در آستانه روز جهانی «معلول» اعلام شد

پیشنهاد ۲ هزار میلیاردی به دولت برای اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی گفت: اجرای کامل قانون حمایت از حقوق معلولان به بیش از ۱۲ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که به همین دلیل در بودجه سال آینده پیشنهاد ۲ هزار میلیارد تومان را دادیم.

پیشنهاد ۲ هزار میلیاردی به دولت برای اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان

گیلان خبر: حسین نحوی نژاد در نشست تخصصی فرصت ها و چالشهای اجرای قانون حمایت از افراد معلول گفت: پس از بررسی های فراوان قانون قبلی حمایت از حقوق معلولان مورد بازنگری قرار گرفت و در نهایت امسال به تصویب رسید و برای اجرا آماده شد.

وی با اشاره به اینکه در سال جاری با توجه به اینکه قانون بودجه بسته شده بود، اعتباری خاص این قانون اختصاص نیافت، گفت: البته مواردی از این قانون را که نیاز به بودجه زیادی نداشت در دستور کار قرار دادیم و به مرور در حال اجرای آن هستیم.

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی افزود: پس از بررسی مواد مختلف قانون مشخص شد که اجرای کامل آن نیاز به بیش از ۱۲ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که البته دولت نمی تواند تمام آن را در یک مرحله اختصاص دهد به همین دلیل در بودجه سال آینده پیشنهاد ۲ هزار میلیارد تومان را دادیم.

وی تصریح کرد: امیدواریم با تصویب بودجه و همکاری دستگاه ها بتوانیم زمینه اجرایی شدن آن را فراهم کنیم.

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی افزود: در حال حاضر معلولان در بخش های مختلف با مشکلاتی مواجه هستند که قطعا اجرای کامل قانون می تواند بخش اعظمی از مشکلات آنها را برطرف کند.

نحوی نژاد گفت: دولت و مجلس به دنبال زیرساخت های لازم برای اجرایی شدن حقوق معلولان در زمینه های مختلف مانند مستمری هستند به طوری که تا پایان سال ۹۶ فقط ۳۲۰ هزار نفر مستمری دریافت می کردند اما با حمایت دولت و مجلس در سال جاری ۵۰۰ هزار نفر به افراد تحت پوشش اضافه شدند.

وی به بیمه توانبخشی اشاره کرد و گفت: بیمه توانبخشی مطالبه حیاتی و نیاز ضروری معلولان است که اقدامات لازم در این خصوص در دستور کار قرار دارد.

به گفته معاون توانبخشی سازمان بهزیستی، قانون جامع حمایت از حقوق معلولان راهی برای همبستگی و هم پیمانی است و ما به نشاط جمعی جامعه فکر می کنیم و در همین راستا عزم دولت اجرایی شدن این قانون برای افراد دارای معلولیت است.

نحوی نژاد در خصوص تأمین وسایل توانبخشی مورد نیاز معلولان نیز گفت: طی چند ماه قبل با افزایش قیمت وسایل توانبخشی معلولان مواجه شدیم و همین موضوع باعث شد در تأمین تجهیزات آنها با مشکلاتی مواجه شویم اما در فصل پاییز قیمت ها سیر نزولی داشته است و ما قادر شدیم به مرور این تجهیزات را خریداری و اعتبارات را در اختیار استان ها قرار دهیم.

وی تصریح کرد: در حال حاضر ۱۲۰ هزار معلول در مراکز توانبخشی از خدمات روزانه، شبانه و خدمات در منزل بهره مند می شوند و همچنین ۳۴۰ هزار معلول نیز در مناطق روستایی از طرح توانبخشی مبتنی بر جامعه استفاده می کنند.

نحوی نژاد گسترش طرح مراقبت در منزل را یکی از اقدامات اصلی سازمان دانست و گفت: با توجه به اینکه هدف ما این است که معلولان در کنار خانواده هایشان زندگی کنند قصد داریم طرح مراقبت از معلولان در منزل را با اختصاص اعتبار بیشتری گسترش دهیم.

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 46772

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر