فرماندار گنبد کاووس خبر داد

فرش ترکمن ثبت جهانی می‌شود/ راه‌اندازی مرکز پایانه تخصصی صادرات صنایع دستی در گنبد

فرماندار گنبد کاووس گفت: بیشترین تمرکز ما طی 2 تا 3 ماه گذشته برگزاری جلسات مدیریتی برای ثبت جهانی فرش ترکمن بوده، خود من هم به دلیل علائق شخصی و جایگاه مدیریتی به شدت روی این موضوع حساس هستم و قول می دهم که فرش ترکمن ثبت جهانی شود.

فرش ترکمن ثبت جهانی می‌شود/ راه‌اندازی مرکز پایانه تخصصی صادرات صنایع دستی در گنبد

گیلان خبر: عبدالقدیر کریمی در جمع خبرنگاران در خصوص آخرین وضعیت جهانی شدن فرش ترکمن و مسکوت ماندن موقت این پرونده گفت: پروسه ثبت فرش ترکمن از مدت‌ها پیش از سوی رئیس میراث فرهنگی گلستان و خانم آتابای مدیر میراث  فرهنگی و گردشگری گنبد در اولویت کاری قرار گرفته بود.

وی افزود: ما باید چند جلسه مدیریتی را برگزار می کردیم تا برخی از زمینه‌ها همچون کارگاه‌های فعال تحقق یابد تا دوستان قانع شوند که فرش ترکمن در حوزه شهرستانی ما این ظرفیت را دارد که ثبت جهانی شود.

کریمی تصریح کرد: بیشترین تمرکز ما طی 2 تا 3 ماه گذشته برگزاری جلسات مدیریتی و هماهنگی‌های بین بخشی بین شهرستان و استان بوده است، ما این آمادگی را داریم و شک نکنید که این اتفاق خواهد افتاد، حوزه های مربوطه فعال شده، حساس سازی در حوزه دستگاه‌ها و مدیرانی که با فرش ترکمن مرتبط هستند انجام شده و دقیقا مدیران توجیه هستند که موضوع ثبت جهانی فرش ترکمن تا چه اندازه برای ما مهم است.

فرماندار گنبد کاووس با بیان اینکه ما برج قابوس را هم داریم، گفت: از زمانی که برج قابوس ثبت جهانی شد ضمن اینکه برای مردم استان یک افتخار محسوب می شود ظرفیت فوق العاده ای را هم ایجاد کرد که ظرفیت‌های گردشگری گنبد را بیشتر به مردم معرفی کند و این یک برند برای استان شد و مدیران به خوبی در این زمینه توجیه شدند.
وی ادامه داد: خود من هم به دلیل علائق شخصی و جایگاه مدیریتی به شدت روی این موضوع حساس هستم و قول می دهم که فرش ترکمن ثبت جهانی شود.

کریمی در خصوص مدت زمان این موضوع گفت: پس از برگزاری جشنواره اقوام در گنبد و سپری شدن هفته وحدت همه تمرکز خود را روی همین موضوع می گذاریم و بسیج می‌شویم تا آنچه را که دوستان تصمیم گیرنده برای ما شرط گذاشتند یک به یک انجام دهیم.

فرماندار گنبد کاووس در خصوص یکی از مشکلات استان گنبد و نبود تابلوهای راهنما برای رسیدن به مقاصد مهم گردشگری گفت: من این موضوع را قبول دارم و آن را جزو یکی از آسیب های این حوزه می دانم.
وی ادامه داد: سه هفته پیش جلسه ای را در همین خصوص با دوستان اداره کل میراث فرهنگی برگزار کردیم. دستور کار جلسه هم این بود که ما چه کار کنیم و دستگاه های مرتبط مثل میراث، شهرداری، حمل و نقل، راه و شهرسازی یا خود فرمانداری چه اقداماتی را انجام دهند تا گردشگری که از خارج کشور یا استان های دیگر به استان ما می آید گنبد کاووس را به عنوان دومین شهر بزرگ استان و یکی از شهرهای تاریخی که حرف برای گفتن دارد، به مردم آسان تر معرفی کنیم.

وی تصریح کرد: مسیرهای دسترسی به مراکز گردشگری گنبد به سختی پیدامی شود این جزو مشکلات ماست و در همان جلسه هم برای دستگاه ها یک سری ماموریت مشخص کردیم و با محوریت فرمانداری، قرار شد یک سری تابلوهای راهنمای حوزه گردشگری به بهترین و شکیل ترین شکل ممکن تهیه شود و خانم آتابای هم ماموریت پیدا کردند که این موضوع را پیگیری کنند.

وی افزود: هرکدام از دستگاه ها مثلاً پایانه ها یک بخشی را پذیرفت، راه و شهرسازی همینطور، دوستان شهرداری و شورای شهر هم همینطور، من به شما قول می دهم که طی 3 تا 4 ماه آینده در حوزه دغدغه هایی که مطرح کردید و درست هم هست و اصلاً نمی خواهم توجیه یا دفاع جانبدارانه کنم مرتفع می کنیم، من به مدیریت خانم آتابای اعتقاد دارم، ایشان به درستی در این حوزه کار می کنند.

 وی درباره بخش مرکز صنایع دستی که در گنبد کاووس تعطیل شده است، گفت: در آنجا مشکلاتی وجود دارد، اولاً به لحاظ مکان یابی جای خوبی انتخاب نشده که باید برای آن فکری کنیم، فعالان و تولیدکنندگان صنایع دستی  هم یک سری مشکلات جانبی داشتند که با آنها هم صحبت کردیم و در این مباحث به جمع بندی رسیده ایم،  ضمن اینکه تلاش می کنیم مرکز پایانه تخصصی صادرات صنایع دستی در گنبد ایجاد کنیم.

کریمی تأکید کرد: ساختمان مناسبی در اختیار استان به یک شکلی قرار گرفته اما مالکیتش قطعی نیست،  تلاش می کنیم این ساختمان بزرگ را که مناسب این اقدام است تملک کنیم که اگر این اتفاق بیفتد می توانیم پایانه تخصصی صادرات صنایع دستی را در گنبد راه اندازی کنیم.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا برنامه ای برای راه اندازی بازارچه فرش در گنبد پیش از تهیه پرونده ثبت جهانی وجود دارد یا خیر، گفت: ما به معنای بازارچه و یا راسته فرش فروش ها چیزی نداریم اما به صورت پراکنده در گنبد فروشگاه های بسیار بزرگ و قابل توجه در حوزه فرش ترکمن داریم.

 یک سری مشکلات جانبی هم فرماندار گنبد کاووس با بیان اینکه ما بازارچه های سنتی موردی در گنبد داریم که به صورت فصلی چه در گرگان و چه در گنبد برگزار می شود و تولیدکنندگان فرش ترکمن تولیدات خود را عرضه می کنند، گفت:  اما بازاری مثل تبریز و مشهد و یزد نداریم چرا که آنها به لحاظ تاریخی یک سبقه قدیمی در زمینه تولید فرش دارند اما در شهرستان هایی مثل گنبد این زمینه وجود ندارد.

وی تأکید کرد: اگر مرکز پایانه تخصصی صادرات صنایع دستی راه اندازی شود چه در زمینه فرش و چه در زمینه صنایع دستی و حتی تولیدات خانگی ترکمن می تواند بخش عمده ای از انتظارات ما را برطرف کند.

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 46683

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر