رئیس انجمن روماتولوژی ایران مطرح کرد

ضرورت انجام سنجش تراکم استخوان برای افراد بالای 65 سال

رئیس انجمن روماتولوژی ایران با اشاره به نوعی شکستگی در زنان که خطر مرگ و میر 50 درصدی رادر آنها دارد،‌ گفت: همه افراد بالای 65 سال انجام سنجش تراکم استخوان برای آنها ضرورت دارد.

ضرورت انجام سنجش تراکم استخوان برای افراد بالای 65 سال

گیلان خبر: احمدرضا جمشیدی در نشست خبری دوازدهمین کنگره سالیانه انجمن روماتولوژی ایران اظهار داشت: روماتولوژی مجموعه‌ای از بیماری‌های استخوان و مفاصل و بافت هم بند را درگیر می‌کند و بر اساس برخی از معاینات و تحقیقات به عمل آمده آرتوروز زانو 15 و نیم درصد، آرتوروز مفاصل دست 2 و نیم درصد، روماتیسم مفصلی مزمن یک درصد، کمردرد 15 و نیم درصد در کشور ما شیوع دارد.

وی افزود: بیخوابی، استرس و استعمال سیگار در بروز و تشدید بیماری‌های روماتولوژی تاثیر داشته که با آموزش و فرهنگ سازی می‌توان بخش زیادی از این بیماری‌ها را پیشگیری کرد.

رئیس انجمن روماتولوژی ایران ادامه داد:‌در سال‌های گذشته در تشخیص و بیماری‌های روماتولوژی با چالش مواجه بودیم و گاهی به جایی می‌رسیدیم که دیگر هیچ  پاسخی برای بیمار نداشته و نمی‌توانستیم کمک چندانی به آنها بکنیم. از طرفی داروهای جدید وارد بازار شده بود که هزینه آن برای بیمار روماتیسمی ماهانه 3 میلیون تومان بود.

جمشیدی بیان داشت:‌از طرفی پوشش بیمه‌ای داروهای سرطان به دلیل مرگ و میر بالا در آن وجود داشت ولی بیماران روماتیسمی که هر روز دردهای شدید داشته و ناتوانی زیادی دارند داروهایشان پوشش بیمه‌ای نداشت که خوشبختانه با اقدامات انجام گرفته امروز اکثر داروهای این بیماران توسط سازمان‌های بیمه‌گر حمایت می‌شود و با تولید داروهای بیولوژیک با تکنولوژی بالایی که در مرکز تحقیقات کارآزمایی بالینی آن انجام شده است اقدامات زیادی برای این بیماران صورت گرفت. 

وی گفت: در کشور حدود 270 روماتولوژیست داریم که تا 10 سال آینده این آمار نیاز است که به 500 نفر برسد و پیش‌ّینی می‌کنیم این مسئله در کشور محقق شود.

رئیس انجمن روماتولوژی ایران در مورد تاثیر تحریم‌ها بر داروهای بیماران روماتولوژی گفت:‌خوشبختانه بسیاری از این داروها در کشور تولید می‌شود و کمبودی نداریم و قادریم داروهایی با تکنولوژی جدید تولید کنیم.

جمشیدی تصریح  کرد: بیماری‌های روماتیسمی جزو 4 بیماری است که زندگی مفید فرد را کاهش داده و با افزایش سن مشکلات روماتیسمی بیشتر می‌شود.

وی گفت: شکستگی گردن استخوان ران از جمله شکستگی‌های ناشی از پوکی استخوان است که اگر جراحی برای آن انجام گیرد طی یک سال 20 درصد خطر مرگ داشته و اگر جراحی نشود 50 درصد با خطر مرگ و میر همراه خواهد بود و این آمار در زنان بعد از یائسگی از 7 نفر یکی را گرفتار می‌کند و در 80 و 90 سالگی از هر دو نفر یکی دچار شکستگی گردن استخوان ران می‌شود.

رئیس انجمن روماتولوژی ایران گفت: بیشترین علت مراجعه بیماران به پزشکان روماتولوژی دردهای اسکلتی و عضلانی بوده و پوکی استخوان از آنجایی که علامتی ندارد مراجعه برای آن به پزشک بسیار اندک است.

جمشیدی بیان داشت: همه افراد بالای 65 سال باید سنجش تراکم استخوان انجام دهند و این مسئله برای بیمارانی که از داروهای خاص مانند داروهای ضدانعقادی، ضد تشنج، ضد شیمی‌درمانی و داروهای پرکاری و کم کاری تیروئید، دیابت، مصرف می‌کنند باید زودتر از سن 65 سال مورد بررسی و معاینه قرار گیرند.

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 46389

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر