مدیر کل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو مطرح کرد

«وضعیت سفید» در بازار دارو/ تخصیص ارز مورد نیاز دارو به ذی‌نفعان

مدیر کل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفت: تامین دارو از حالت کمبود نسبی خارج شده اما برخی موارد کمبود هنوز به طور کامل رفع نشده است.

«وضعیت سفید» در بازار دارو/ تخصیص ارز مورد نیاز دارو به ذی‌نفعان

گیلان خبر: محمد عبده زاده مدیر کل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو در کارگاه آموزشی بررسی آثار تحریم بر دارو و تجهیزات پزشکی، فرصت ها و چالش ها با اشاره به اینکه پیگیری های بین المللی در حوزه تحریم دارو و تجهیزات پزشکی ارجح است، گفت: علی‌رغم ادعای امریکا مبنی بر عدم تحریم دارو و تجهیزات پزشکی؛ در یکی از بندهای مصوبه کنگره آمریکا، وارد کردن حداکثر فشار به مردم ایران ذکر شده است که ایجاد مشکل در دسترسی به کالاهای اساسی و دارو از جمله اقدامات امریکا در این راستاست. بنابراین اگر در بخش بین الملل فعال نباشیم، مردم را دچار مشکل خواهند کرد.

وی افزود: در سه ماه گذشته روزهای سختی به خصوص در حوزه تامین مواد اولیه دارو داشتیم، چرا که ذخایر برخی داروهای مورد نیاز کشور در وضعیت مطلوبی نبود، اما خوشبختانه با کمک تولیدکنندگان، واردکنندگان، انجمن‌ها، سندیکاها و تمامی ذینفعان این حوزه، برای تمام داروها برنامه تولید و واردات تدوین شد.

بازگشت فهرست اقلام کمبود دارویی به کمتر از 30 قلم

مدیرکل امور دارو سازمان غذا و دارو اظهار کرد: بر اساس گزارش دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور، میزان کمبود داروها در ماه گذشته به کمتر از ۲۰ تا ۳۰ قلم ( داروهایی که مشابه تولید داخل ندارند) رسید، در حال حاضر نیز به جز کمبودهای موردی مشکل جدی در تامین دارو وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه قسمت عمده ارز مورد نیاز دارو تخصیص یافته و حتی به حساب ذینفعان واریز شده است، گفت: کل ارز دارو و تجهیزات ضروری 3.5 میلیارد دلار است که ۳ میلیارد دلار آن تخصیص پیدا کرده است.

به گفته عبده زاده با تمهیدات اندیشیده شده و اقدامات صورت گرفته، در حال حاضر برای مبادلات مالی دارو در برخی کشورها مشکلی وجود ندارد و امیدواریم مشکلات ایجاد شده در چین نیز به زودی حل شود، با احتساب این موارد حداقل در حوزه تولید دارو با مشکی مواجه نخواهیم بود.

وی با تأکید بر لزوم نظارت بیشتر دانشگاه های علوم پزشکی بر دارو گفت: به عنوان مثال ۱۶ میلیون وارفارین در شهریور و مهر به اندازه نیاز 4 ماه کشور توزیع شده است، اما با این حال بر اساس اعلام سامانه 190 بیشترین تماس ها کماکان مربوط به این داروست، بنابراین باید نظارت بر توزیع دارو دقیق تر دنبال شود.

مدیرکل دارو سازمان غذا و دارو خاطرنشان کرد: در حال حاضر تامین دارو از حالت کمبود نسبی خارج شده اما برخی موارد کمبود هنوز به طور کامل رفع نشده است که با جدیت در دستور کار قرار دارد.

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 46402

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر