امکان ثبت آماری آنها دشوار است.

خالدی گفت: آمار مسمومیت غذایی در بیمارستان‌ها 500 نفر است و 727 نفر نیز به دلیل مشکلات تنفسی به مراکز ارائه‌دهنده خدمات مراجعه کرده‌اند و تاکنون 2 هزار و 909 نفر بستری شده‌اند و خدمات تخصصی دریافت کرده‌اند.

سخنگوی سازمان اورژانس کشور با اشاره به موضوع خدمت ‌رسانی اورژانس توسط بالگرد‌ها اظهار داشت: در حوزه بالگرد تاکنون 10 مأموریت داشته‌ایم و بیماران از کشور عراق به مناطق صفر مرزی برای درمان منتقل شده‌اند.

وی ادامه داد: تاکنون بیش از 8 هزار و 920 بازدید بهداشتی انجام شده که 3 هزار و 497 مورد مربوط به سیستم آبرسانی بوده است. 

خالدی خاطرنشان کرد: در بحث نظارت‌های بهداشتی 2497 مورد نظارت بر نحوه توزیع آب آشامیدنی بوده و بیش از 3 میلیون لیتر آب کلرزنی شده است. 

سخنگوی سازمان اورژانس کشور خاطرنشان کرد: با تلاش‌های نیروهای بهداشتی تاکنون به 29 هزار و 410 نفر از زائران آموزش‌های لازم بهداشتی ارائه شده است و از آنجا که خادمان مواکب حلقه اصلی بین زائران و نیروهای وزارت بهداشت هستند توانستیم به 11 هزار و 305 نفر از آنها آموزش‌های بهداشتی ارائه دهیم.

وی در پایان به زائران توصیه کرد: زائران موضوع شست‌وشوی دست‌ها را مدنظر داشته باشند و همچنین توصیه می‌شود در طول مسیر پیاده‌روی داروهایی مانند سرماخوردگی و سردرد را نیز همراه داشته باشند. به سالمندان و افرادی که از بیماری‌های زمینه‌ای برخوردار هستند توصیه می‌شود تا حد ممکن پیاده‌روی خود را کم کرده و در صورت مشاهده علایم بیماری به کلینیک و یا به بیمارستان‌های صحرایی مراجعه کنند. 

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 45840

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر