مونوکسید کربن عامل 12 تا 16 درصد مرگ ناشی از مسمومیت‌‌ها/ مرگ خاموش 766 نفر در سال 96

دبیر ستاد مرکزی اطلاع‌رسانی دارو و سموم سازمان غذا و دارو با اشاره اینکه مسمومیت ناشی از مونوکسید کربن در نقاط سردسیر کشور شایع‌تر است، گفت: مونوکسید کربن عامل 12 تا 16 درصدی مرگ‌های ناشی از مسمومیت است.

مونوکسید کربن عامل 12 تا 16 درصد مرگ ناشی از مسمومیت‌‌ها/ مرگ خاموش 766 نفر در سال 96

گیلان خبر: یسنا به‌منش با اشاره به اینکه مسمومیت ناشی از مونوکسید کربن به دلیل  استفاده از وسایل گرمایشی گازسوز مانند بخاری، آبگرمکن و پکیج، در فصل سرما شایع است، اظهار کرد: بیش از 2 هزار نفر در سال گذشته به دلیل مسمومیت با مونوکسید کربن به بیمارستان‌های سراسر کشور مراجعه کرده و بر اساس آمار پزشکی قانونی کشور 766 نفر نیز جان خود را ازدست‌داده‌اند.

وی افزود: بر اساس آمار سازمان پزشکی قانونی کشور میزان مرگ ناشی از مونوکسید کربن در 5 ماهه اول امسال به نسبت مدت مشابه سال گذشته 14.5 درصد کاهش داشته و از 207 نفر به 177 نفر رسیده است.

دبیر ستاد مرکزی اطلاع‌رسانی دارو و سموم سازمان غذا و دارو گفت: بیشترین تعداد مراجعات با مسمومیت مونوکسید کربن در شهرهای تبریز، ارومیه و گلستان گزارش شده است، در سال 1396 حدود 2 هزار نفر به علت مسمومیت با گاز مونوکسید کربن به بیمارستان‌ها مراجعه کرده اند.

وی با اشاره به اینکه مولکول‌های مونوکسید کربن جای مولکول اکسیژن را در بدن گرفته و وارد اندام‌ها می‌شوند، تصریح کرد: بالا رفتن غلظت مونوکسید کربن در بدن سبب خفگی و مرگ می‌شود،  بخاری‌های که با سوخت فسیلی کار می‌کنند و یا بخاری‌های بدون دودکش غیراستاندارد، تنورهای نانوایی، اجاق‌های گازی، موتورهای بنزینی و گازوئیلی، کباب‌پز زغالی، شومینه منبع تولید گاز مونوکسید کربن هستند.

به‌منش در مورد علائم مسمومیت با گاز مونوکسید کربن، توضیح داد: افرادی که بی‌هوش نباشند علائمی شبیه آنفولانزای مانند سردر، تهوع، استفراغ، درد قفسه سینه و تاری دید پیدا می‌کند، به‌مرورزمان علائم به‌صورت خواب‌آلودگی، احساس ضعف، سرگیجه و بی‌حالی نمایان شده و در نهایت باعث تپش قلب، عدم توان تکلم، آسیب مغزی، تشنج و مرگ می‌شود.

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 46692

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر