پرده دیگری از نمایش دولتی‌ها برای پیوستن به توافق‌نامه پاریس

ظریف و زنگنه: نپیوستن به توافقنامه پاریس تهدید علیه امنیت ملی است!

با نزدیک شدن به موعد «کُپ ۲۴» وزرای امور خارجه و نفت در دو نامه جداگانه خواستار تسریع روند الحاق به توافقنامه پاریس شدند و خاطرنشان کرده‌اند که ملحق نشدن ایران به این توافقنامه می تواند موجب باز شدن پرونده ای علیه ایران در شورای امنیت سازمان ملل شود.

ظریف و زنگنه: نپیوستن به توافقنامه پاریس تهدید علیه امنیت ملی است!

گیلان خبر: در نخستین روز از واپسین هفته آبان‌ماه محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه و بیژن زنگنه، وزیر نفت در دو نامه جداگانه به حسن روحانی از رییس جمهوری درخواست کرده اند تا الحاق ایران به توافقنامه پاریس مجددا در مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان قانون اساسی مورد بررسی قرار گرفته و تایید شود؛ چرا که به گفته ظریف، ملحق نشدن ایران به این توافقنامه می تواند موجب باز شدن پرونده ای علیه ایران در شورای امنیت سازمان ملل شود.

احمد علی کیخا، رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس در گفت وگو با یکی از خبرگزاری‌های کشور نیز با تاکید بر لزوم الحاق ایران به معاهده پاریس، گفته است: عدم الحاق به این معاهده موجب تشکیل پرونده در شورای امنیت و پیچیدگی در پیگیری مطالبات زیست محیطی ایرانی می‌شود.

دکتر جواد نوفرستی صاحب‌نظر حوزه انرژی و استاد دانشگاه الزهرا، شب گذشته در یک برنامه رادیویی در پاسخ به این سؤال که آیا پیوستن به این توافقنامه به نفع ایران است یا خیر،‌گفت: هر کشوری برای پیوستن به توافقنامه‌های بین‌المللی، منافع داخلی خود را در نظر می‌گیرد، در این زمینه دیدگاه من  در خصوص این توافقنامه صفر و صد نیست.

وی در ادامه تصریح کرد:‌ من مخالف مطلق عدم الحاق به این توافقنامه نیستم، اما شکل الحاق فعلی را به دلیل مشکلات عدیده نمی‌پذیرم.

این صاحب نظر حوزه انرژی با بیان اینکه ما می توانیم با پیوستن به این توافقنامه از فرصت‌های درنظر گرفته شده استفاده کنیم، اظهار داشت: اما استفاده از این فرصت‌ها به شرطی است که تعهد آگاهانه و  هوشمندانه بدهیم.

وی خاطرنشان کرد: هر چند موافقین پیوستن به توافقنامه پاریس به دنبال تسریع بخشیدن به امضا سند ملی هستند، اما در نگاه آنها چیزی از تعهدآوری و الزام‌آور بودن این توافقنامه دیده نمی‌شود و این ساده‌انگاری جای سؤال دارد. 

نوفرستی با اشاره به نامه دو روز پیش وزیر امورخارجه به رئیس‌جمهور اظهار داشت: حتی طرفداران الحاق نیز با خواندن این نامه دچار تردید شده اند چرا که آنها فکر می‌کردند این پیوستن داوطلبانه است و الزامی وجود ندارد و ما به راحتی می‌توانیم از پس  تعهدات ۴ درصدی خود بر بیاییم. 

این صاحب‌نظر حوزه انرژی ابراز داشت: اما هشدار وزیر امور خارجه به ارسال پرونده‌ای علیه ایران با عدم پیوستن به توافقنامه پاریس به این نکته که تا به حال مخفی نگاه داشته بود اشاره می‌کنند که  این مسئله فراتر از الزام و تعهد و به نوعی تهدید علیه امنیت ملی است. 

اگر کمی به عقب‌تر بازگردیم در نخستین هفته آبان ماه ناصر مقدسی رئیس وقت مرکز امور بین الملل سازمان محیط زیست در  نشست خبری این سازمان مطرح کرده بود که باید تلاش کنیم تا پیش از برگزاری کاپ 24 که آذرماه در لهستان برگزار به صورت رسمی به توافقنامه پاریس ملحق شویم تا از حق ایران در مقابل آثار تغییر اقلیم حمایت شود.

این اظهار نظر در حالی اتفاق افتاده است که در کاپ ۲۴ قرار است بخشی از ابهامات موجود در توافقنامه پاریس رفع شود و شاید الزامات و رژیم حقوقی حاکم بر این توافقنامه نیز تا حدودی برای کشورهای شرکت کننده روشن شود.

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 46503

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر