عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران مطرح کرد

مبارزه با MS، صرع و افسردگی از طریق علم اعصاب

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به درمان هدفمند بیماری‌ها با شناخت هرچه بهتر علوم اعصاب گفت: مبارزه با MS، صرع و افسردگی از طریق این علم امکان پذیر است.

مبارزه با MS، صرع و افسردگی از طریق علم اعصاب

گیلان خبر: فرناز اعتصام دبیر علمی بخش بالینی کنگره علوم اعصاب در آستانه برگزاری این کنگره اظهار داشت: کنگره علوم اعصاب در دو بخش پایه و بالینی 21 تا 23 آذر ماه سال جاری در مرکز همایش‌های رازی با حضور اساتید و صاحبنظران برجسته برگزار می‌شود و جدیدترین دستاوردها در حوزه علوم اعصاب ارائه خواهد شد.

وی افزود: در حال حاضر علم به سمتی در حال حرکت بوده که هر چقدر که بتوانیم دانش بیشتری در مورد سیستم های عصبی از جنبه های مختلف ژنتیکی، تکاملی، بیوشیمیایی و عملکردی به دست بیاوریم در شناخت و درمان بیماری‌ها موفق‌تر بوده‌ایم و این مسأله در حوزه بیماری‌های روانپزشکی و نورولوژی وسیع‌تر است.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اینکه مغز همه سیستم های بدن را اعم از بخش های شناخت، افکار ، احساسات، رفتار، متابولیسم ، گوارش و حرکت و نیز اعمال حیاتی بدن را مثل ضربان قلب، تنفس و جریان خون کنترل می‌کند، گفت: شناخت هر چه بیشتر علم اعصاب در درمان و شناسایی بیماری‌ها مؤثر است.

اعتصام گفت: موضوعات بالینی همچون خواب، موضوعات مرتبط با سالمندان، اختلالات نورولوژیک، روانپزشکی، اختلالات شناختی و همینطور مباحث بین رشته ای از قبیل ارتباط علوم اعصاب با تکنولوژی، ریاضی وهنر از جمله محورهایی است که در این کنگره مورد بحث و گفت‌وگو قرار می‌گیرد.

این روانپزشک با اشاره به اینکه آینده بسیاری از علوم از جمله روانپزشکی و بیماری‌های نورولوژیک با علوم اعصاب گره خورده است، گفت : ام اس بیماری است که در آن غلاف های پوشاننده رشته های عصبی در مغز اسیب می بینند ولی علت آن مشخص نیست. علم اعصاب با بررسی ساختمان و کارکرد مغزکمک می کند که بهتر بتوانیم این بیماری را بشناسیم و با ‌آن مقابله کنیم.

دبیر علمی بخش بالینی کنگره علوم اعصاب خاطرنشان کرد: در صرع نیز امواج الکتریکی نابجا در مغز در نتیجه فعالیت های سلولی بیش از حد مغزایجاد می‌شود که با تشنج تظاهر می کند و در افسردگی نیز تغییراتی در تنظیم پیام‌رسان‌های عصبی در مغز اتفاق می افتد ولی علت دقیق آن را نمی‌دانیم که با شناخت علوم اعصاب می‌توان درمان‌های هدفمندی برای این دسته از بیماری‌ها داشت.

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 46801

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر