وکیل متهم ردیف چهارم پرونده صرافان متخلف:

بانک مرکزی به دلیل نداشتن یک سامانه متمرکز همه صرافان را به چالش کشیده است

وکیل متهم ردیف چهارم پرونده صرافان متخلف گفت: بانک مرکزی فاقد یک سامانه متمرکز بوده و این مسئله همه صرافان را به چالش کشانده است، زیرا اگر دستورالعمل قانونی وجود داشت، صرافان به برخی افراد دلار نمی‌فروختند.

بانک مرکزی به دلیل نداشتن یک سامانه متمرکز همه صرافان را به چالش کشیده است

گیلان خبر: در ادامه جلسه رسیدگی به اتهامات پنج مدیر صرافی، قاضی مسعودی مقام، حمید انصاری متهم ردیف چهارم این پرونده را به جایگاه احضار کرد و اتهامات را به وی تفهیم کرد و از متهم پرسید آیا این اتهامات را قبول دارید و متهم پاسخ داد من اتهام انتسابی را قبول ندارم.

متهم حمید انصاری بیان کرد: نکته‌ای که باعث شد ارزها را سریع بفروشیم تغییر قیمت روزانه و حتی ساعتی ارز بود و ما برای اینکه ضرر نکنیم مجبور بودیم که ارزهای خریداری‌شده را سریع بفروشیم.

وی افزود: بانک مرکزی هر روز لیست را می‌گرفت و اگر اشکالی وجود داشت باید همان زمان ایرادات را می‌گفت تا کار به اینجا نکشد، اما بانک مرکزی کاری نمی‌کند و می‌گذارد کار به جای باریک بکشد.

متهم ادامه داد: ارز در ۹ ماه اول سال ۹۶ آن‌چنان تغییری نداشت و نوسانات مربوط به ۲ ماه آخر سال ۹۶ و اوایل سال ۹۷ بود که در آن زمان بیش از ۵۰ هزار دلار نمی‌گرفتیم و سهمیه‌ها پایین آمده بود.

در ادامه جلسه وکیل متهم به قرائت دفاعیه پرداخت و گفت: موکل من ۲۰ سال است که به صرافی اشتغال دارد و حسب اظهارات وی در بهمن ۹۵، ۱۰۰ هزار دلار ارز دریافت می‌کرده درحالی‌که می‌توانسته تا یک میلیون دلار دریافت کند، ولی چون قادر به فروش نبود این کار را نمی‌کرد و در سال گذشته بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار دلار ارز روزانه دریافت می‌کرد.

وی خاطرنشان کرد: نظر به نوسانات ارزی از آنجا که موکل بنده یک کسبه جزء بود، دلار دریافتی را بلافاصله می‌فروخت و در سامانه بانک مرکزی ثبت می‌کرد و تخلفی در این خصوص از ناحیه وی صورت نگرفته است.

وکیل متهم ادامه داد: موکل مجبور بود به هر سختی که دلار می‌خواهد، بفروشد تا بتواند سهمیه روزانه را به فروش رسانده و سهمیه روز بعد را بگیرد.

وی عنوان کرد: اتهام اخلال در نظام ارزی برای یک صراف خرده‌فروش بسیار سنگین است و عملکرد وی فاقد وجه جزایی بوده است.

وکیل متهم تصریح کرد: بانک مرکزی فاقد یک سامانه متمرکز بوده و این مسئله همه صرافان را به چالش کشانده است، زیرا اگر دستورالعمل قانونی وجود داشت، صرافان به برخی افراد دلار نمی‌فروختند.

وی گفت: نفروختن ارز به دلالان سمج از حوصله کار یک صراف خارج است و در این زمینه ضعف بزرگ متوجه بانک مرکزی است و نماینده این بانک باید در دادگاه حاضر شده و نسبت به نواقص کار پاسخگو باشد.

متهم حمید انصاری خطاب به ریاست دادگاه اظهار داشت: ۱۰۲۸ نفری که بانک مرکزی اسامی آنها را داده برای من قابل شناسایی نبودند و من درخواست بررسی لیست بانک را دارم.

نماینده دادستان تهران خطاب به رئیس دادگاه گفت: همه این ۱۰۲۸ نفر مراجعه حضوری نداشتند.

و متهم پاسخ داد هر مشتری و دلالی که اکنون دلال خوانده می‌شود و آن زمان مشتری بود مراجعه می‌کردند ارز می‌گرفتند.

قاضی مسعودی مقام از متهم پرسید مراجعات مکرر شبه‌ای برای شما ایجاد نکرد؟

و متهم پاسخ داد: مراجعات مکرر در ۶ ماه اول سال ۹۶ بوده و در زمان نوسانات دلال‌ها بین مشتری‌ها گم می‌شدند. البته از بانک مرکزی پرسیدیم که می‌توانیم به همه ارز بدهیم و به ما پاسخ دادند ارز را بین همه توزیع کنید.

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 45905

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر